Kodeina

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek z grupy narkotyków dostęp­ny na specjalne recepty. Silne przeciwkaszlowe; śred­nio silne przeciwbólowe (10-krotnie słab­sze od morfiny); słabe uspokajające; po­nadto przeciwbiegunkowe (zapierające stolec) – lek z grupy opiodowych leków przeciwbólowych; pochodna morfiny.

Uporczywy, suchy, utrud­niający zasypianie, bolesny kaszel różne­go pochodzenia (kaszel w nieżytach i za­paleniach-dróg oddechowych; „suche” za­palenie opłucnej; kaszel po operacjach lub po urazach klatki piersiowej; ciało ob­ce w tchawicy lub w oskrzelach). Rzadko – jako lek przeciwbiegunkowy (zapie­rający) oraz jako lek przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia o średnim nasileniu (kodeina wchodzi w skład licz­nych złożonych leków przeciwbólowych).
Niewydolność oddechowa; astma oskrzelowa; niedo­czynność tarczycy; stany po urazach czaszki; zaburzenia świadomości. Nie stosować w I trymestrze ciąży i w okre­sie okołoporodowym. Ostrożnie – w nie­wydolności nerek lub wątroby, padacz­ce.
Nasila działanie leków dzia­łających na ośrodkowy układ nerwowy (nasennych, uspokajających, klonidyny – clonidine), innych leków przeciwbólo­wych i przeciwzapalnych, alkoholu. Zno­si działanie leków wykrztuśnych (acety­locysteine, bromhexine, carbocysteine, guaiphenesine oraz liczne leki złożone) – łączne podawanie tych leków z kodeiną jest niecelowe. Leki zobojętniające sok żołądkowy nasilają hamujące ośrodkowy układ nerwowy działanie kodeiny.
Dorośli: przeciwkaszlowo: 4-6 razy na dobę po pół do 1 tabletki (za­zwyczaj 20 do 60 mg na dobę); przeciw­bólowo: ściśle indywidualne, w zależności od nasilenia bólu (maksymalne dawki przeciwbólowe: jednorazowa – 100 mg, dobowa – 300 mg); przeciwkaszlowo: dzie­ci pomiędzy 6-12 rokiem życia: 4-6 razy na dobę po 5-10 mg; dzieci pomiędzy 2-6 ro­kiem życia: 1 mg na kg masy ciała na do­bę w 4 dawkach podzielonych (np. dziec­ko o wadze 20 kg powinno otrzymać 20 mg kodeiny na dobę w 4 równych por­cjach po 5 mg); przeciwbólowo: 1-1,5 mg na kg masy ciała na dobę. Maksymalna daw­ka dobowa dla dzieci – 60 mg.
tabletki po 20 mg.  kodeiny(CODEINUM PHOSPORI­CUM).
Kodeina powinna być stosowa­na w odstępach co 4 do 6 godz. Długo­trwałe stosowanie może prowadzić do uzależnienia (kodeina ma słabsze wła­ściwości uzależniające od innych nar­kotycznych leków przeciwbólowych, morphine), lecz nie powinna być stoso­wana przez osoby wykazujące skłon­ność do nadużywania leków.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Kodeina a alkohol

Kodeina u osób starszych(65 lat i więcej)
Kodeina dla dzieci(do 18 lat)
Kodeina w ciąży
Kodeina a karmienie piersią
Kodeina a prowadzenie pojazdów
Kodeina refundacja

Kodeina cena i opakowania

Kodeina Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania