Leki przeciwgrypowe a alkohol

Opis leku:

Zawsze, kiedy sprzedaję jakiś Fervex czy Gripex, informuję pacjenta o zakazie picia alkoholu podczas terapii – szczególnie, kiedy zakup ma miejsce w piątek lub w sobotę 😉  Reakcje są przeróżne: jedni się cieszą i dziękują za informację, inni się obruszają- „Ja jestem prawnikiem, czy wyglądam na alkoholika?!” , a jeszcze inni… rezygnują z zakupu. Czy naprawdę problem jest tak poważny?

Jeszcze niedawno wśród lekarzy rozpowszechniony był pogląd, że każdy rodzaj farmakoterapii zdecydowanie wyklucza spożywanie alkoholu. Dzisiaj się od tego odchodzi; wielu lekarzy zezwala pacjentom na jednego drinka, uważając to za mniejsze zło, niż gdyby delikwent przed zakrapianą imprezą samowolnie przerywał leczenie. Są jednak substancje, których z alkoholem zdecydowanie łączyć nie wolno. A wśród środków na przeziębienie jest ich co najmniej kilka.

Składniki przeciwbólowe a alkohol

Przede wszystkim- paracetamol. Zawiera go prawie każdy specyfik kojarzący się z przeziębieniem (Fervex, Gripex, Theraflu, Efferalgan, Tabcin itp). O ile w normalnych warunkach  jest to najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy, to w połączeniu z alkoholem- zwłaszcza pitym przewlekle, czyli więcej niż 2-3 razy w tygodniu- przekształca się  w niezwykle hepatotoksyczny, czyli szkodliwy dla wątroby metabolit. Dlatego nie jest to również dobry lek na poranny ból głowy 😉

Jeśli już musisz iść z grypą na imprezę, mniejszym złem są ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy (NLPZ-ety, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne). Jest to z kolei spory cios dla żołądka, który musi odeprzeć wtedy zmasowany atak tabletki i drinka, dlatego zadbajmy o niego, dajmy osłonę w postaci treściwego posiłku przed, i pijmy nie więcej niż 1-2 jednostki! To bardzo ważne, bo inaczej możemy nabawić się krwawień z przewodu pokarmowego (NLPZ osłabiają dodatkowo krzepnięcie) a nawet owrzodzeń. Nie radzę nadużywać tej metody. Co innego rano- kwas acetylosalicylowy świetnie sprawdza się w leczeniu kaca; zawiera go m.in. Alka-Prim czy Alka-Seltzer.

Leki przeciwalergiczne

To jeszcze nie wszystkie wrogie imprezowiczom substancje. W wielu preparatach  przewijają się leki antyhistaminowe, czyli te przeciwko reakcjom alergicznym. Są to np.

 • feniramina (Fervex, Theraflu ExtraGrip),
 • chlorfeniramina (Gripex Noc, Tabcin)
 • triprolidyna (Acatar ActiTabs Actifed),
 • cetezyzyna (Cirrus i wiele leków na alergię)

Już same w sobie działają one usypiająco, a alkohol dodatkowo to  nasili. Innymi słowy- zaśniesz pod stołem szybciej, niż Ci się wydaje. Czy wiesz, że przy ceteryzynie już stężenie 0,8‰ we krwi może Cię „zresetować”?

Leki przeciwkaszlowe i alkohol

Inny ważny składnik, którego z alkoholem łączyć się nie powinno,  to kodeina– lek przeciwkaszlowy. Alkohol nasila jej działania niepożądane, mogą pojawić się zaburzenia oddychania i krążenia, a w drastycznych przypadkach nawet śmierć z przedawkowania! Co prawda ilości alkoholu i kodeiny musiałyby być duże, ale „duże” to kwestia bardzo indywidualna. Na wszelki wypadek nie pij więc, gdy bierzesz Thiocodin, syrop Pini, Solpadeine czy Antidol.

Także dekstrometorfan, lek hamujący odruch kaszlu zawarty w preparatach Acodin, Dexapini, Tussidrill i we wszystkich „tabletkowych” Gripeksach, to zły kompan do kielicha. Sytuacja jest tu podobna jak przy lekach przeciwalergicznych – destrometorfan wpływa na pracę mózgu. U niektórych daje efekt usypiający, inni są „zakręceni”, a osoby nadużywające Acodinu w celach nieleczniczych doświadczają nawet halucynacji. Kiedy dołożymy do tego alkohol, skutki są trudne do przewidzenia! Więcej o niebezpieczeństwach związanych z (nad)używaniem dekstrometorfanu znajdziesz w artykule o lekach na kaszel.

Jak widać, sprawa nie jest jednoznaczna, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i kontakt z zaufanym lekarzem lub farmaceutą 🙂 Szkoda by było, gdyby fajna impreza okazała się naprawdę „melanżem ostatecznym”!

A co Ty o tym sądzisz? Wolałbyś być informowany w aptece o interakcjach leków z alkoholem, czy czuł/a byś się urażony/a? Wypowiedz się!

Leki Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)33 komentarze Leki przeciwgrypowe a alkohol

 1. Dawid

  Czy jeśli spożywam Gripex’a brałem go o godzinie 14.30 czy po godzinie 22.00 będę mógł sięgnąć po kieliszek wódki ?

  Odpowiedz
 2. Kinga

  Od czterech dni biorę Polopirynę S (nie przekraczając 300 mg na dzień). Dzisiaj kończę leczenie a za 3 dni impreza, czy mogę pić alkohol, jeżeli tak to ile? Dodam że podczas zażywania leku nie czułam się najlepiej min. ból w klatce piersiowej (promieniujący), ból z tyłu głowy promieniujący z kręgosłupa (tak myślę).

  Odpowiedz
  • Asia

   Iza, no co Ty, pijesz przed 17?
   Kinga, skoro miałaś takie objawy, nieważne czy były związane z przyjmowaniem leku czy zależne od innych czynników, powinnaś udać się do lekarza, a nie na imprezę (chyba, że impreza po wizycie u lekarza). Nie powinnaś lekceważyć promieniującego bólu!

   Odpowiedz
 3. Iza

  Czy jeśli o godzinie 8 rano piłam Febrisan to mogę pić tak o ok 16 ?

  Odpowiedz
 4. Maria

  Jeśli Gripex zawiera 325 mg Paracetamolu, to jaka dawka (ilość tabletek) jest śmiertelna?

  Odpowiedz
 5. Buhaha

  Paracetamol „najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy” ??? jeden listek wystarczy żeby zakwalifikować wątrobę do przeszczepu, jedno opakowanie wystarczy by odejść z tego świata, u dorosłego! paracetamol powoduje w Polsce kilkaset zgonów rocznie. bez względu na warunki, zażycie 5g w „normalnych” warunkach działa tak samo jak zażycie go w zielonym kombinezonie narciarskim w czytelni biblioteki głównej o 4 nad ranem w towarzystwie Prezesa.

  Odpowiedz
 6. Paweł

  Poszedłem na imprezę po zażyciu pseudoefedryny. Jak na swoje możliwości nie wypiłem dużo, ale odleciałem nie wiadomo kiedy i mam kilkugodzinną dziurę w pamięci. Mam żal do producenta leku, o brak informacji w ulotce o takim działaniu leku. Specjalnie czytam te wszystkie ulotki i uważam, że powinno być w nich napisane, że leku nie można łączyć z alkoholem.

  Odpowiedz
 7. Lukasz

  A czy jak piłem około godz 12 fervex a w ten sam dzień o godzinie 20 będę miał imprezę to mogę trochę wypić?

  Odpowiedz
 8. Ewa

  Przed imprezą dozwolony kwas acetylosalicylowy? BZDURA! Autorce polecam zażyć dwie aspiryny po czym wypić dwa piwa, a potem dopiero pisać o tym artykuły. Dla niewiedzących, dodam że zażycie aspiryny przed piciem= gwarantowany zgon.

  Odpowiedz
  • Kasia

   Ewa, jak zapewne zauważyłaś, pisałam, że kwas acetylosalicylowy to mniejsze zło – a nie że wolno go bezkarnie zażywać. Aspiryna i/lub alkohol przyjęte na pusty żołądek, w małych odstępach czasu, faktycznie mogą okazać się drastyczne w skutkach. Najbezpieczniej oczywiście unikać nawet oparów alkoholu podczas jakiejkolwiek terapii, jednak teoria swoje, a życie swoje.

   Zresztą autorka zażywała nie raz aspirynę przed imprezą lub po niej – ale właśnie z zachowaniem rozsądnych odstępów i po solidnych posiłkach ;]

   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 9. Angelika

  A czy jeżeli Gripex był brany 24h wcześniej to można pić alkohol? czy to nadal jest niebezpieczne.

  Odpowiedz
  • Kasia

   Angelika, na 90% można 🙂 Zawarte w Gripeksie paracetamol i pseudoefedryna mają krótki czas półtrwania (2-4 godziny). Oznacza to, że po maksymalnie 4 godzinach zastaje we krwi połowa przyjętej dawki, po 24 godzinach zaś 1/64 dawki, czyli można przyjąć, że nic.

   Inaczej sprawa wygląda w przypadku dekstrometorfanu, przeciwkaszlowego składnika występującego w tabletkowej wersji Gripeksu. Tutaj ludzie bardzo się różnią, jeśli chodzi o tempo przerobu tej substancji; czas półtrwania wynosi od 2 do 19(!) godzin. Jeśli jesteś tzw. wolnym metabolizerem, to po 24 godzinach w Twoich żyłach krąży jeszcze połowa przyjętej dawki dekstrometorfanu. Dlatego powinno się zachować ostrożność, niemniej jednak na jedno piwo raczej możesz sobie pozwolić.

   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
  • Jakub

   Słuszne pytanie czy pacjentów powinno się informować o niespożywaniu alkoholu na czas terapii. Ja jeszcze się nie spotkałem, żeby farmaceuta mi o tym powiedział.
   Poza interakcjami warto dodać, że alkohol obniża odporność organizmu, więc jak będziemy go spożywać, to po prostu dłużej będziemy chorować :/
   A z paracetamolem po imprezie to faktycznie trzeba uważać. Już po kilku tabletkach może dojść do uszkodzenia wątroby. Już kilku pacjentów widziałem na oddziale z zatruciem paracetamolem. Traktujmy zatem artykuł poważnie.
   Pozdr!

   Odpowiedz
 10. Agata

  Mam pytanie cz jak ok godz 13 wzięłam 1 tabletkę gripexu a wieczorem będę piła alkohol to coś mi się stanie ?

  Odpowiedz
  • Kasia

   Agata, jeśli wypijesz niewielką ilość alkoholu – 1 jednostkę! – późnym wieczorem ok. 22, a Twoja wątroba działa jak należy, możesz zaryzykować.

   Zawarte w Gripeksie paracetamol i pseudoefedryna mają krótki czas półtrwania (2-4 godziny). Oznacza to, że po maksymalnie 4 godzinach zastaje we krwi połowa przyjętej dawki, po 8 godzinach zaś 1/4 dawki. Pobudzającego działania psudoefedryny właściwie nie powinnaś już odczuwać, a z tą resztką paracetamolu zdrowa wątroba powinna sobie poradzić. Co prawda nie zaleca się takich połączeń, ale od jednego razu myślę, że nic się nie stanie. Jeśli jednak masz podejrzenia co do kondycji swojej wątroby – np. miałaś z nią problemy w przeszłości lub bierzesz dużo leków, lepiej sobie odpuść.

   Inaczej sprawa wygląda w przypadku dekstrometorfanu, przeciwkaszlowego składnika występującego w tabletkowej wersji Gripeksu. Tutaj ludzie bardzo się różnią, jeśli chodzi o tempo przerobu tej substancji; czas półtrwania wynosi od 2 do 19(!) godzin. Istnieje więc ryzyko, że w Twoich żyłach zostało jeszcze dość dużo dekstrometorfanu. Łączenie go z dużymi ilościami alkoholu może być dość nieprzewidywalne, więc jeśli już koniecznie musisz, poprzestań na jednym piwie.

   Odpowiedz
 11. Mateusz

  Czyli jeśli wypiję jednego żubra podczas zażywania GRIPEXU nic mi nie będzie ?

  Odpowiedz
  • Kasia

   Wszystko zależy od dawki i indywidualnych predyspozycji. Przykładowo, jeżeli jesteś rosłym facetem, i przyjąłeś rano 1-2 tabletki Gripeksu, to jedno (!) piwo dużej krzywdy Ci nie zrobi. Ale już zalecana dawka dobowa Gripex Max – 8 tabl – to 4g paracetamolu, czyli progowa ilość, jaką zdrowa wątroba jest w stanie przerobić. Wypicie alkoholu może wtedy poważnie uszkodzić ten narząd! Nie mówiąc już o „niespodziankach” jakie mogą zafundować Ci pseudoefedryna i dekstrometorfan.

   Tak więc zasada jest prosta – unikamy łączenia leków z alkoholem, a jeśli już, to tylko za zgodą swojego lekarza.

   Odpowiedz
 12. Zofia

  Mam pytanie o łączenie alkoholu z meloksikamem i salazopiryną, czy zmienia ich działanie czy może rujnuje żoładek?

  Odpowiedz
  • Kasia

   Zofio! Sulfasalazyna zawarta w leku Salazopyrin należy do leków z grupy NLPZ, więc ryzyko podrażnienia żołądka – chociaż w tym wypadku raczej słabe – jednak istnieje. Bardziej niebezpieczne jest to, że alkohol może nasilić jej działanie, także niepożądane. To samo tyczy się meloksykamu.

   Wszystko zależy jednak również od dawki, jaką przyjmujesz (czy jest niska, czy zbliżona do maksymalnej), od Twojej masy ciała i ogólnej kondycji. Radziłabym skonsultować się ze swoim lekarzem. Niewykluczone, że pozwoli Ci na jedno (!) piwko co jakiś czas, ale przez internet trudno udzielić takiej porady.

   Odpowiedz
 13. Kasia

  Marku! Wpływ alkoholu na działanie leków obniżających ciśnienie zależy od tego, czy jest to jednorazowa duża dawka, czy też alkohol jest pity przewlekle. W pierwszym przypadku alkohol działa jak inhibitor enzymatyczny, czyli blokuje przerabianie leku przez organizm. W większości przypadków powoduje to nasilenie działania leku, czyli zbytni spadek ciśnienia, oraz nasilenie się wymienionych w ulotce działań niepożądanych danego leku. Może jednak zdarzyć się również efekt odwrotny, czyli opóźnienie i osłabienie działania preparatu ( patrz też: „Dresiarze w supermarkecie – czym są inhibitory enzymatyczne”) Dlatego każdy lek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

  Z kolei alkohol pity przewlekle sprawia, że enzymy metabolizujące leki są już „zaprawione w boju” – potrafią uporać się z zadaniem szybciej, niż potrzeba. Wtedy leki działają słabiej i ciśnienie może być w dalszym ciągu zbyt wysokie. Dlatego, jeśli ktoś pije alkohol częściej niż 2-3 razy w tygodniu, dobrze aby wiedział o tym jego lekarz i w razie potrzeby zmodyfikował dawkę.

  W przypadku telmisartanu, czyli składnika leku Micardis jednorazowy „strzał” może nasilać jego działanie -ryzykujesz, że ciśnienie spadnie Ci zanadto, co szczególnie odczuwane będzie podczas pionizacji ciała (fachowo nazywa się ten stan niedociśnieniem ortostatycznym). Poza tym, mogą – choć nie muszą – nasilić się wyszczególnione w ulotce działania niepożądane leku, czyli np. omdlenia, bóle głowy, duszności. Jeżeli więc szykuje Ci się impreza, koniecznie zapytaj najpierw swojego lekarza, jak on to widzi w Twoim przypadku! Porada internetowa sprawy tutaj nie załatwi.

  Natomiast, jeśli chodzi o interakcje różnych grup antybiotyków alkoholem, ogólne zasady ukażą się niebawem na stronie. Możesz również dowiedzieć się więcej w dobrej aptece lub u swojego lekarza!

  Odpowiedz
 14. Marek

  To jeszcze raz ja.
  Nie znalazłem też w ulotce leku Micardis informacji o interakcjach z alkoholem. Czy alkohol ma niekorzystny wpływ na leki p/nadciśnieniowe i jaki na poszczególne grupy?

  Odpowiedz
 15. Marek

  Witam, chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć informacje o wpływie działania alkoholu na poszczególne grupy antybiotyków. Dzięki

  Odpowiedz
 16. Kasia

  Lucjo! Grypostopu z alkoholem nie wolno. Przykro mi 😉 Zawiera wszystko to, co w lekach „przeciwgrypowych” wchodzi w interakcje z alkoholem. Przeciwbólowy i przeciwgorączkowy paracetamol daje wtedy ryzyko uszkodzenia wątroby; udrażniająca nos pseudoefedryna może po pierwsze przyśpieszyć za mocno akcję serca, a po drugie jej pobudzające działanie sprawia, że ludzie nie czują, że wypili już tak dużo (patrz: łączenie red bulli z wódką). Przeciwkaszlowy dekstrometorfan w połączeniu z alkoholem wywiera negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy – można być sennym, mieć kłopoty z koordynacją, szybciej się upić… A jako że psudoefedryna wyłącza te objawy zbliżania się do krawędzi, może niespodziewanie urwać Ci się film. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 17. Lucjo

  A grypostop? Można wypić kilka piw? Nie wiedziałem ze zadam kiedyś tak dziwne pytanie,ale no zmuszony jestem….
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 18. Kasia

  Zosieńko, przy antybiotykach to już jest złożona sprawa. Jedne w połączeniu z alkoholem zadziałają słabiej (czyli nie wybiją bakterii, a wręcz nauczą je bronić się przed tym antybiotykiem w przyszłości), inne zadziałają za mocno (grożą Ci silniejsze działania niepożądane), a po niektórych możesz się poczuć jak alkoholik po „wszywce”! Ale bywa też tak, że niewielka ilość alkoholu nie zaszkodzi w terapii. Trudno jednak cywilowi przewidzieć, który scenariusz będzie miał miejsce, więc lepiej odpuścić sobie przez te kilka dni imprezy. Albo zapytać w aptece – farmaceuta też człowiek i takie rzeczy wie 🙂

  Odpowiedz
 19. Zosieńka

  Zawsze mnie to interesowało, jak działa alko w tym połączeniu, czasami się zastanawiałam czy to nie jest po prostu utarta kwestia, że nie wolno łączyć leków z % a szczególnie antybiotyków.

  Odpowiedz
 20. Kasia

  Informacje o skutkach łączenia ceteryzyny z alkoholem pochodzą z książki „Interakcje leków z żywnością i alkoholem” M.Jarosz, J.Dzieniszewski. Autorzy opisują tam przypadki, kiedy łączenie cetezyny z alkoholem już w tak niewielkiej ilości doprowadziło do utraty przytomności. Oczywiście, nie znaczy to, że taki los spotka każdego – ludzie się dość znacząco różnią, jeśli chodzi o szybkość metabolizmu różnych substancji – jednak lepiej unikać takich połączeń.

  Z drugiej strony, leki przeciwalergiczne bierze się długotrwale, więc wymaganie od użytkownika całkowitej abstynencji ociera się o ascezę 😉 Warto więc przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym zmianę ceteryzyny na lek mniej „gryzący się” z alkoholem – np. loratadynę. Albo, jeśli ma się bardzo zaufanych i sprawdzonych przyjaciół, można, tak jak mówisz, przetestować na sobie – ale bardzo małymi porcjami alkoholu i na własną odpowiedzialność!
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 21. asasek

  Mogę wiedzieć skąd informacje o resecie przy zawartości 0,8 promila po ceteryzynie i alkoholu :)?
  Pytam tylko z ciekawości bo znalazłem w Internecie, że wg charakterystyki jednego z leków z ceteryzyną – ostatni post kaskasa) – że spożycie 0,5 g/l krwi alkoholu (0,5 promila?) nie wpływa istotnie na stan i nie ma dużych interakcji. Natomiast znam też delikwenta który po dwóch piwach usypiał na stojąco (brał CetAlergin). No najlepiej to by było na sobie przetestować i zaspokoić ciekawość 😉

  Odpowiedz
 22. ania

  Hej! Podczas kupowania wyżej wymienionych leków nigdy nikt mnie o tym nie informował, a myślę, że warto o tym wiedzieć. Dlatego zastanawiam się jaka byłaby moja reakcja, nie wiem.. bo się z tym nie spotkałam;) po tym artykule, nie martwię się już o swoją reakcję, pewnie byłby to uśmiech i słowo dziękuje;)

  Odpowiedz
 23. Kasia

  Dobre pytanie! Myślę, że wiele osób to zainteresuje 😉
  Ibuprofen jest zawarty w takich lekach jak np. Ibuprom, Nurofen, Ibum, Mig, Aprofen, Modafen (to akurat w połączeniu z pseudoefedryną udrażniającą nos; więc ten zestaw odradzam, reakcje mogą być różne)
  Kwas acetylosalicylowy jest natomiast w preparatach takich jak: Polopiryna, Ascalcin, Upsarin, wspomniany już Alka-Prim i Alka-Seltzer. W mniejszych, chroniących serce dawkach zawiera go np. Acard i Polocard, ale to już zupełnie inna historia..

  Odpowiedz
 24. DrogaDoSukcesu

  Ja mam pytanie do tego co zawiera ibuprofen? Wiem jedynie, że kwas acetylosalicylowy ma Aspiryna. Co jeszcze? Nie żebym była alkoholiczką 😛 ale lepiej wiedzieć co przed imprezą można.

  A co do pytania. Wolałabym być informowana o szkodliwych interakcjach. Zwłaszcza jak może to być niebezpieczne.

  Odpowiedz
 25. Kasia

  Witaj Piotrze! Jedna jednostka to ok. 10g czystego alkoholu, czyli np. małe piwo (250ml), lampka wina (100ml), albo niepełny kieliszek wódki (50ml).
  Dla przykładu, puszka piwa Żubr to już 2 jednostki. Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
 26. Piotr

  Nie żebym się czepiał ale… ile to jest 1-2 jednostki ? jedna butelka/kieliszek/szklanka?

  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania