Opis leku:
Działanie leku i ulotka
Metocard ZK jest lekiem na nadciśnienie, którego substancją czynną jest metoprolol. Metoprolol należy do grupy leków zwanych beta-blokerami. Beta-blokery działają hamująco na układ współczulny człowieka. Układ współczulny in. pobudzający jest częścią układu nerwowego, powszechnie zwany układem „walki i ucieczki”, ponieważ pomaga organizmowi przetrwać różne zagrożenia. Aktywuje się w czasie dużego wysiłku fizycznego oraz w sytuacjach stresowych. Mobilizuje organizm do działania. Na skutek aktywacji układu współczulnego następuje wyrzut adrenaliny i noradrenaliny, odpowiedzialnych m.in. za przyspieszenie akcji serca, zwężenie naczyń krwionośnych, przyspieszenie oddechu, wzrost poziomu glukozy we krwi, hamowanie wydzielania przez trzustkę insuliny. Działanie metoprololu polega na zahamowaniu efektów działania adrenaliny i noradrenaliny, a więc zmniejszeniu częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu, zmniejszeniu objętości wyrzutowej oraz obniżenia ciśnienia tętniczego. Metoprolol, ze względu na łagodzenie dolegliwości somatycznych, takich jak kołatanie serca, pocenie się i drżenie rąk, jest wykorzystywany w objawowym leczeniu nerwic lękowych.
Leki, które mogą zakłócać działanie metoprololu lub też ich działanie może być zakłócone przez metoprolol to m.in. inne leki beta-adrenolityczne, np. krople do oczu – adrenalina (epinefryna), noradrenalina (norepinefryna) lub inne sympatykomimetyki, np. leki stosowane w leczeniu cukrzycy (mogą maskować bardzo niski poziom glukozy we krwi), lidokaina – rezerpina, alfa-metylodopa, guanfacyna, glikozydy naparstnicy.
Ciąża i karmienie piersią
Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży, o ile lekarz nie zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Dorośli:
Nadciśnienie tętnicze: w łagodnym lub umiarkowanym nadciśnieniu tętniczym 47,5 mg 1/dobę; w razie konieczności lekarz zwiększy dawkę do 95–190 mg/dobę lub dołączy inny lek przeciwnadciśnieniowy.
Dławica piersiowa: 95–190 mg 1/dobę.
Zaburzenia rytmu serca: 95–190 mg 1/dobę.
Profilaktyka zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawału serca po przebytej ostrej fazie zawału serca: 190 mg 1/dobę.
Kołatania serca spowodowane czynnościowymi zaburzeniami pracy serca: 95 mg 1/dobę; w razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę do 190 mg/dobę.
Zapobieganie napadom migreny: 95–190 mg 1/dobę.
Stabilna objawowa niewydolność serca (leczenie skojarzone z innymi lekami): dawka jest ustalana indywidualnie; leczenie powinno być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza mającego doświadczenie w leczeniu stabilnej objawowej niewydolności serca.
Nie ma konieczności dostosowywania dawki u chorych z zaburzeniami czynności nerek.
U chorych z ciężką niewydolnością wątroby (np. z zespoleniem żyły wrotnej z żyłą główną dolną) lekarz rozważy zastosowanie zmniejszonej dawki.
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u osób po 80. roku życia. Należy zachować szczególną ostrożność podczas zwiększania dawki.
Leczenie jest długotrwałe i wymaga okresowej kontroli lekarskiej.
Dodaj opinię