Lacipil

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Długotrwale (24 godziny) obniża ciśnienie krwi i (w mniejszym stopniu) zmniejsza objawy niedokrwienia serca (zmniejszenie napięcia mięśni gładkich naczyń wieńcowych powoduje rozszerzenie tych naczyń oraz zmniejszenie zapotrzebowania serca na tlen, co z kolei zmniejsza nasilenie i częstość występowania bólów dławicowych, czyli wieńcowych); wywiera także działanie przeciwmiażdżycowe na drodze hamowania syntezy cholesterolu oraz działając przeciwagregacyjnie (hamuje zlepianie się płytek krwi). Nie wywiera wpływu na działanie węzła zatokowo-przedsionkowego (głównego „rozrusznika” serca). Początek działania jest łagodny w związku z tym podczas leczenia nie występują gwałtowne spadki ciśnienia tętniczego (hipotonia ortostatyczna). Lek wywiera słabe działanie moczopędne, zwłaszcza w pierwszym miesiącu leczenia. Może być bezpiecznie stosowany w dnie moczanowej, astmie oskrzelowej, natomiast ostrożnie w cukrzycy. Lacydypina zaliczana jest do III generacji leków blokujących kanały wapniowe, pochodnych dihydropirydyny (mechanizm działania antagonistów wapnia II – patrz ALDAN).

Nadciśnienie tętnicze – zarówno jako lek pojedynczy, jak i składnik leczenia skojarzonego z innymi lekami obniżającymi ciśnienie m.in. z lekami moczopędnymi (diuretykami), beta-blokerami, inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitorami ACE).
(także uczulenie na inne pochodne dihydropirydyny). Szczególnej ostrożności wymaga stosowanie leku u chorych z niewydolnością serca (zwłaszcza niewyrównaną), uszkodzoną wątrobą, ciężkim uszkodzeniem nerek, u pacjentów z zespołem chorego węzła zatokowego (lub podejrzeniem tej choroby), niezabezpieczonych wszczepieniem rozrusznika serca (konieczność odpowiedniego obniżenia dawkowania).
Cymetydyna (cimetidine) i ranitydyna (ranitidine) przyspieszają wchłanianie lacydypiny z przewodu pokarmowego do krwi (możliwe nasilenie działania felodypiny; wskazane zmniejszenie dawkowania leku). Przy jednoczesnym stosowaniu leków: doustnych przeciwgrzybiczych (ketoconazole, itraconazole), rifampicyny (rifampicine), antybiotyków makrolidowych m.in. erytromycyny (erythromycine), wskazane zmniejszenie dawki leku. Ograniczenie nie dotyczy preparatów przeciwgrzybicznych stosowanych miejscowo na skórę. Podczas stosowania innych leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi możliwe jest wystąpienie nadmiernego spadku ciśnienia (synergizm działania) – zjawisko to wykorzystywane jest w skojarzonym leczeniu nadciśnienia tętniczego (patrz WSKAZANIA). Podczas leczenia nie należy pić soku grejpfrutowego, który może nasilać działanie leku.
Przyjmować w jednorazowej dawce dobowej rano, niezależnie od posiłków. Początkowo zazwyczaj 1 x na dobę 4 mg; w razie konieczności można zwiększyć dawkę po 3-4 tygodniach do 1 x na dobę 6 mg. Pacjenci z uszkodzeniem wątroby i pacjenci w wieku podeszłym powinni rozpoczynać leczenie od dawki 1 x na dobę 2 mg, natomiast nie jest konieczna zmiana dawkowania u chorych z uszkodzeniem nerek.
Cena od 10 do 20 zł.
14 lub 28 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 2 mg lub 4 mg lacidipiny.
Podczas leczenia mogą wystąpić obrzęki nóg (ze względu na działanie moczopędne stosunkowo rzadziej niż po innych lekach z grupy antagonistów wapnia); zjawisko to nie świadczy o narastaniu objawów niewydolności serca ani niewydolności naczyń żylnych – ustępuje po odstawieniu leku lub dołączeniu leku moczopędnego (diuretyku).

Dowiedz się więcej o składzie: .

Lacipil a alkohol

Lacipil u osób starszych(65 lat i więcej)
Lacipil dla dzieci(do 18 lat)
Lacipil w ciąży
Lacipil a karmienie piersią
Lacipil a prowadzenie pojazdów
Lacipil refundacja

Lacipil cena i opakowania

Lacipil Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Lacipil uzyskał ocenę 4.5 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.5/5 (2 opinie pacjentów)



4 komentarze Lacipil

  1. Ciśnieniowiec

    działa na portfel,wywołując w nim pustki.Cukier tak samo skuteczny

    Odpowiedz
    • aw

      U mnie to samo. Biorę 6mg raz na dobę ciśnienie spada ale nie za bardzo i po kilku godzinach znów rośnie. Dla mnie on nie działa 24h.

      Odpowiedz
  2. G. Nida

    Czy Lacipil jest zaliczany do STATYN? Jakie mogą być skutki uboczne nie zawarte w ulotce?

    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania