Mozarin

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Lexapro
Depralin
Escitil tabletki
Elicea
Aciprex
Servenon

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Mozarin jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Mozarin to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym z grupy SSRI, którego substancją czynną jest escitalopram. Silnie i selektywnie blokuje wychwyt zwrotny serotoniny(ważnego neuroprzekaźnika w mózgu, którego niedobór uważany jest za jedną z przyczyn depresji) do komórki nerwowej. W konsekwencji serotonina pozostaje dłużej w synapsie (miejsce między komórkami nerwowymi, przez które przesyłają sobie sygnały) i wydajniej przenosi bodźce nerwowe. Łagodzi to objawy niektórych typów depresji i lęków. Mozarin to lek o zrównoważonym profilu działania przeciwdepresyjnego.

Lek Mozarin jest przeznaczony do stosowania w leczeniu dużych epizodów depresji, leczeniu zespołu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, leczeniu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii oraz w fobii społecznej.
Mozarin nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na escitalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku z substancjami będącymi inhibitorami MAO (np. Moklar, Aurorix – stosowane w leczeniu depresji, Deprenyl, Jumex – stosowane w chorobie Parkinsona, Zyvoxyd- antybiotyk) ze względu ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Między odstawieniem leczenia nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy a wdrożeniem leczenia escitalopramem musi upłynąć co najmniej 2 tygodnie. Nie należy stosować u chorych na padaczkę (szczególnie oporną na leczenie) i drgawkami w wywiadzie. Nie zaleca się stosowania u osób do 18. rż.
Stosowanie preparatu Mozarin z innymi lekami może prowadzić do interakcji. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO (patrz: Przeciwwskazania) może prowadzić do zespołu serotoninowego. Należy zachować ostrożność podczas łącznego stosowania leku Mozarin z: litem, tramadolem, tryptofanem (mogą nasilać działanie escitalopramu), preparatami zawierającymi ziele lub wyciąg zdziurawca (ryzyko nasilenia działań niepożądanych), fenytoiną, lekami stosowanymi w migrenie – tryptanami (mogą wystąpić objawy zespołu serotoninowego), lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi, np. warfaryną, aspiryną, tiklopidyną (może nastąpić wydłużenie czasu krzepnięcia, ryzyko krwawień), lekami metabolizowanymi przez cytochrom CYP2D6, np. flekainidem, propafenenonem, metoprololem trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi (Mozarin może zwiększać ich stężenie, a w konsekwencji siłę działania i objawy niepożądane), lekami, które hamują inhibitor CYP2C19, np. omeprazolem, fluwoksaminą, lanzoprazolem, tyklopidyną lub cymetydyną (może być konieczna modyfikacja dawkowania Mozarinu). Nie jest zalecane spożywanie alkoholu podczas kuracji escitalopramem.
Mozarin powinien być przyjmowany raz dziennie, z posiłkiem lub bez.
Dawkowanie w dużych epizodach depresji: Stosuje się doustnie dawkę 10 mg raz na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej: 20 mg na dobę. Zwykle działanie przeciwdepresyjne pojawia się po 2-4 tygodniach. Po ustąpieniu objawów, leczenie powinno być kontynuowane przynajmniej przez 6 miesięcy, aby zapobiegać nawrotom.
Dawkowanie w zaburzenia lęku napadowego (lęku panicznego) z agorafobią lub bez: Początkowo, w pierwszym tygodniu zaleca się początkową dawkę 5 mg, a następnie zwiększenie dawki do 10 mg na dobę. W razie potrzeby dawka może być zwiększona do maksymalnej dawki 20mg/dobę. Maksymalna skuteczność osiągana jest po około 3 miesiącach.
Dawkowanie w fobii społecznej: Zwykle początkowo stosuje się doustnie dawkę 10 mg raz na dobę. Złagodzenie objawów uzyskiwane jest najczęściej po 2-4 tygodniach leczenia. Następnie, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta, dawkę może być zmniejszona do 5 mg na dobę lub zwiększona do 20 mg na dobę.
Dawkowanie w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych: Początkowa dawka wynosi 10 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej 20 mg na dobę.
brak danych
szczawian escialopramu
Terapii nie należy przerywać w sposób nagły, ze względu na ryzyko wystąpienia objawów odstawienia.
Pierwsze efekty działania leku Mozarin obserwowane są zazwyczaj po 1-2 tygodniach, a pełne działanie po 4-6 tygodniach, dlatego nie należy się zniechęcać początkowym brakiem efektów terapii

Dowiedz się więcej o składzie: .

Mozarin a alkohol

Mozarin u osób starszych(65 lat i więcej)
Mozarin dla dzieci(do 18 lat)
Mozarin w ciąży
Mozarin a karmienie piersią
Mozarin a prowadzenie pojazdów
Mozarin a grejpfrut
Mozarin refundacja

Mozarin cena i opakowania

Mozarin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Mozarin uzyskał ocenę 3.4 z 5 na podstawie 6 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.4/5 (6 opinie pacjentów)13 komentarzy Mozarin

 1. w_anonim

  Juź na początku pojawiły się nudności, jadłowstret, zawroty głowy, drżenie i bóle mięśni. Na mnie zadziałał bardzo źle

  Odpowiedz
 2. Alg

  Kobieta, lat 20, przyjmuję Mozarin od 4 miesięcy, zaczęłam od dawki 5 mg, co wizytę zwiększana, obcenie 20 mg. Nie mam żadnych skutków ubocznych. Lek na mnie nie działa, ataki hamuje tylko na początku po zwiększeniu dawki. Faktycznie Mozarin należy do grupy najlżejszych leków na lęki i depresję.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. Marcin

  Absolutnie okropny lek, wszystkim odradzam.
  Momentalnie po zażyciu pojawiają się bóle głowy, stawów, mięśni, światłowstręt, oszołomienie, czuję się jak naćpany cały czas, do tego nudności, biegunka, problemy ze wzrokiem (rozmyty obraz), suchość w gardle.
  Nigdy wcześniej nie brałem antydepresantu, ale jeśli to ma być lek promowany jako jeden z bezpieczniejszych posiadającym mniej skutków ubocznych i o tym zapewniał mnie psychiatra, a mimo wszystko mam wszystkie zamieszczone w ulotce… to ja podziękuję.
  Będę radził sobie z atakami paniki i nerwicą innymi sposobami.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Adela.

  Ja biorę lek od tygodnia 5mg
  Rano wstaje z bólem głowy, z napięciem nerwowym i najchętniej to bym wcale nie wstawala.

  Do tego jsdlowstret , ogólna niechęć do wszystkiego i zatkany nos. Czy te skutki uboczne kiedyś przejdą? od jutra mam brać cała tabletkę, już się boje

  Odpowiedz
 5. Barbara

  Witam !
  Mam 52 lata. Mam skłonności do depresji ale nigdy nic nie zażywałam bo nie tolerowałam żadnych leków, mozarin biorę od trzech tygodni (zaczynałam od 1/2 10mg teraz biorę całą) Już po tygodniu zauważyłam jadąc w tramwaju, że się uśmiecham a nie płaczę, skończyły się prawie natychmiast bezsenne noce. Nie czuję żadnych skutków ubocznych, mam na myśli otumanienie czy brak koncentracji. Ważne – pamiętajcie aby sobie poradzić z depresją same leki nie wystarczą. Należy prowadzić aktywny i higieniczny tryb życia. Ja osobiście polecam jogę i medytacje oraz spacery, kto ma więcej siły może pobiegać. Nawet prof. Vetulini (psychofarmakolog, neurobiolog bardzo mądry i interesująca postać) medytacje uważa za bardzo pomocną.
  Pozdrawiam.
  Polecam również książki Beaty Pawlikowskiej z serii Księga kodów podświadomości.

  Odpowiedz
 6. kami

  witam ja biore mozarin 3 miesiąc ale mam straszne problemy z bólem głowy nie wiem co jest

  Odpowiedz
 7. jack

  Biorę Mozarin już 4 m-ce. I nic mi nie lepiej. Kazali mi zwiekszyć dawkę do 20mg i wytrzymać jeszcze miesiąc. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • kkk

   Depresja nie przechodzi od razu.To ciężka praca nad samym sobą,a leki tylko wspoma
   gają 🙂

   Odpowiedz
 8. Anonim

  Jestem 34 letnim mężczyzną chorującym na agorafobia. Mozarin brałem kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 212 dni w dawce: 10 mg(miligram). Polecam Mozarin na agorafobię. Dawka 10 mg/d. Pierwsze efekty już po czterech tygodniach. Skutki uboczne (jadłowstręt, senność, potliwość) minęły u mnie po 2 tygodniach. Życzę wytrwałości w stosowniu ale lek dobry. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Mozarin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 9. Anonim

  Jestem 36 letnią kobietą chorującą na depresja. Mozarin brałam podczas 2 kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 79 dni w dawce: 20 mg(miligram). Wykańczały mnie skutki uboczne i ostatecznie zmusiły do odstawienia, co ciekawe uboków nie było przez pierwsze 2 tygodnie stosowania 20 mg potem zaczęły się pojawiać, a po 6 tygodniach przeszłam na fluoksetyn. Uboczne:zawroty głowy, duszności, nieregularna praca serca, zmęczenie, bóle stawów, mięśni i to narastało zamiast maleć,nawet lekarz się dziwił. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałam kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Mozarin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 10. Anonim

  Jestem 29 letnią kobietą chorującą na depresja. Mozarin brałam podczas 2 kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 245 dni w dawce: 10 mg(miligram). Postawił mnie na nogi ale tyje. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałam kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Mozarin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 11. Anonim

  Jestem 36 letnim mężczyzną chorującym na depresja. Mozarin brałem kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 884 dni w dawce: 15 mg(miligram). To silny SSR, lista skutków ubocznych wielka ale nie ma się czego bać, używam go czuje się o wiele lepiej, napewno nie zmienia w zombi. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Mozarin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania