Maść czy krem – jaki preparat wybrać?

Opis leku:

Krem czy maść? W tym przypadku odpowiedź „obojętnie” jest niewłaściwa. Każdy z tych preparatów charakteryzuje się innym sposobem działania oraz zastosowaniem. Wybór odpowiedniej formy jest uzależniony m.in. od rodzaju choroby, stanu skóry, zamierzonej intensywności wchłaniania oraz właściwości samej substancji leczniczej. Dlatego należy pamiętać, by nie dokonywać takich zamian samemu, w szczególności w przypadków leków na receptę o konkretnym przeznaczeniu.

Krem

Ze względu na dużą zawartość wody, kremy wykazują głównie działanie nawilżające. Zaleca się ich stosowanie w przypadku ostrych stanów zapalnych, ponieważ podczas parowania dają efekt chłodzący, co dodatkowo koi podrażnioną skórę. W przypadku sączących się ran, po odparowaniu wody krem działa wysuszająco i ściągająco. W porównaniu do maści łatwo się rozsmarowuje, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Kremy stosowane są w schorzeniach, w których w głównej mierze zależy na regeneracji i nawilżeniu naskórka. Na rynku, w formie kremu, znajdują się takie produkty lecznicze, jak:

 • Rokitoderm – działający pielęgnująco i regenerująco
 • Bepanthen Plus – o działaniu odkażającym i łagodzącym
 • Sudocrem – popularny w przypadku problemów skórnych jak np. odleżyny

Maść

Maść znalazła zastosowanie w przypadku suchych zmian, charakteryzujących się pękaniem skóry bądź łuszczeniem. W składzie znajdują się w większości substancje natłuszczające, które pozostawiając tłustą warstwę na naszej skórze, pozwalają dłużej i z większą intensywnością wnikać substancjom czynnym w głąb skóry. Działanie nawilżające zawdzięczają odcięciu dostępu powietrza do zmienionej chorobowo skóry, dzięki czemu ograniczają parowanie wody i intensywnie regenerują. Maść jest tłusta w dotyku i trudno się rozsmarowuje, dlatego polecana jest głównie do stosowania na niewielkiej powierzchni ciała. Nie należy jej stosować na owłosioną skórę głowy, bolesne i sączące się rany.

 • Maść borna – o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym
 • Nifux – działającym przeciwbakteryjne
 • Dermovit A – preparat regenerujący i nawilżający
 • Maść rumiankowa – stosowana w przypadku stanów zapalnych skóry
 • Solcoseryl – preparat pomocny w zmianach suchych, łuszczących się
 • Variderm – stosowany w przypadku świądu

Żel

Żele, że względu na największą zawartość wody z preparatów stosowanych zewnętrznie, polecane są szczególnie na błony śluzowe. Szybko łagodzi oraz przynosi ulgę działaniem chłodzącym. W postaci żelu dostępne są:

 • Revaxil – stosowany w przypadku oparzeń słonecznych
 • Hydrosil – stosowany na rany
 • Termcool – działający kojąco w przypadku oparzeń słonecznych
 • Solcoseryl – stosowany na rany sączące
 • Żel z żywokostem – o działaniu nawilżającym i regenerującym
 • Rivel – o działaniu odkażającym

Alantan Plus 

By dobrze zauważyć różnicę w działaniu maści i kremu, najlepiej jest pokazać je na przykładzie produktu dostępnego w w tych dwóch postaciach. Preparatem takim jest Alantan Plus – zarówno krem, jak i maść zawiera alantoinę i dekspantenol, działające łagodząco i regeneracyjnie na naszą skórę. Krem działa głównie nawilżająco i szybko się wchłania. Jako postać leku o lekkiej konsystencji stosowany jest na skórę podrażnioną i piekącą, jak np. po oparzeniach słonecznych oraz profilaktycznie, jak w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry. Maść natomiast ma działanie natłuszczające a przez pozostawienie tłustej warstwy na naskórku pozwala dłużej wnikać substancjom czynnym w głąb skóry. Stosowana jest na rany suche czy w przypadku zmian łuszczących.

Uwaga na hydrokortyzon!

Leki przeznaczone do użytku na skórę, zawierające hydrokortyzon (o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym),  jak i inne kortykosteroidy, występują zarówno w postaci maści i kremu. Obie te formy, mimo tej samej dawki leku, nie są zamiennikami! Hydrokortyzon zawarty w maści, dzięki lepszemu wchłanianiu przez skórę, w większej ilości dostanie się do naszego organizmu niż w przypadku zastosowania kremu. Dlatego przestrzegajmy zaleceń lekarza co do postaci leku dobranej indywidualnie do naszego schorzenia.

Maść Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania