Lagevrio (molnupiravir)

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lagevrio to nowy lek przeciwwirusowy, którego substancją czynną jest molnupiravir. Molnupiravir uzyskał pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków, w związku z czym może być stosowany w leczeniu COVID-19 u osób dorosłych z grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Na etapie badań wykazano, że leczenie molnupiravirem osób z grupy podwyższonego ryzyka zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu zakażenia koronawirusem nawet do 50 %. Ważne jest, aby lek został podany pacjentowi w ciągu pierwszych 5 dni od stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Działanie leku polega na  wywoływaniu mutacji w replikacji wirusowego RNA. W czasie replikacji RNA pojawiają się błędy, które nie są rozpoznawane przez enzymy sprawdzające wirusa. Z każdą kolejną kopią wirusa tych mutacji jest coraz więcej i patogen nie jest w stanie się namnażać, jest go w organizmie mniej i jest mniejsza szansa na wywołanie stanu zapalnego, a w efekcie mniejszych skutków zdrowotnych zakażenia.

Leczenie łagodnego do umiarkowanego (niewymagającego hospitalizacji) COVID-19. Lek powinien być stosowany u osób dorosłych z dodatnim wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2 zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, a więc:

  • otrzymującym aktywne leczenie przeciwnowotworowe,
  • po przeszczepach narządowych – przyjmującym leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne,
  • po przeszczepie komórek macierzystych w ciągu ostatnich 2 lat,
  • z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności (np. zespół DiGeorge’a, zespół Wiskotta-Aldricha),
  • z zaawansowanym lub nieleczonym zakażeniem wirusem HIV,
  • leczonym aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innych leków, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną,
  • dializowanym przewlekle z powodu niewydolności nerek.
Reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników leku.
Nie przeprowadzono badań klinicznych, które wykazały interakcję innych leków z molnupiravirem. Jednak badania in vitro oraz dostępna wiedza na temat mechanizmów działania leku sugerują, że możliwość interakcji molnupiraviru z jednocześnie stosowanymi lekami jest mało prawdopodobna.

Ciąża i karmienie piersią

Lek nie jest zalecany kobietom w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały , że molnupiravir może mieć szkodliwy wpływ na płód. Kobiety przyjmujące Lagevrio powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas terapii oraz przez cztery dni po zakończeniu terapii.

W czasie przyjmowania leku oraz przez cztery dni po zakończeniu terapii nie zaleca się karmienia piersią.

Lek należy stosować u osób powyżej 18 r.ż.

Molnupiravir jest skuteczny na początku choroby. Powinien być stosowany w ciągu pierwszych 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Lek przyjmowany jest doustnie 4 kapsułki 2 x dziennie co 12 godzin przez 5 dni.
Opakowanie 40 kapsułek 700 USD.
Kapsułki twarde koloru pomarańczowego, z których każda zawiera 200 mg molnupirawiru plus substancje wypełniające.
Działania niepożądane
Często występujące: nudności, biegunka, zawroty głowy, bóle głowy. Bardzo rzadko może wystąpić: wysypka, pokrzywka lub wymioty.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Lagevrio a alkohol

Lagevrio u osób starszych(65 lat i więcej)
Lagevrio dla dzieci(do 18 lat)
Lagevrio w ciąży
Lagevrio a karmienie piersią
Lagevrio a prowadzenie pojazdów
Lagevrio refundacja

Lagevrio cena i opakowania

Lagevrio Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania