Kandesar

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Z powodu bardzo słabego wchłaniania kandesartanu z przewodu pokarmowego stosowany jest jego prekursor, cileksetil kandesartanu, który zostaje przekształcony w organizmie w aktywnie działający kandesartan. Jest to lek blokujący działanie wytwarzanej w organizmie angiotensyny II, czyli substancji, która ma udowodnione niekorzystne działanie w niektórych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i nerek, m.in. silnie zwęża naczynia krwionośne, pobudza przerost błony mięśniowej naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego, prowadzi do zmian strukturalnych i uszkodzeń kłębuszków nerkowych. Kandesartan jest stosunkowo nowym lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Charakteryzuje się długim działaniem – może być stosowany raz dziennie. Wykazano także pewne korzyści wynikające z dołączenia leku do standardowej terapii przewlekłej niewydolności serca oraz zastosowania go w nefropatii cukrzycowej.

Lek stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego) u osób dorosłych.
Nadwrażliwość na lek i inne leki z tej grupy (eprosartan, irbesartan, losartan, telmisartan, walsartan). Leku nie należy także stosować w zwężeniu obu tętnic nerkowych lub tętnicy jedynej nerki. Większe jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u osób w podeszłym wieku lub odwodnionych oraz chorych z kardiomiopatią przerostową lub ze zwężeniem zastawki mitralnej i aortalnej.Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Nie należy bez porozumienia z lekarzem przyjmować jednocześnie preparatów potasu, amiloridu, triamterenu, spironolaktonu lub soli litu.
Obniżenie ciśnienia jest większe przy łączeniu go z lekami moczopędnymi i innymi lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego (pamiętaj, że bez porozumienia z lekarzem nie wolno łączyć kandesartanu z preparatami potasu ani lekami moczopędnymi zatrzymującymi potas w organizmie: amiloridem, triamterenem i spironolaktonem ze względu na niekorzystny wpływ tego połączenia na stężenia potasu).
Ściśle według wskazań lekarza (może zaistnieć potrzeba stosowania leku 2 razy dziennie); przyjmować na czczo lub z posiłkami, ponieważ pokarm nie ma wpływu na wchłanianie leku.
Lek refundowany, sprawdź cenę poniżej.
Nie należy przerywać terapii nadciśnienia tętniczego mimo dobrego samopoczucia – wysokie wartości ciśnienia zazwyczaj nie powodują objawów, ale prowadzą do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń narządowych. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przed planowaną operacją, hemodializą lub hemofiltracją.
Działania niepożądane
Działania niepożądane występują z podobną częstością jak po zastosowaniu placebo. W czasie leczenia mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia i osłabienia. Inne działania niepożądane to bóle pleców i bóle w klatce piersiowej. Do poważnych działań, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą: obrzęki twarzy, warg, rąk i stóp, chrypka, trudności w połykaniu i oddychaniu. Zgłoszenie do lekarza jest też konieczne, jeśli wystąpią objawy nadmiernego gromadzenia potasu w organizmie: nieregularne bicie serca, słabość kończyn dolnych, drętwienie rąk, stóp i warg oraz nerwowość.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Kandesar a alkohol

Kandesar u osób starszych(65 lat i więcej)
Kandesar dla dzieci(do 18 lat)
Kandesar w ciąży
Kandesar a karmienie piersią
Kandesar a prowadzenie pojazdów
Kandesar refundacja

Kandesar cena i opakowania

Kandesar Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania