Jakie leki na problemy trawienne można zażywać w trakcie ciąży i karmienia?

Opis leku:

Dolegliwości żołądkowe towarzyszą wielu kobietom na różnych etapach ciąży utrudniając codzienne funkcjonowanie. Nudności, wymioty, niestrawność – to tylko niektóre z objawów rozregulowania przewodu pokarmowego. Podpowiadamy, jak im bezpiecznie przeciwdziałać.

Nudności i wymioty

Zwykle występują wcześnie rano i są najsilniejsze w pierwszym trymestrze ciąży. Niestety w tym okresie pacjentkom nie wolno stosować bardzo popularnych preparatów na bazie imbiru. Zamiast tego, podczas dolegliwości w I i II trymestrze zalecamy zażywanie leków bez recepty z dimenhydraminą (Aviomarin, Aviomarin guma do żucia lecznicza).

Zgaga i niestrawność

Terminy te są szeroko rozumiane i obejmują opisy wielu dolegliwości jak np. ból zamostkowy, nieprzyjemny posmak w ustach, pieczenie w przełyku i uczucie pełności. Niestrawność jest też zwykle powiązana z innymi problemami trawiennymi. Podczas ciąży i karmienia piersią kobieta może stosować preparaty zawierające:

  • Sole glinu, magnezu i wapnia przyjmowane krótkotrwale tj. do 2 tygodni (Maalox, Rennie Antacidum). Dla lepszego efektu należy zażywać je po posiłku;

  • Alginiany (np. Gealcid, Gaviscon, Refluxin-M) – stosować po każdym posiłku i przed snem.

Wzdęcia

Kolejny z dokuczliwych problemów, który może wystąpić u kobiet ciężarnych i karmiących. Najbezpieczniejszymi preparatami rozwiązującymi problem są te zawierające dimetikon lub simetikon (Espumisan, Esputicon, Simetigast Forte, Simet). Substancje z tej grupy nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym, stąd mogą być przyjmowane długotrwale i bez obaw, niezależnie od pory dnia.

Biegunka

Kobietom skarżącym się na ten problem pomoże m.in.:

Zaparcia

Nie wszystkie preparaty dostępne bez recepty są bezpieczne podczas ciąży i karmienia piersią. Przed podjęciem farmakoterapii należy najpierw wypróbować domowe sposoby np. picie wody z miodem na czczo lub spożycie suszonych śliwek moczonych przez noc w wodzie. Doraźnie można zastosować czopki glicerynowe (Czopki glicerolowe). Jeśli problem nie ustaje, w aptece można nabyć m.in.:

  • Środki pęczniejące (Ispagul S, Fibraxine) – wykazują działanie po 12-24 h, podczas terapii należy pić min. 2 l wody dziennie;

  • Laktulozę (Lactulosum Hasco, Duphalac, Lactulose-MIP –  efektu można się spodziewać po ok. 1-2h od spożycia.

Kobiety ciężarne i karmiące piersią często skarżą się na dolegliwości trawienne. Można im skutecznie przeciwdziałać, dbając równocześnie o bezpieczeństwo dziecka. Przyjęcie każdego preparatu powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, ponadto zaleca się ostrożność w trakcie leczenia.

Jakie Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania