Kserostemin

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Kserostemin jest wyrobem medycznym stosowanym w przewlekłej suchości jamy ustnej, tzw. kserostomii. W skład wyrobu wchodzą takie substancje, jak: ksylitol, glicerol, betaina, wyciąg z Aloe vera, hialuronian sodu.

Ksylitol, alkohol cukrowy pozyskiwany z brzozy, o aż czternastokrotnie niższym indeksie glikemicznym, w porównaniu do sacharozy. Stymuluje produkcję śliny oraz posiada właściwości bakteriobójcze, w związku z czym odgrywa dużą rolę w walce z próchnicą.

Glicerol, inaczej gliceryna posiada właściwości hydrofilowe i higroskopijne, czyli może łączyć się z wodą oraz ją pochłaniać(posiada możliwość wchłaniania wilgoci oraz wody), w związku z czym odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu wilgoci w jamie ustnej.

Betaina, pochodna glicyny. Aminokwas naturalnie występujący w organizmach ludzkich. Pozyskujemy ją również ze źródeł pokarmowych. Betaina jest substancją osmoregulującą (wpływa na proces osmozy, dzięki której zachowana zostaje równowaga między poziomem płynów wewnątrz i na zewnątrz komórek). Posiada również działanie przeciwzapalne.

Aloe vera, czyli popularny aloes zawiera w swoim składzie mukopolisacharydy, które ułatwiają wiązanie wody, dzięki czemu wspomagają i ułatwiają nawilżanie śluzówki jamy ustnej i gardła. Poza działaniem łagodzącym i nawilżającym aloes wykazuje również właściwości przeciwzapalne, przez co przyspiesza regenerację śluzówki.

Hialuronian sodu zwany popularnie kwasem hialuronowy jest polisacharydem. Występuje naturalnie w organizmie ludzkim m.in. w: filmie łzowym, mazi stawowej, błonach śluzowych jamy ustnej, ścianach naczyń krwionośnych, mózgu, układzie limfatycznym czy w skórze. Posiada właściwości higroskopijne(pochłania cząsteczki wody i zapobiega jej utracie), w związku z czym wykazuje działanie nawilżające.

Przyczyny kserostomii to: powikłania współistniejących chorób, efekty uboczne radioterapii nowotworów szyi i głowy, działania niepożądane wielu leków, problemy laryngologiczne, oddychanie „przez usta”, odwodnienie, palenie papierosów, klimatyzacja, nadmiernie ogrzane powietrze. Wyrób posiada neutralne pH. Więcej na temat kserostomii oraz preparatów nawilżających śluzówkę nosa i gardła można przeczytać tutaj.

Objawy suchości jamy ustnej związanej z niewystarczającą produkcją śliny, w tym w kserostomii różnego pochodzenia. Do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12-go roku życia.
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ostra niewydolność nerek. Betaina stymuluje zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku, z tego powodu niewskazana jest w przypadku wrzodów układu pokarmowego, nadkwasoty, zgagi.
Osoby zażywające leki na serce, chorujące na cukrzycę, kamienicę nerkową i choroby wątroby oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem suplementację betainy.

Doustne preparaty zawierające glicerol, w interakcji z glikokortykosteroidami, powodują zatrzymanie wody i sodu w tkankach organizmu oraz nadmierne wydalanie potasu, natomiast łączenie glicerolu ze środkami moczopędnymi może wywołać zawroty głowy, osłabienie oraz przyspieszone bicie serca.

Aerozol do przyjmowania doustnego. Rozpylać 3 – 5 dawek na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, kilka razy na dobę. Rozprowadzić równomiernie po całej jamie ustnej przez około 10s, a następnie wypluć lub połknąć.
Aerozol do jamy ustnej 50ml od 17,95 do 24,11 zł. Zamiennik — TOPIXERIL mleczko-Spray 40ml, od 27,04 do 42,24 zł.
Woda oczyszczona, ksylitol, glicerol, żel aloesowy, betaina, disodu fosforan dwunastowodny, polisorbat 20, disodu edetynian, olejek mięty polnej, hialuronian sodu, benzalkoniowy chlorek, sodu diwodorofosforan jednowodny. Nie zawiera cukru spożywczego (sacharozy) ani alkoholu etylowego. pH neutralne.
Działania niepożądane
Aloes wykazuje działanie przeczyszczające, w związku z czym może powodować biegunkę i skurcze brzucha.

Regularne spożywanie ksylitolu może być przyczyną biegunek i nasilenia się objawów zespołu jelita drażliwego, ponieważ w dużej mierze nie jest wchłaniany w jelicie cienkim, ale przechodzi do jelita grubego, w którym podlega gwałtownej fermentacji. Powoduje to wzdęcia, dyskomfort w dolnej części brzucha i złe samopoczucie. Procesy fermentacyjne często zachodzące w jelicie grubym, prowadzą do zaburzenia naturalnej równowagi flory bakteryjnej. Nadmierne spożycie ksylitolu powoduje zwiększanie się stężenia kwasu moczowego we krwi, a tym samym odkładanie się kamieni w nerkach. Może on również powodować alergie, zwłaszcza u dzieci.


Dowiedz się więcej o składzie: .

Kserostemin a alkohol

Kserostemin u osób starszych(65 lat i więcej)
Kserostemin dla dzieci(do 18 lat)
Kserostemin w ciąży
Kserostemin a karmienie piersią
Kserostemin a prowadzenie pojazdów
Kserostemin refundacja

Kserostemin cena i opakowania

Kserostemin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania