IPP

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku i w konsekwencji kwaśność soku żołądkowego. Substancją aktywną jest pantoprazol należący do inhibitorów pompy protonowej.

Pantoprazol po wchłonięciu do krwiobiegu przedostaje się do komórek okładzinowych żołądka odpowiedzialnych za wytwarzanie kwasu solnego. Tam nieodwracalnie hamuje enzym (ATP-azę kwasu solnego), który bierze udział w końcowym etapie wytwarzania kwasu. Dzięki temu synteza kwasu solnego zostaje zablokowana, a kwaśność soku żołądkowego spada.

Do otrzymania pełnych efektów działania leku potrzeba ok. 2-5 dni stosowania. Działanie może utrzymywać się do 2 dni po odstawieniu leku, aż do momentu wytworzenia przez organizm nowych enzymów komórek okładzinowych żołądka i przywrócenia pierwotnej syntezy kwasu solnego.

Nadkwaśność żołądkowa, choroba refluksowa przełyku, leczenie i zapobieganie choroby wrzodowa żołądka i dwunastnicy, inne stany związane z nadmiernym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku.
Nadwrażliwość lub uczulenie na pantoprazol lub substancje pomocnicze zawarte w leku.
Preparat wykazuje interakcje z:

IPP może zmniejszać wchłanianie tych leków na skutek zahamowania wydzielania kwasu solnego. Ponadto obserwuje się osłabione wchłanianie witaminy B12 i magnezu.

Zwykle 1 tabletka na dobę (20 lub 40 mg).
Lek należy przyjmować na 1 godzinę przed posiłkiem połykając w całości i popijając wodą.
brak danych
1 tabletka zawiera 20 (IPP 20) lub 40 (IPP 40) mg pantoprazolu.
Działania niepożądane
Najczęściej występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunki. Rzadziej bóle mięśni, stawów, głowy i wysypki.

Dowiedz się więcej o składzie: .

IPP a alkohol

IPP u osób starszych(65 lat i więcej)
IPP dla dzieci(do 18 lat)
IPP w ciąży
IPP a karmienie piersią
IPP a prowadzenie pojazdów
IPP refundacja

IPP cena i opakowania

IPP Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania