Kalydeco(iwakaftor)

Działanie leku i ulotka

Kalydeco zawiera substancję czynną iwakaftor, który umożliwia przyczynowe leczenie choroby genetycznej, jaką jest mukowiscydoza.

Jednym z objawów mukowiscydozy jest produkcja gęstego śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Przyczyną tego stanu jest uszkodzone białko CFTR. Prawidłowo działające białko tworzy kanał na powierzchni komórki, umożliwiający transport chlorków na zewnątrz i do wnętrza komórki, natomiast uszkodzenie białka CFTR powoduje zmniejszoną częstość przemieszczania się chlorków. Iwakaftor działając na określone nieprawidłowe białka CFTR, zwiększa częstość otwierania kanałów na powierzchni komórek i zwiększa tym samym przemieszczanie chlorków na zewnątrz i do wnętrza komórki.

Lek iwakaftor, w zależności od rodzaju mutacji wskazany jest do stosowania samodzielnie oraz w skojarzeniu z lumakaftorem lub z tezakaftorem, lub z tezakaftorem i eleksakaftorem.

Więcej o tym jak wygląda życie z mukowiscydozą oraz efekty leczenia lekami przyczynowymi tutaj: tabs]

Lek Kalydeco w postaci tabletek jest wskazany:

  • w monoterapii u pacjentów z mukowiscydozą w wieku 6 lat i starszych oraz o masie ciała 25 kg lub większej, z mutacją R117H genu CFTR lub jedną z następujących mutacji bramkowania genu CFTR: G551D, G1244E, G1349D, G178R, G551S, S1251N, S1255P, S549N lub S549R.
  • w skojarzeniu z tabletkami zawierającymi tezakaftor i iwakaftor u pacjentów z mukowiscydozą w wieku 6 lat i starszych, u których występują dwie mutacje F508del w genie CFTR (czyli będących homozygotami pod względem mutacji F508del) lub u których występuje jedna mutacja F508del i druga określona mutacja, która powoduje zmniejszenie ilości i (lub) osłabienie funkcji białka CFTR (czyli będących heterozygotami pod względem mutacji F508del z mutacją warunkującą funkcję resztkową – RF). Jeśli pacjentowi przepisano lek Kalydeco do przyjmowania razem z produktem zawierającym tezakaftor i iwakaftor, powinien się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania tego ostatniego produktu . Zawiera ona ważne informacje na temat tego, jak należy przyjmować oba leki.
  • w skojarzeniu z tabletkami zawierającymi iwakaftor, tezakaftor i eleksakaftor, u pacjentów z mukowiscydozą w wieku 6 lat i starszych z co najmniej jedną mutacją F508del w genie CFTR.

Jeśli pacjentowi przepisano lek Kalydeco do stosowania z iwakaftorem, tezakaftorem i eleksakaftorem.

Uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Podczas leczenia należy unikać pokarmów i napojów zawierających grejpfruty lub gorzkie pomarańcze.
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Jeżeli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych poniżej leków, lekarz może zdecydować o zmianie dawki lub o przeprowadzeniu dodatkowych badań kontrolnych:
• leki przeciwgrzybicze (flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol i worykonazol)
• antybiotyki (klarytromycyna, erytromycyna, ryfabutyna, ryfampicyna i telitromycyna)
• leki przeciwpadaczkowe (karbamazepina, fenobarbital i fenytoina)
• leki roślinne (ziele dziurawca zwyczajnego Hypericum perforatum)
• leki immunosupresyjne (cyklosporyna, ewerolimus, syrolimus i takrolimus)
• glikozydy nasercowe (digoksyna)
• leki przeciwzakrzepowe (warfaryna)
• leki na cukrzycę (glimepiryd i glipizyd)
• Leki obniżające ciśnienie krwi (werapamil).

Należy poinformować lekarza o występujących w przeszłości lub obecnie problemach z wątrobą, ponieważ może być konieczna zmiana dawki leku. U niektórych osób otrzymujących lek Kalydeco(sam lub w skojarzeniu z tezakaftorem
i iwakaftorem albo z iwakaftorem, tezakaftorem i eleksakaftorem) obserwowano zwiększoną aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeżeli wystąpi którykolwiek z podanych objawów mogących świadczyć o zaburzeniach czynności wątroby:
• ból lub uczucie dyskomfortu w górnej części brzucha po prawej stronie,
• zażółcenie skóry lub białej części oczu,
• utrata apetytu,
• nudności lub wymioty,
• ciemne zabarwienie moczu.
Lekarz będzie zlecał badania krwi przed rozpoczęciem leczenia oraz w trakcie leczenia, aby sprawdzić, jaki jest stan wątroby, szczególnie w pierwszym roku leczenia oraz u pacjentów, u których badania krwi wykazały w przeszłości dużą aktywność enzymów wątrobowych.

Należy poinformować lekarza o występujących w przeszłości lub obecnie problemach z nerkami.
Nie zaleca się stosowania leku Kalydeco (samego lub w skojarzeniu z tezakaftorem i iwakaftorem albo z iwakaftorem, tezakaftorem i eleksakaftorem) u pacjentów będących biorcami przeszczepu.
Należy poradzić się lekarza, jeśli stosuje się antykoncepcję hormonalną – np. w przypadku kobiet stosujących pigułkę antykoncepcyjną. Może to oznaczać większe prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki podczas przyjmowania leku w skojarzeniu z iwakaftorem tezakaftorem i eleksakaftorem.
U niektórych dzieci i młodzieży przyjmujących lek(sam lub w skojarzeniu z tezakaftorem i iwakaftorem albo z iwakaftorem, tezakaftorem i eleksakaftorem) obserwowano przypadki nieprawidłowości dotyczących soczewki oka (zaćma) bez wpływu na widzenie.
Lekarz może wykonać badania oczu przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Jeżeli jest to możliwe, unikać stosowania leku w okresie ciąży, a lekarz pomoże zdecydować, co jest najlepsze dla pacjentki i jej dziecka.

Nie jest zalecane karmienie piersią w czasie przyjmowania leku.

Lek stosowany jest pod kontrolą lekarza. Lekarz decyduje o dawce leku oraz leczeniu skojarzonym z innymi lekami. Lek należy podawać z posiłkiem zawierającym tłuszcze, tabletki połykać w całości. Dawkę poranną i wieczorną należy przyjmować w odstępie 12 godzin.
Opakowanie tabletki powlekane; 150 mg; 28 tabl. około 6 972,56 €; 150mg, 56 tabl. około 13 812,24 €; 75 mg, 28 tabl. około 5 748,26 €. Od 1 marca 2022 r. terapia mukowiscydozy lekami przyczynowymi będzie refundowana.
Każda tabletka zawiera, w zależności od mocy – 75 mg lub 150 mg iwakaftoru plus substancje wypełniające. Lek zawiera laktozę.
[/tabs][/alert]
Działania niepożądane
Ciężkie działania niepożądane.
U pacjentów z mukowiscydozą często występuje zwiększona aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Zgłaszano ją również u pacjentów przyjmujących lek Kalydeco — sam lub w schemacie leczenia skojarzonego z tezakaftorem i iwakaftorem lub z iwakaftorem, tezakaftorem i eleksakaftorem. U pacjentów przyjmujących lek Kalydeco w leczeniu skojarzonym z iwakaftorem, tezakaftorem i eleksakaftorem może wystąpić uszkodzenie wątroby i pogorszenie czynności wątroby w przypadku osób z ciężką chorobą wątroby. Pogorszenie czynności wątroby może być ciężkie i wymagać jej przeszczepienia.
Bardzo częste i częste działania niepożądane: zakażenie górnych dróg oddechowych (przeziębienie), w tym ból gardła i zatkany nos, ból głowy, zawroty głowy, biegunka, ból brzucha lub żołądka, zmiana rodzaju bakterii obecnych w śluzie u pacjenta, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (objaw obciążenia wątroby), wysypka, katar; ból ucha, uczucie dyskomfortu w uchu, dzwonienie w uszach, zaczerwienienie wewnątrz ucha, zaburzenia ucha wewnętrznego (zawroty głowy lub uczucie wirowania), problemy z zatokami (niedrożność zatok), zaczerwienienie gardła, guzy w piersiach, nudności, grypa, małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia), zaburzenia oddychania (duszność lub trudności w oddychaniu), wiatry (wzdęcia), wypryski (trądzik), swędzenie skóry, zwiększona aktywność fosfokinazy kreatynowej (objaw rozpadu mięśni) obserwowana w badaniach krwi.
Rzadko występujące działania niepożądane: niedrożność przewodu słuchowego, zapalenie piersi, powiększenie piersi u mężczyzn, zmiany lub ból w obrębie brodawki sutkowej, świszczący oddech, podwyższone ciśnienie krwi.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Kalydeco(iwakaftor) a alkohol

Kalydeco(iwakaftor) u osób starszych(65 lat i więcej)
Kalydeco(iwakaftor) dla dzieci(do 18 lat)
Kalydeco(iwakaftor) w ciąży
Kalydeco(iwakaftor) a karmienie piersią
Kalydeco(iwakaftor) a prowadzenie pojazdów
Kalydeco(iwakaftor) a antykoncepcja
Kalydeco(iwakaftor) refundacja

Kalydeco(iwakaftor) cena i opakowania

Kalydeco(iwakaftor) Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania