Lipanthyl

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lipanthyl jest lekiem , który w swym składzie zawiera substancję czynną fenofibrat, który zaliczany jest do pochodnych kwasu fibrynowego. Do podstawowych mechanizmów działania tych substancji zaliczamy przede wszystkim hamowanie reduktazy 3-hydroksymetyloglutarylo-koenzymu A (podobnie jak w przypadku statyn), ale i pobudzenia produkowania apoprotein które wchodzą w skład lipoprotein HDL, hamowanie wytwarzania apoproteiny B, czyli składnika LDL który uważany jest za jeden z czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Ponadto pochodne kwasu fibrynowego aktywują także lipazę lipoproteinową. Fenofibrat również przyczynia się do zmniejszenia fibrynogenu u pacjentów u których wystąpiły podwyższone parametry, hamuje wówczas agregację płytek krwi oraz zmniejsza stężenia kwasu moczowego.

Za sprawą wyżej wymienionych mechanizmów działania  fenofibrat w leku Lipanthyl przyczynia się przede wszystkim do obniżenia stężenia cholesterolu jak i trójglicerydów we krwi.

Gdy w organizmie znajduje się zbyt duża ilość tłuszczów wówczas przyczynia się to do powstawania różnego rodzaju chorób krążenia oraz serca. Lipanthyl zmniejsza poziom złego cholesterolu LDL, a jednocześnie zwiększa wytwarzania dobrego HDL co prowadzi do obniżenia cholesterolu, zapobiega miażdżycy oraz dodatkowo chroni przed wystąpieniem zawału serca.

Leczenie tym lekiem wdrażane jest wówczas, kiedy pacjent cierpi na hiperlipidemie, nie reaguje na obniżenie cholesterolu przy pomocy diety, a także jest podatny na zwiększony rozwój chorób sercowo naczyniowych.

Prócz wdrożenia leku Lipanthyl należy stosować również odpowiednio zbilansowaną, niskotłuszczową dietę oraz aktywnością fizyczną .

Lek Lipanthyl  wdrażane jest wówczas, gdy  pacjent cierpi na hiperlipidemie, nie reaguje na obniżenie cholesterolu przy pomocy diety, a także jest podatny  na zwiększony rozwój chorób sercowo naczyniowych.  Leki z fenofibratem  stosowane są wówczas, kiedy leczenie statynami jest przeciwwskazane, źle tolerowane; lub wtedy, gdy u pacjenta występuje mieszana hiperlipidemia lub ciężka hipertrójglicerydemia oraz u pacjentów u których istnieje ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z układem sercowo naczyniowym stosuje się je jako dodatek do leczenia statynami.
Leku nie należy stosować jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze. Ponadto nie należy go przyjmować jeżeli wystąpiło uczulenie na światło słoneczne, UV, orzeszki ziemne, olej arachidowy bądź też inne podobne produkty. Przeciwwskazaniem są również ciężkie schorzenia wątroby, nerek, przewlekła lub ostra niewydolność trzustki, choroba pęcherzyka żółciowego.

Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów u których zaobserwowano cukrzycę typu II, choroby wątroby, miopatię, leczenie innymi lekami, alkoholizm .

Leku nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Należy poinformować lekarza o możliwości bycia w ciąży. Stosowanie w czasie ciąży tylko i wyłącznie po ocenie korzyści jak i ryzyka.

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży <18roku życia (brak danych).

U pacjentów w wieku podeszłym u których występuje  niewydolność nerek należy zachować szczególną ostrożność. U pozostałych nie ma konieczności zmieniania dawkowani.

Fenofibrat nasila działanie doustnych środków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryn , co w efekcie może powodować ryzyko krwawień. Ponadto substancja czynna leku Lipanthyl wchodzi w interakcje z cyklosporyną (może prowadzić do uszkodzenia nerek), doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (lek może zaburzyć ich wchłanianie a co za tym idzie skuteczność w trakcie kuracji wskazane są dodatkowe metody zapobiegania ciąży). Fenofibrat może również prowadzić do interakcji z inhibitorami reduktazy HMG-CoA (statynami) lub innymi fibratami (oddziaływanie toksyczne na mięśnie, miopatie, rabdomioliza). Może nasilać działanie hipoglikemizujące doustnych środków przeciwcukrzycowych bądź insuliny. Podczas stosowania fenofibratu należy unikać picia alkoholu.
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek Lipanthyl przyjmuje się  doustnie. Tabletkę lub kapsułkę połknąć w całości i przepić szklanką wody. Preparat  przyjmować w czasie posiłku- na czczo słabiej się wchłania(jedynie tabletki powlekane NT można przyjmować niezależnie od posiłku). Nie należy rozgryzać tabletek ani otwierać kapsułek.

W czasie przyjmowania leku należy monitorować stężenie lipidów w surowicy, żeby ocenić skuteczność przyjmowania danego preparatu. Jeśli pożądany efekt nie zostanie osiągnięty w ciągu kilku miesięcy leczenia należy zastanowić się nad zmianą bądź też wdrożeniem dodatkowego leczenia.

brak danych
Lipanthyl: 50 kaps., 1 kaps. zawiera 100 mg fenofibratu; Lipanthyl 67 M: 60 kaps., 1 kaps. zawiera 67 mg fenofibratu; Lipanthyl 140 M: 30 kaps., 1 kaps. zawiera 140 mg fenofibratu; Lipanthyl Supra 160: 30 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 160 mg fenofibratu; Lipanthyl 200 M: 30 kaps., 1 kaps. zawiera 200 mg fenofibratu. Lipanthyl 267 M: 30 kaps., 1 kaps. zawiera 267 mg fenofibratu.
Fenofibrat wydalany jest głównie z moczem, a całkowicie eliminowany z organizmu w ciągu 6 dni.
Działania niepożądane
Lek może wywołać działania niepożądane, jednakże nie u każdego wystąpią. Do najczęstszych działań niepożądanych możemy zaliczyć zaburzenia jelitowo-żołądkowe o bardzo typowym przebiegu (biegunka, bóle brzucha, nudności), bezsenność, zmiany skórne, zaburzenia potencji, łysienie, objawy zapalenia mięśni szkieletowych, zwiększoną podatność do pojawiania się kamieni żółciowych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Lipanthyl a alkohol

Lipanthyl u osób starszych(65 lat i więcej)
Lipanthyl dla dzieci(do 18 lat)
Lipanthyl w ciąży
Lipanthyl a karmienie piersią
Lipanthyl a prowadzenie pojazdów
Lipanthyl a słońce i solarium ☼
Lipanthyl refundacja

Lipanthyl cena i opakowania

Lipanthyl Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Lipanthyl uzyskał ocenę 3.8 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.8/5 (2 opinie pacjentów)2 komentarze Lipanthyl

 1. Anonim

  Jestem 48 letnią kobietą chorującą na miażdżyca. Lipanthyl brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 97 dni w dawce: 267 mg(miligram). Skuteczny: trójglicerydy spadły mi z 720 na 200 trzeba się liczyć że działa na wątrobę. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Lipanthyl w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 45 letnią kobietą chorującą na cholesterol. Lipanthyl brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 153 dni w dawce: 200 mg(miligram). Biorę Lipanhyl 200 i żyję czasem bolał mnie trochę żołądek i mięśnie ale skutecznie zbijał cholesterol. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Lipanthyl w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania