Metronidazol (tabletki doustne)

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Metronidazol (tabletki doustne) jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to chemioterapeutyk z grupy pochodnych nitroimidazolu o silnym działaniu bakteriobójczym. Jest podawany zapobiegawczo przed operacjami przewodu pokarmowego oraz po nich.

stosowany w leczeniu zakażeń przewodu pokarmowego, narządów jamy brzusznej i dróg rodnych bakteriami wrażliwymi na lek (głównie bakteriami beztlenowymi), a ponadto w leczeniu rzęsistkowicy, pełzakowicy, zakażeń lambliami.
Nadwrażliwość na lek i inne pochodne nitroimidazolu, choroby układu nerwowego (padaczka, zapalenie nerwów) oraz krwiotwórczego (skazy płytkowe, hemofilia, znaczna niedokrwistość). U osób starszych oraz z niewydolnością wątroby należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko działań niepożądanych jest u nich większe. Podczas stosowania leku i w ciągu 24 h po przyjęciu ostatniej dawki nie wolno pić alkoholu.
Lek nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz niektórych leków przeciwpadaczkowych, te z kolei zmniejszają siłę działania metronidazolu. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, a w czasie stosowania metronidazolu bez zgody i wiedzy lekarza nie wolno samowolnie przyjmować żadnych innych preparatów.
Ściśle według wskazań lekarza. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków lub tuż po jedzeniu, popijając dużą ilością wody. W leczeniu rzęsistkowicy leczenie powinno objąć również partnera.
Cena Metronidazol, tabletki, 250 mg, 20 szt ok. 16zł.
metronidazol
Lek może powodować ciemne zabarwienie moczu. W czasie stosowania leku wskazane jest unikanie ekspozycji na silnie operujące promienie słoneczne. Aby osiągnąć pełną skuteczność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią już po kilku dawkach leku.
Działania niepożądane
Stosunkowo często może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, brak łaknienia, metaliczny smak w ustach, obłożony, biały język). Ponadto skórne reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry, świąd, wysypka), upośledzenie czynności gonad i zmniejszenie płodności. Stosowany długo w dużych dawkach może prowadzić do zaburzeń czynności układu nerwowego (zapalenie nerwów, nieodwracalne uszkodzenie nerwów, napady drgawek, bezsenność, bóle i zawroty głowy, splątanie). Wystąpienie powyższych objawów wymaga przerwania stosowania leku i bezzwłocznego skontaktowania się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Metronidazol a alkohol

Metronidazol u osób starszych(65 lat i więcej)
Metronidazol dla dzieci(do 18 lat)
Metronidazol w ciąży
Metronidazol a karmienie piersią
Metronidazol a prowadzenie pojazdów
Metronidazol a antykoncepcja
Metronidazol refundacja

Metronidazol cena i opakowania

Metronidazol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania