Działanie leku i ulotka
Jest to długo działający lek beta-adrenolityczny blokujący część współczulną układu nerwowego, a dodatkowo w innym mechanizmie rozkurczający naczynia krwionośne. Może mieć przez to wiele różnych działań na organizm człowieka; działa przede wszystkim na układ krążenia. Działa stosunkowo bardziej wybiórczo na serce, powodując przez to mniej działań niepożądanych w porównaniu z innymi lekami tej grupy (np. propranololem, alprenololem, pindololem). Wstępne dane wskazują, że jest skuteczny i bezpieczny w leczeniu przewlekłej niewydolności serca.
Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca i zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca, a także w niektórych zaburzeniach rytmu serca.
Nie należy przyjmować w nadwrażliwości na lek i inne leki beta-adrenolityczne (np.
propranolol, nadolol, oksprenolol,
pindolol), w astmie, przy występowaniu chromania przestankowego (bólu kończyn dolnych po pewnym dystansie chodzenia, na skutek miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych), w nadmiernie wolnej czynności serca i blokach serca. Ryzyko powikłań wiąże się ze stosowaniem leku w cukrzycy, gdyż maskuje objawy niedocukrzenia. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie chorobę tarczycy lub zaburzenia czynności wątroby.
Lek nasila działanie leków przeciwcukrzycowych, amiodaronu, dizopiramidu, chinidyny, werapamilu, diltiazemu, niektórych leków neuroleptycznych, np. chlorpromazyny, chlorprotiksenu. Skuteczność działania zmniejszają leki przeciwzapalne, np.
ibuprofen,
indometacyna,
piroksykam,
naproksen.
Nebiwolol nie powinien być stosowany, jeśli odstawiana jest klonidyna – lek obniżający ciśnienie krwi, ani łącznie z inhibitorami monoaminooksydazy, gdyż może to spowodować duży wzrost ciśnienia krwi.
Według wskazań lekarza; przyjmować “na pusty
żołądek” lub po jedzeniu.
Lek refundowany – sprawdź cenę poniżej.
Nebiwolol. Tabletki po 5 mg.
Nie wolno nagle zaprzestać leczenia zarówno w nadciśnieniu, jak i w chorobie niedokrwiennej serca, gdyż może to spowodować zaostrzenie objawów choroby. U niektórych osób lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Poinformuj lekarza o stosowaniu leku przed zabiegiem operacyjnym.
Działania niepożądaneDo działań niepożądanych należą: zawroty
głowy,
osłabienie,
zaburzenia snu,
nerwowość,
nudności i zaburzenia potencji. Lek rzadziej niż inne leki z tej grupy powoduje zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu, zaburzenia gospodarki węglowodanowej u chorych na cukrzycę lub objaw ziębnięcia kończyn. Poważniejsze powikłania to wolne bicie serca, zaburzenia orientacji,
omamy,
depresja,
obrzęki wokół kostek,
bóle stawowe,
gorączka,
ból gardła i wysypki skórne. Pilnego kontaktu z lekarzem wymagają
pokrzywka ze świądem, świsty, trudności w oddychaniu oraz nieregularne bicie serca i ból w klatce piersiowej.
Dodaj opinię