Leki na obgryzanie paznokci u dzieci

Moja nastoletnia córka notorycznie obgryza paznokcie. Nie potrafię tego zrozumieć, a bardzo chciałabym pomóc jej przestać.

Nawykowe obgryzanie paznokci jest sposobem na uporanie się z napięciem emocjonalnym i stresem. Dotyczy około 40% dzieci w okresie dojrzewania. Im starsze dziecko, tym trudniej mu pomóc, warto zatem jak najwcześniej starać się rozwiązać problem. O ile to możliwe, należy poszukać przyczyn wywołujących niepokój oraz stres i postarać się je wyeliminować.

W łagodnych przypadkach może pomóc zastosowanie terapii awersyjnej, mającej na celu wywołanie negatywnych skojarzeń z nawykiem. Polega ona na nakładaniu na paznokcie płynu o gorzkim smaku (np. Marala Stop, Gorzki Paluszek, Gorzki Pazurek, Gormax Baby, Barbra), co sprawia, że wkładanie palców do ust staje się nieprzyjemne. Płyny te są bezpieczne i nietoksyczne. Ich skuteczność jest różna i zależy przede wszystkim od wieku osoby obgryzającej paznokcie. Preparaty tego typu są zdecydowanie bardziej skuteczne w przypadku dzieci, aniżeli dorosłych.

W niektórych przypadkach pomocna może być nauka relaksacji i prawidłowego oddychania oraz joga. Jeśli terapia nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, należy skonsultować się z psychologiem lub lekarze m rodzinnym, ponieważ ciężkie przypadki mogą wymagać stosowania małych dawek leków przeciwdepresyjnych.

Leki Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania