Opis leku:
Właściwie sprawa wydaje się z góry przesądzona – jeden klik pilotem od telewizora, rzut oka na reklamy i już wszystko wiadomo. Paracetamol najlepszy na ból, no ale Aspiryna też, obok nich pcha się na szczyt podium jedyny w swoim rodzaju preparat z inhibitorem COX, lecz przecież „nigdy nie będzie Pyralginy max, ultra, forte”… Co w takim przypadku powinien zrobić pacjent, aby dobrze wybrać lek dla siebie? Postawmy sobie dwa zasadnicze pytania:
- Co mi w tym momencie dolega?
- Na jakie dodatkowe choroby cierpię?
Odpowiadamy zatem na pierwsze z nich! Moja dolegliwość to:
- Ból (np. głowy) o średnim nasileniu i/lub gorączka – wybierz preparat z paracetamolem (Apap, Saridon)
- Ból o dużym nasileniu i/lub wysoka gorączka – najlepszy będzie metamizol (Pyralgina)
- Dodatkowo podejrzewasz stan zapalny (towarzyszący bólowi zęba, gardła czy okolicy mięśniowo-stawowej) kup w aptece ibuprofen (Ibuprom, Ibalgin) lub kwas acetylosalicylowy (Aspirin)
- Bolesne miesiączkowanie i skurcze przewodu pokarmowego – pomoże Ci drotaweryna (NO-SPA, Deespa)
- Nie jesteś pewien? Jeśli wykluczyłaś/wykluczyłeś punkt 4, spróbuj kombinacji dwóch substancji (Metafen)
- Chcesz zadziałać na stan zapalny mięśni i stawów bez przyjmowania tabletki? Wybierz żel z diklofenakiem (Voltaren Emulgel 1%)
Pierwszy etap za nami. Tutaj można by zakończyć dobór środka, jednak niestety powszechnie wiadomo, że lek „na jedno pomaga, na drugie szkodzi”. Jak zatem wyleczyć się z bólu bez przykrych konsekwencji dla innych partii naszego organizmu? Oto kilka podstawowych przeciwwskazań do przyjmowania różnego rodzaju leków przeciwbólowych:
- Osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, refluks, niestrawność, zapalenie żołądka/ dwunastnicy itd. oraz zaburzenia krzepnięcia krwi stanowczo odradzamy aspirynę oraz ibuprofen
- Problemy z wątrobą? Unikaj paracetamolu (w połączeniu z drinkiem na ból głowy to dla niej zabójstwo!)
- Astma i zmiany w obrazie krwi – zamień Pyralginę i aspirynę na Apap
- Jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Możesz bezpiecznie stosować paracetamol przez cały ten okres, alternatywą jest także ibuprom (z wyjątkiem trzeciego trymestru)
- Chorym jest mały pacjent – poniżej 12-go roku życia doraźnie stosuj takie same leki jak dla kobiet w okresie ciąży i laktacji (oczywiście w odpowiednio niższych dawkach)
Każdy z tych leków działa przeciwbólowo, choć z różną siłą i na różne punkty uchwytu w organizmie, dlatego przy jego wyborze warto kierować się powyższymi wskazówkami. Jeśli przeanalizujemy sobie swój stan zdrowia, będzie nam łatwiej zdecydować się na dany preparat i zwiększymy szanse na pozbycie się problemu. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do fachowej pomocy lekarza czy farmaceuty, a potrzebujemy natychmiastowego działania (np. kupujemy lek w supermarkecie czy na stacji benzynowej). Należy jednak pamiętać, że w przypadku przedłużania się czasu trwania bólu czy choroby dziecka niezastąpiona jest konsultacja u specjalisty, gdyż nawet z pozoru niewinny ból może być dla nas sygnałem poważniejszego schorzenia, którego nie powinniśmy lekceważyć.