Metronidazol (tabletki dopochwowe)

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Metronidazol (tabletki dopochwowe) jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to lek o silnym działaniu bakteriobójczym i przeciwpierwotniakowym. Wykazuje aktywność w stosunku do bakterii beztlenowych, rzęsistka pochwowego, wielkouśćca jelitowego, lamblii, pełzaka czerwonki i innych ameb.

Rzęsistkowica, nieswoiste zapalenia pochwy; zakażenia wywołane przez bakterie beztlenowe; zapobieganie zakażeniom okołooperacyjnym (często w skojarzeniu z cefalosporynami i aminoglikozydami), zwłaszcza po zabiegach w obrębie jamy brzusznej i ginekologicznych.
Nie stosować w I trymestrze ciąży. Choroby układu krwiotwórczego, uszkodzenie wątroby, padaczka, choroby i urazy ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie wielonerwowe.
Nasila działanie fenytoiny (phenytoine) i doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol.); cymetydyna (cimetidine) wydłuża i nasila działanie metronidazolu. Lek działa synergistycznie z: klindamycyną (clindamycin) , rifampicyną (rifampicine), spiramycyną (spiramycin) i tetracyklinami (doxycycline, tetracycline). Może zwiększać toksyczność fenytoiny (phenytoine), a jednocześnie fenytoina i fenobarbital (phenobarbital – Luminal) zmniejszają skuteczność metronidazolu. Nie stosować łącznie z disulfiramem.
Tabletki: 3 razy na dobę po 1 tabletce przez 7 do 10 dni. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 10 dni (w przypadku stosowania obu postaci leku, czyli także czopków, zastrzeżenie to dotyczy łącznego czasu leczenia).
Cena do 5 zł, Rf
Tabletki dopochwowe po 500 mg; metronidazol
Podczas leczenia należy unikać przebywania na słońcu. Całkowity zakaz picia alkoholu przez co najmniej 48 godzin po zakończeniu leczenia (możliwość wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku rzęsistkowicy leczenie powinno objąć obu partnerów. Nie należy przerywać leczenia w czasie krwawienia miesięcznego.patrz INTERAKCJE w FUNGORES).
Działania niepożądane
Stosunkowo często występują łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, metaliczny smak w jamie ustnej, zaburzenia trawienia. Rzadziej występują skórne odczyny uczuleniowe charakteryzujące się wysypką, zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, bóle i zawroty głowy, zamroczenie lub nadmierne pobudzenie, bezsenność, zaburzenia koordynacji ruchów, częste oddawanie moczu, bolesne parcie na mocz, pieczenie podczas oddawania moczu. Lek stosowany w postaci tabletek dopochwowych może powodować wysychanie błony śluzowej pochwy. Jako powikłanie długotrwałej terapii może wystąpić zakażenie jamy ustnej i dróg rodnych drożdżakami, na które metronidazol nie działa. W przypadku stwierdzenia poważnych działań niepożądanych, jak: zamroczenie, nadmierne pobudzenie, bezsenność, zaburzenia koordynacji ruchów, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Metronidazol a alkohol

Metronidazol u osób starszych(65 lat i więcej)
Metronidazol dla dzieci(do 18 lat)
Metronidazol w ciąży
Metronidazol a karmienie piersią
Metronidazol a prowadzenie pojazdów
Metronidazol a antykoncepcja
Metronidazol refundacja

Metronidazol cena i opakowania

Metronidazol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania