Morphini Sulfas WZF (Morfina)

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Bardzo silne przeciwbólowe i nasenne; także przeciwkaszlowe, hamujące ruchy robaczkowe (perystaltyczne) jelit, nasilające skurcz mięśni gładkich (zwłaszcza zwieraczy w obrębie dróg żółciowych i pęcherza moczowego) – lek z grupy narkotyków opioidowych.

Ostre i przewlekłe stany bólowe różnego pochodzenia o dużym nasileniu, niereagujące na słabsze leki przeciwbólowe, w tym bóle nowotworowe (lek podstawowy w zwalczaniu tego rodzaju bólu), pourazowe, pooperacyjne, w przebiegu ostrego zawału serca, towarzyszące rozległym oparzeniom.
Ostra niewydolność oddechowa; ostry napad astmy oskrzelowej; podwyższone ciśnienie śródczaszkowe; porfiria; podejrzenie niedrożności porażennej jelit; ostry alkoholizm i psychozy alkoholowe; stany drgawkowe; nie stosować w okresie okołoporodowym. Szczególnie ostrożnie u pacjentów z przewlekłą niewydolnością krążenia i oddechową (m.in. przewlekłe serce płucne), niezdiagnozowanymi bólami w obrębie jamy brzusznej, nadczynnością tarczycy, niewydolnością wątroby lub nerek. Stosowanie morfiny w kolce wątrobowej, jelitowej lub nerkowej jest możliwe jedynie w skojarzeniu z lekiem rozkurczowym (m.in. papaverine, drotaverine, alverine, butylscopolamine). Stosowanie preparatów doustnych o przedłużonym uwalnianiu („retard”) nie jest zalecane u dzieci poniżej 12. roku życia ze względu na brak stosownych badań.
Wzajemne nasilenie działania (synergizm) z alkoholem oraz innymi lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy (m.in. nasennymi, uspokajającymi, przeciwlękowymi, neuroleptykami – np. chlorpromazine). Beta-blokery i leki przeciwuczuleniowe (antyhistaminowe) I generacji (promethazine) nasilają hamujące działanie morfiny na ośrodkowy układ nerwowy. Morfiny nie należy kojarzyć z buprenorfiną (buprenorphine),  butorfanolem (Moradol), nalbufiną (Nubaine-20). pentazocyną (penthazocine) – leki te mogą znosić przeciwbólowe działanie morfiny. W leczeniu bólów przewlekłych wykorzystywane jest zjawisko koanalgezji, czyli nasilania działania przeciwbólowego morfiny przez stosowanie leków z różnych grup terapeutycznych (ko-analgetyków): glikokortykosteroidów (zwłaszcza dexamethasone), trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (amitryptiline, imipramine, noxiptilline), leków przeciwpadaczkowych (karbamazepina – carbamazepine, klonazepam – clonazepam, kwas walproinowy – valproinic acid), neuroleptyków (chlorpromazine, haloperidol), leków przeciwarytmicznych (meksyletyna – mexiletine), baklofenu (baclofen), klonidyny (clonidine), niesteroidowych leków* przeciwzapalnych. Morfina może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowwch.
Dotyczy wszystkich preparatów i postaci leków zawierających morfinę: ściśle indywidualne – w zależności od stopnia zaawansowania choroby i ciężkości bólu (u większości chorych leczonych przewlekle z powodu bólu dobowe dawki leku wynoszą około 100-300 mg, jednak w indywidualnych przypadkach dawka ta może być znacznie wyższa). Doustne preparaty o przedłużonym uwalnianiu: lek należy zawsze stosować w stałych odstępach czasowych co 12 godzin (nie należy skracać odstępu między dawkami). Dawka jest dobierana indywidualnie – początkowo zazwyczaj 2 razy na dobę po 30 mg; w przypadku niedostatecznego efektu przeciwbólowego należy zwiększać dawkę leku (np. dawkę 2 razy na dobę po 30 mg zastąpić dawką 2 razy na dobę po 40 mg). Wstępna dawka leku u osób o niskiej wadze i wyniszczonych jest niższa i wynosi zazwyczaj 2 razy na dobę po 10-20 mg. Iniekcje (SULFATE i HYDROCHLORICUM): lek podaje się doraźnie podskórnie (w dawce 5-20 mg) lub domięśniowo (5-10 mg). Dawka dla osób w wieku podeszłym to połowa dawki jw. Wstrzyknięcia morfiny powinny być wykonywane wyprzedzająco i zapobiegać narastaniu bólu – stosowanie leku w czasie bardzo nasilonych dolegliwości jest mniej skuteczne i  bardziej urazowe niż dla chorego. W leczeniu bólu przewlekłego w nowotworach polecane jest stosowanie leku w postaci doustnej – jako składnika syropu złożonego przygotowywanego w aptece lub tabletek i kapsułek o przedłużonym działaniu. Jedyną miarą skuteczności leczenia przewlekłego bólu preparatami morfiny jest jego całkowite ustąpienie bądź utrzymywanie się na poziomie niezakłócającym normalnego funkcjonowania pacjenta; w związku z tym dawka maksymalna morfiny nie jest wyraźnie określona; należy operować pojęciem indywidualnej dawki dopuszczalnej – to znaczy takiej dawki morfiny, która znosi ból i nie wywołuje jednocześnie objawów przedawkowania. Utrzymująca się znaczna senność, zaburzenia świadomości, bardzo wąskie źrenice, osłabienie, zaburzenia oddychania do bezdechu włącznie przy jednoczesnym braku bólu świadczy o przedawkowaniu leku i tym samym – zbyt wysokim dawkowaniu.
Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde po: 20 mg (-); 40 mg (-); 60 mg (-); 120 mg (-); 200 mg (-), morfina(siarczan morfiny) lub roztwór do wstrzykiwań 10 mg/ml 10 amp. 1 ml
Morfina odznacza się znacznym potencjałem wywołania uzależnienia (lekozależności), przejawiającej się m.in. koniecznością stosowania coraz wyższych dawek w sposób niekontrolowany oraz objawami przewlekłego zatrucia (przedawkowania) – u osób uzależnionych, zwłaszcza od wysokich dawek morfiny (i innych opiatów, w tym wytwarzanej nielegalnie heroiny tzw. „kompotu”) odstawienie leku powinno odbywać się w sposób kontrolowany, najlepiej pod nadzorem specjalistycznym. Nagłe odstawienie długotrwale zażywanego środka uzależniającego, w tym także morfiny może być przyczyną groźnego powikłania – zespołu abstynencyjnego (znaczna zmienność nastrojów, bezsenność, łzawienie, zlewne poty, kurczowe bóle brzucha, nudności i wymioty, biegunka, zaburzenia rytmu serca i ciśnienia tętniczego krwi, drżenia mięśniowe; w ciężkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia świadomości, drgawki, a nawet zgon). Odstawienie leku jest jedynie pierwszym etapem rehabilitacji osoby uzależnionej; leczenie jest zazwyczaj wieloletnie, często trwa do końca życia. Uzależniające właściwości morfiny w żadnym przypadku nie powinny być przeszkodą w jej stosowaniu w dostatecznej dawce u osób cierpiących z powodu bólu, zwłaszcza bólu nowotworowego!

Dowiedz się więcej o składzie: .

Morphini a alkohol

Morphini u osób starszych(65 lat i więcej)
Morphini dla dzieci(do 18 lat)
Morphini w ciąży
Morphini a karmienie piersią
Morphini a prowadzenie pojazdów
Morphini a doping
Morphini refundacja

Morphini cena i opakowania

Morphini Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)6 komentarzy Morphini Sulfas WZF (Morfina)

 1. Arek

  Potrzebna mf 10 albo 20 mg amp .
  Proszę o kontakt jeśli istnieje możliwość 793702210

  Odpowiedz
 2. Arek

  Potrzebna mf 10 albo 20 mg amp .
  Proszę o kontakt jeśli istnieje możliwość 793702210

  Odpowiedz
 3. Grzegorz

  Kupię morfinę wzf i fentanył wzf w zastrzykach mój nr.yelefonu881077012 pilne

  Odpowiedz
 4. Tel.731155095 Piotr W.

  Kupie ampulki morfiny i fentanyluMoj adres Olsztyn 10-460ul Pana Tadeusza 15/33 duza ilość ze wzgledu na moj stan zdrowia z gury b.dziekuje

  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania