Modafen tabletki

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Sinupret
Marimer spray hipertoniczny
Ibum Extra
Metafen Zatoki (Rhinafen)

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Modafen tabletki bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Modafen to preparat zawierający ibuprofen oraz chlorowodorek pseudoefedryny. Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny o kompleksowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Związane jest to z hamowaniem cyklooksygenaz: COX1 i COX2. COX1, występująca w organizmie konstytutywnie, odpowiedzialna jest za syntezę prostaglandyn spełniających w organizmie funkcje fizjologiczne. COX2, głównie indukowalna, odpowiada za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia. Ibuprofen dodatkowo hamuje agregację płytek krwi.
Chlorowodorek pseudoefedryny to sympatykomimetyk, o działaniu podobnym do adrenaliny. Ma działanie zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Zmniejsza obrzęk oraz ilość wydzieliny, powodując udrożnienie zatkanego nosa.

Preparat przeznaczony do stosowania doraźnego w celu łagodzenia objawów grypy i przeziębienia takich jak gorączka, bóle stawowo-mięśniowe, bóle głowy czy niedrożność nosa i zatok przynosowych.  
Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, perforacja lub krwawienie po stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ciężka niewydolność wątroby i/lub nerek, choroby układu krążenia: choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, tachykardia; nadczynność tarczycy, jaskra z wąskim kątem przesączania, zatrzymanie moczu.
Krwotoczny udar mózgu i występowanie czynników predysponujących do wystąpienia udaru, takich jak przyjmowanie leków zmniejszających przekrwienie lub zwężających naczynia krwionośne.
W przypadku jednoczesnego stosowania z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi może dojść do zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Stosowanie preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Zawartość pseudoefedryny w preparacie, powoduje że Modafenu nie powinno stosować się w skojarzeniu z inhibitorami monoaminooksydazy oraz w czasie 14 dni od zakończenia ich podawania.
Nie powinno łączyć się preparatu z następującymi lekami (ze względu na obecność pseudoefedryny):

 • agonistami receptora dopaminowego, pochodnymi alkaloidów sporyszu – np. bromokryptyna, lizuryd;
 • lekami dopaminergiczymi zwężającymi naczynia – np. ergotamina;
 • linezolidem;
 • lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej nosa (doustnie lub donosowo) – np. fenylefryna, efedryna.

Nie zaleca się  łączenia pseudoefedryny z następującymi lekami:

 • lekami hamującymi łaknienie;
 • psychostymulującymi typu amfetaminy;
 • hipotensyjnymi, alfa-metyldopą, mekamilaminą, rezerpią, guanetydyną;
 • trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania leku w połączeniu z :

 • kwasem acetylosalicylowym (również w małych dawkach); innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami hipotensyjnymi, moczopędnymi, przeciwzakrzepowymi, litem i metotreksatem, zydowudyną, kortykosteroidami.

Metabolizm ibuprofenu jest przyspieszany przez fenobarbital.
Szybkość wchłaniania pseudoefedryny jest zwiększana przez leki zobojętniające kwas żołądkowy a zmniejszana przez kaolin.
Zalecane jest odstawienie preparatu Modafen przy planowanym znieczuleniu ogólnym, ponieważ podczas jednoczesnego stosowania gazów halogenopochodnych i wziewnych leków do znieczulenia ogólnego z pseudoefedryną, może wystąpić ostra reakcja nadciśnieniowa w okresie okołooperacyjnym.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: dawka początkowa: 2 tabletki. Następnie, w razie konieczności 1 do 2 tabletek co 4 do 6 godzin (maksymalna dobowa dawka to 6 tabletek). Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
brak danych
Jedna tabletka powlekana zawiera 200mg ibuprofenu i 30mg chlorowodorku efedryny.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Modafen a alkohol

Modafen u osób starszych(65 lat i więcej)
Modafen dla dzieci(do 18 lat)
Modafen w ciąży
Modafen a karmienie piersią
Modafen a prowadzenie pojazdów
Modafen refundacja

Modafen cena i opakowania

Modafen Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Modafen tabletki uzyskał ocenę 5.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 5.0/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Modafen tabletki

 1. krysia

  Bardzo dobry lek.Brałam go wiele razy.Poleciłam go moim dzieciom.Niedrogi.Nieraz mam böle głowy w wyniku przeciãgöw wtedy też zażywam modafen.bardzo pomaga.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania