Antydepresanty i leczenie uzależnień

Wykaz preparatów stosowanych w leczeniu chorób układu nerwowego – preparaty przeciwdepresyjne i psychostymulujące.

Wykaz preparatów stosowanych w leczeniu chorób układu nerwowego – preparaty przeciwdepresyjne i psychostymulujące.

Deprim forte

Tabletki zawierające wyciąg z ziela dziurawca. Stosowane w leczeniu łagodnych form depresji.

Niko-lek

Preparat zawierający nikotynę stosowany w leczeniu głodu nikotynowego. Jest dostępny w dwóch smakach (miętowy, cytrynowy) i dwóch dawkach (2 lub 4 mg nikotyny) w postaci gum do żucia.

Venlectine

Lek antydepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Jego substancją czynną jest wenlafaksyna, która - poza działaniem polepszającym nastrój ludzi chorych - ma działanie przeciwlękowe. Używana jest czasem w leczeniu fobii społecznej.

Prozac

Lek antydepresyjny z grupy SSRI. Dzięki normalizowaniu stężenia serotoniny w układzie nerwowym poprawia nastrój chorego, zwiększa chęć do działania, motywację, zmniejsza lęk przed interakcjami socjalnymi. Stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych, obsesyjno-kompulsywnych, bulimii i fobii społecznej.

Cymbalta

Cymbalta jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji i bóli neuropatycznych.

Atinepte

Jest to lek o słabym działaniu antydepresyjnym i silnym przeciwlękowym. Pobudza również aktywność ruchową.

Ristidic

Lek stosowany w leczeniu objawowym wczesnych stadiów choroby Alzheimera. Poprawia funkcjonowanie i sprawność myślenia. Działanie leku słabnie wraz z postępem choroby.

Sympramol

Lek z grupy trójpierścieniowych leków antydepresyjnych. Wykazuje działanie uspokajające i słabe antydepresyjne.

Riluzol PMCS

Jest to pierwszy lek, który okazał się częściowo skuteczny w leczeniu chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego.

Thioridazin prolongatum

Jest pochodną fenotiazyny o silnym działaniu uspokajającym. Jest stosowana w leczeniu schizofrenii, psychozy schizoafektywnej, a także w leczeniu zaburzeń snu, zaburzeń nerwicowych z objawami ze strony różnych narządów, np. przewodu pokarmowego, serca itp., nadmiernego napięcia.

NiQuitin Przezroczysty

Preparat stosowany w odzwyczajeniu się od palenia tytoniu w postaci plastra, zawierający nikotynę do stosowania przezskórnego. Stosowany w Nikotynowej Terapii Zastępczej (NTZ).

Servenon

Servenon to lek zawierający jako substancje czynną escitalopram, lek przeciwdepresyjny. Escitalopram hamuje wychwyt zwrotny serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, zwiększając stężenie serotoniny w mózgu.

Nimvastid

Jest to inhibitor esterazy acetylocholinowej (ACE) stosowany w leczeniu różnych postaci otępienia typu alzheimerowskiego.

Sertagen

Sertagen to preparat zawierający jako substancję czynną sertralinę, lek przeciwdepresyjny. Sertralina działa przez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny – neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym.

Cognomem

Preparat blokuje efekty patologicznie zwiększonego stężenia glutaminianu, które mogą prowadzić do zaburzenia czynności neuronów.

Symfaxin ER

Symfaxin ER zawiera jako substancję czynną wenlafaksynę, lek przeciwdepresyjny. Wenlafaksyna hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny.

Deprim

Deprim to preparat zawierający jako substancję czynną wyciąg z dziurawca. Hyperycyny zawarte w wyciągu działają przeciwdepresyjnie i łagodzą objawy obniżonego samopoczucia.