Jaki wybrać lek przeciwbólowy bez recepty? Sprawdź przeciwwskazania!

Opis leku:

Właściwie sprawa wydaje się z góry przesądzona – jeden klik pilotem od telewizora, rzut oka na reklamy i już wszystko wiadomo. Paracetamol najlepszy na ból, no ale Aspiryna też, obok nich pcha się na szczyt podium jedyny w swoim rodzaju preparat z inhibitorem COX, lecz przecież „nigdy nie będzie Pyralginy max, ultra, forte”… Co w takim przypadku powinien zrobić pacjent, aby dobrze wybrać lek dla siebie? Postawmy sobie dwa zasadnicze pytania:

 1. Co mi w tym momencie dolega?
 2. Na jakie dodatkowe choroby cierpię?

Odpowiadamy zatem na pierwsze z nich! Moja dolegliwość to:

 1. Ból (np. głowy) o średnim nasileniu i/lub gorączka – wybierz preparat z paracetamolem (Apap, Saridon)
 2. Ból o dużym nasileniu i/lub wysoka gorączka – najlepszy będzie metamizol (Pyralgina)
 3. Dodatkowo podejrzewasz stan zapalny (towarzyszący bólowi zęba, gardła czy okolicy mięśniowo-stawowej) kup w aptece ibuprofen (Ibuprom, Ibalgin) lub kwas acetylosalicylowy (Aspirin)
 4. Bolesne miesiączkowanie i skurcze przewodu pokarmowego – pomoże Ci drotaweryna (NO-SPA, Deespa)
 5. Nie jesteś pewien? Jeśli wykluczyłaś/wykluczyłeś punkt 4, spróbuj kombinacji dwóch substancji (Metafen)
 6. Chcesz zadziałać na stan zapalny mięśni i stawów bez przyjmowania tabletki? Wybierz żel z diklofenakiem (Voltaren Emulgel 1%)

Pierwszy etap za nami. Tutaj można by zakończyć dobór środka, jednak niestety powszechnie wiadomo, że lek „na jedno pomaga, na drugie szkodzi”. Jak zatem wyleczyć się z bólu bez przykrych konsekwencji dla innych partii naszego organizmu? Oto kilka podstawowych przeciwwskazań do przyjmowania różnego rodzaju leków przeciwbólowych:

 1. Osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, refluks, niestrawność, zapalenie żołądka/ dwunastnicy itd. oraz zaburzenia krzepnięcia krwi stanowczo odradzamy aspirynę oraz ibuprofen
 2. Problemy z wątrobą? Unikaj paracetamolu (w połączeniu z drinkiem na ból głowy to dla niej zabójstwo!)
 3. Astma i zmiany w obrazie krwi – zamień Pyralginę i aspirynę na Apap
 4. Jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Możesz bezpiecznie stosować paracetamol przez cały ten okres, alternatywą jest także ibuprom (z wyjątkiem trzeciego trymestru)
 5. Chorym jest mały pacjent – poniżej 12-go roku życia doraźnie stosuj takie same leki jak dla kobiet w okresie ciąży i laktacji (oczywiście w odpowiednio niższych dawkach)

Każdy z tych leków działa przeciwbólowo, choć z różną siłą i na różne punkty uchwytu w organizmie, dlatego przy jego wyborze warto kierować się powyższymi wskazówkami. Jeśli przeanalizujemy sobie swój stan zdrowia, będzie nam łatwiej zdecydować się na dany preparat i zwiększymy szanse na pozbycie się problemu. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do fachowej pomocy lekarza czy farmaceuty, a potrzebujemy natychmiastowego działania (np. kupujemy lek w supermarkecie czy na stacji benzynowej). Należy jednak pamiętać, że w przypadku przedłużania się czasu trwania bólu czy choroby dziecka niezastąpiona jest konsultacja u specjalisty, gdyż nawet z pozoru niewinny ból może być dla nas sygnałem poważniejszego schorzenia, którego nie powinniśmy lekceważyć.

Jaki Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania