Antydepresanty i leczenie uzależnień

Wykaz preparatów stosowanych w leczeniu chorób układu nerwowego – preparaty przeciwdepresyjne i psychostymulujące.

Wykaz preparatów stosowanych w leczeniu chorób układu nerwowego – preparaty przeciwdepresyjne i psychostymulujące.

Selincro

Lek Selincro stosowany jest w celu ograniczenia spożycia alkoholu, a więc zredukowania szkód powodowanych przez alkohol. Poprzez blokowanie receptorów opiatowych lek ogranicza uczucie euforii oraz drażliwości powodowanych spożyciem alkoholu.

Dutilox

Lek wpływa na pobudzenie receptorów serotoninowych i noradrenergicznych, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i przeciwbólowe.

Deprim forte

Tabletki zawierające wyciąg z ziela dziurawca. Stosowane w leczeniu łagodnych form depresji.

Niko-lek

Preparat zawierający nikotynę stosowany w leczeniu głodu nikotynowego. Jest dostępny w dwóch smakach (miętowy, cytrynowy) i dwóch dawkach (2 lub 4 mg nikotyny) w postaci gum do żucia.

Venlectine

Lek antydepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Jego substancją czynną jest wenlafaksyna, która - poza działaniem polepszającym nastrój ludzi chorych - ma działanie przeciwlękowe. Używana jest czasem w leczeniu fobii społecznej.

Prozac

Lek antydepresyjny z grupy SSRI. Dzięki normalizowaniu stężenia serotoniny w układzie nerwowym poprawia nastrój chorego, zwiększa chęć do działania, motywację, zmniejsza lęk przed interakcjami socjalnymi. Stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych, obsesyjno-kompulsywnych, bulimii i fobii społecznej.

Cymbalta

Cymbalta jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji i bóli neuropatycznych.

Atinepte

Jest to lek o słabym działaniu antydepresyjnym i silnym przeciwlękowym. Pobudza również aktywność ruchową.

Ristidic

Lek stosowany w leczeniu objawowym wczesnych stadiów choroby Alzheimera. Poprawia funkcjonowanie i sprawność myślenia. Działanie leku słabnie wraz z postępem choroby.

Sympramol

Lek z grupy trójpierścieniowych leków antydepresyjnych. Wykazuje działanie uspokajające i słabe antydepresyjne.

Riluzol PMCS

Jest to pierwszy lek, który okazał się częściowo skuteczny w leczeniu chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego.

Thioridazin prolongatum

Jest pochodną fenotiazyny o silnym działaniu uspokajającym. Jest stosowana w leczeniu schizofrenii, psychozy schizoafektywnej, a także w leczeniu zaburzeń snu, zaburzeń nerwicowych z objawami ze strony różnych narządów, np. przewodu pokarmowego, serca itp., nadmiernego napięcia.

NiQuitin Przezroczysty

Preparat stosowany w odzwyczajeniu się od palenia tytoniu w postaci plastra, zawierający nikotynę do stosowania przezskórnego. Stosowany w Nikotynowej Terapii Zastępczej (NTZ).

Servenon

Servenon to lek zawierający jako substancje czynną escitalopram, lek przeciwdepresyjny. Escitalopram hamuje wychwyt zwrotny serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, zwiększając stężenie serotoniny w mózgu.

Nimvastid

Jest to inhibitor esterazy acetylocholinowej (ACE) stosowany w leczeniu różnych postaci otępienia typu alzheimerowskiego.

Sertagen

Sertagen to preparat zawierający jako substancję czynną sertralinę, lek przeciwdepresyjny. Sertralina działa przez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny – neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym.

Cognomem

Preparat blokuje efekty patologicznie zwiększonego stężenia glutaminianu, które mogą prowadzić do zaburzenia czynności neuronów.