Jinarc(tolwaptan)

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jinarc jest lekiem moczopędnym, antagonistą wazopresyny. Substancją aktywna leku jest tolwaptan, stosowany w leczeniu zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek(ADPKD). W nerkach rozwijają się liczne torbiele wypełnione płynem, co może prowadzić do ich niewydolności. Wazopresyna odpowiada m.in. za gospodarkę wodną naszego organizmu. Jest to hormon antydiuretyczny wytwarzany przez podwzgórze, natomiast uwalniany jest z przysadki mózgowej. W nerkach występują receptory V2 dla wazopresyny, za których pośrednictwem następuje odfiltrowanie wody, która trafia do krwi i dzięki temu nerki produkują bardziej skoncentrowany mocz. Tolwaptan blokuje wiązanie wazopresyny z receptorami V2, zwiększa diurezę, ograniczając tym samym gromadzenie się płynu w torbielach oraz powstawanie kolejnych torbieli. Mechanizm działania leku polega na jego ponad 1,8-krotnie większym powinowactwie do receptorów V2 w porównaniu z naturalną wazopresyną.

ADKPD jest chorobą dziedziczną.

Jinarc jest wskazany do stosowania w celu spowolnienia powstawania torbieli i progresji upośledzenia czynności nerek w autosomalnie dominującej postaci zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek(ADPKD) u dorosłych pacjentów z przewlekłą chorobą nerek(PChN) w stadium od 1. do 4. w momencie rozpoczęcia leczenia, którzy wykazują szybki postęp choroby.
Uczulenie na tolwaptan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, lub uczulenie na benzoazepinę lub pochodne benzoazepiny (np. benazepryl, koniwaptan, mesylan fenoldopamu lub mirtazapinę).
Jeśli pacjent został poinformowany, że ma zwiększony poziom enzymów wątrobowych we krwi, który nie pozwala na leczenie tolwaptanem; jeśli nerki pacjenta nie pracują (brak produkcji moczu); jeśli u pacjenta występuje choroba lub stan, którym towarzyszy bardzo mała objętość krwi (np. ciężkie odwodnienie lub krwawienie); jeśli u pacjenta występuje choroba lub stan zwiększający stężenie sodu we krwi; jeśli pacjent nie odczuwa pragnienia; jeśli pacjent ma trudności z oddawaniem moczu (np. ma powiększony gruczoł krokowy).
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym lekach dostępnych bez recepty.
Następujące leki mogą nasilać działanie leku: amprenawir, atazanawir, darunawir/rytonawir i fosamprenawir (stosowane w leczeniu HIV/AIDS); aprepitant (stosowany w celu uniknięcia nudności i wymiotów podczas chemioterapii); kryzotynib i imatynib (stosowane w leczeniu raka); ketokonazol, flukonazol lub itrakonazol (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych); antybiotyki makrolidowe, takie jak erytromycyna lub klarytromycyna; werapamil (stosowany w leczeniu chorób serca i w przypadku wysokiego ciśnienia krwi); diltiazem (stosowany w leczeniu nadciśnienia i bólu w klatce piersiowej).
Następujące leki mogą zmniejszać działanie leku: fenytoina lub karbamazepina (stosowane w leczeniu padaczki); ryfampicyna, ryfabutyna i ryfapentyna (stosowane w leczeniu gruźlicy); ziele dziurawca (tradycyjny środek ziołowy stosowany w celu poprawy nieznacznie pogorszonego nastroju lub łagodnego lęku.
Lek może nasilać działanie następujących leków: digoksyna (stosowana w leczeniu zaburzeń rytmu serca i niewydolności serca); dabigatran (lek stosowany w celu rozrzedzenia krwi); metotreksat (lek stosowany w leczeniu nowotworów i zapalenia stawów); cyprofloksacyna (antybiotyk); sulfasalazyna (lek stosowany w leczeniu choroby zapalnej jelit lub reumatoidalnego zapalenia stawów); metformina (lek stosowany w leczeniu cukrzycy).
Lek może zmniejszać działanie następujących leków: analogi wazopresyny, takie jak desmopresyna (stosowana w celu zwiększenia ilości czynników krzepnięcia krwi lub w celu kontrolowania produkcji moczu, lub moczenia nocnego).
Te leki mogą wpływać na leczenie lekiem Jinarc lub lek może wpływać na działanie tych leków: leki moczopędne (stosowane w celu zwiększania produkcji moczu) mogą zwiększyć ryzyko działań niepożądanych spowodowanych utratą wody lub mogą powodować problemy z nerkami; leki moczopędne i inne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi mogą zwiększyć ryzyko niskiego ciśnienia krwi w razie wstawania z pozycji siedzącej lub leżącej; leki zwiększające stężenie sodu we krwi lub zawierające duże ilości soli (np. tabletki rozpuszczalne w wodzie czy leki na niestrawność) mogą nasilić działanie leku. Istnieje ryzyko, że może to doprowadzić do zbyt dużego stężenia sodu we krwi pacjenta.

Nie wolno pić soku grejpfrutowego podczas przyjmowania leku.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować metodę antykoncepcji o dużej niezawodności podczas przyjmowania leku.

Nie należy przyjmować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Lek może powodować osłabienie, zawroty głowy lub zmęczenie. W takim przypadku nie należy obsługiwać maszyn ani prowadzić pojazdów.

Lek może być przepisywany tylko przez lekarzy specjalizujących się w leczeniu ADPKD. Lek należy zawsze przyjmować według zaleceń lekarza.
Opakowanie tabletki: 15 mg + 45 mg; 56 tabl. [28 tabl. 15 mg + 28 tabl. 45 mg]; tabletki: 30 mg + 60 mg; 56 tabl. [28 tabl. 30 mg + 28 tabl. 60 mg]; tabletki: 30 mg + 90 mg; 56 tabl. [28 tabl. 30 mg + 28 tabl. 90 mg] – 4968,00 zł. Lek w pełni refundowany.
Każda tabletka zawiera 15 mg tolwaptanu i około 35 mg laktozy (w postaci jednowodnej); 30 mg tolwaptanu i około 70 mg laktozy (w postaci jednowodnej); 45 mg tolwaptanu i około 12 mg laktozy (w postaci jednowodnej); 60 mg tolwaptanu i około 16 mg laktozy (w postaci jednowodnej); 90 mg tolwaptanu i około 24 mg laktozy (w postaci jednowodnej) plus substancje pomocnicze.
Działania niepożądane
Bardzo często i często występujące: pragnienie (wymagające picia dużych ilości wody), ból głowy, zawroty głowy, biegunka, suchość w ustach, zwiększona potrzeba oddawania moczu, oddawania moczu w nocy lub częstszego oddawania moczu, męczliwość, odwodnienie, duże stężenia sodu, kwasu moczowego i cukru we krwi, zmniejszenie łaknienia, zmiany smaku, dna moczanowa, zaburzenia snu, omdlenia, mocne bicie serca, duszność, ból brzucha, uczucie pełnego lub rozdętego brzucha, lub dyskomfortu w brzuchu, zaparcie, zgaga, nieprawidłowa czynność wątroby, suchość skóry, wysypka, świąd, pokrzywka, ból stawów, skurcze mięśni, ból mięśni, ogólne osłabienie, podwyższone stężenia enzymów wątrobowych we krwi, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie masy ciała.

Rzadko występujące: zwiększenie stężenia bilirubiny (substancji powodującej zażółcenie skóry lub oczu) we krwi.

Częstość występowania nie jest znana: reakcje alergiczne, uogólniona wysypka, ostra niewydolność wątroby.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Jinarc(tolwaptan) a alkohol

Jinarc(tolwaptan) u osób starszych(65 lat i więcej)
Jinarc(tolwaptan) dla dzieci(do 18 lat)
Jinarc(tolwaptan) w ciąży
Jinarc(tolwaptan) a karmienie piersią
Jinarc(tolwaptan) a prowadzenie pojazdów
Jinarc(tolwaptan) refundacja

Jinarc(tolwaptan) cena i opakowania

Jinarc(tolwaptan) Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Jinarc(tolwaptan) uzyskał ocenę 1.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 1.0/5 (1 opinia pacjentów)



1 opinia o Jinarc(tolwaptan)

  1. Tol

    W USA robią przeszczepy nerek że świnek i ludzie są zadowoleni nie muszą brać żadnych leków a nerka funkcjonuje jak swoja, więc zanim dojdzie do nas to to nasi speudo specjaliści będą nas faszerować tym gównem tolvaptanem przez 20lat zanim dojdzie do tego co w USA, bo okazuje się że lek jest bardzo drogi bo ponad 5 tysięcy, chyba że dostanie się do programu tolvaptan, chciałem powiedzieć że biorę ten lek rok czasu i czuję się strasznie po nim i psychicznie i fizycznie, u mnie występuje problem z jedzenie pokarmu jakiegokolwiek po tym leku, i lek nie usuwa problemu tylko go hamuje w jakimś stopniu i nie powiedziane że w 100% i oczywiście nie na zawsze , ale ci którzy wciskają na bzdury że nie wiadomo jaki to super lek jest, to wyobraźcie sobie że chodzi tylko o pieniądze a nie o zdrowie pacjentów, jednym z takich kretaczy jest pani bladek z grupy lekarzow którzy w tym procederze siedzą i mają się dobrze

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania