Opis leku:
Działanie leku i ulotka
Kserostemin jest wyrobem medycznym stosowanym w przewlekłej suchości jamy ustnej, tzw. kserostomii. W skład wyrobu wchodzą takie substancje, jak: ksylitol, glicerol, betaina, wyciąg z Aloe vera, hialuronian sodu.
Ksylitol, alkohol cukrowy pozyskiwany z brzozy, o aż czternastokrotnie niższym indeksie glikemicznym, w porównaniu do sacharozy. Stymuluje produkcję śliny oraz posiada właściwości bakteriobójcze, w związku z czym odgrywa dużą rolę w walce z próchnicą.
Glicerol, inaczej gliceryna posiada właściwości hydrofilowe i higroskopijne, czyli może łączyć się z wodą oraz ją pochłaniać(posiada możliwość wchłaniania wilgoci oraz wody), w związku z czym odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu wilgoci w jamie ustnej.
Betaina, pochodna glicyny. Aminokwas naturalnie występujący w organizmach ludzkich. Pozyskujemy ją również ze źródeł pokarmowych. Betaina jest substancją osmoregulującą (wpływa na proces osmozy, dzięki której zachowana zostaje równowaga między poziomem płynów wewnątrz i na zewnątrz komórek). Posiada również działanie przeciwzapalne.
Aloe vera, czyli popularny aloes zawiera w swoim składzie mukopolisacharydy, które ułatwiają wiązanie wody, dzięki czemu wspomagają i ułatwiają nawilżanie śluzówki jamy ustnej i gardła. Poza działaniem łagodzącym i nawilżającym aloes wykazuje również właściwości przeciwzapalne, przez co przyspiesza regenerację śluzówki.
Hialuronian sodu zwany popularnie kwasem hialuronowy jest polisacharydem. Występuje naturalnie w organizmie ludzkim m.in. w: filmie łzowym, mazi stawowej, błonach śluzowych jamy ustnej, ścianach naczyń krwionośnych, mózgu, układzie limfatycznym czy w skórze. Posiada właściwości higroskopijne(pochłania cząsteczki wody i zapobiega jej utracie), w związku z czym wykazuje działanie nawilżające.
Przyczyny kserostomii to: powikłania współistniejących chorób, efekty uboczne radioterapii nowotworów szyi i głowy, działania niepożądane wielu leków, problemy laryngologiczne, oddychanie „przez usta”, odwodnienie, palenie papierosów, klimatyzacja, nadmiernie ogrzane powietrze. Wyrób posiada neutralne pH. Więcej na temat kserostomii oraz preparatów nawilżających śluzówkę nosa i gardła można przeczytać tutaj.
Doustne preparaty zawierające glicerol, w interakcji z glikokortykosteroidami, powodują zatrzymanie wody i sodu w tkankach organizmu oraz nadmierne wydalanie potasu, natomiast łączenie glicerolu ze środkami moczopędnymi może wywołać zawroty głowy, osłabienie oraz przyspieszone bicie serca.
Regularne spożywanie ksylitolu może być przyczyną biegunek i nasilenia się objawów zespołu jelita drażliwego, ponieważ w dużej mierze nie jest wchłaniany w jelicie cienkim, ale przechodzi do jelita grubego, w którym podlega gwałtownej fermentacji. Powoduje to wzdęcia, dyskomfort w dolnej części brzucha i złe samopoczucie. Procesy fermentacyjne często zachodzące w jelicie grubym, prowadzą do zaburzenia naturalnej równowagi flory bakteryjnej. Nadmierne spożycie ksylitolu powoduje zwiększanie się stężenia kwasu moczowego we krwi, a tym samym odkładanie się kamieni w nerkach. Może on również powodować alergie, zwłaszcza u dzieci.
Dodaj opinię