Neoparin

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Neoparin jest preparatem hamującym krzepnięcie krwi. Przepisywany jest aby zminimalizować ryzyko zakrzepu i umożliwić prawidłowe krążenie krwi.
Substancją aktywną jest enoksaparyna zaliczana do grupy heparyn drobnocząsteczkowych. Heparyna działa głównie poprzez hamowanie kaskady krzepnięcia.
Czym jest kaskada krzepnięcia krwi?
Proces krzepnięcia krwi przebiega wielofazowo. U zdrowych osób kiedy dochodzi do zranienia płytki krwi zaczynają przylegać do uszkodzonej powierzchni naczynia. Kolejno zostają aktywowane poszczególne czynniki krzepnięcia aż do czynnika X. Ten przekształca protrombinę w trombinę, która z kolei odpowiada za powstawanie fibryny, czyli włóknika. Włóknik stabilizuje przylegające do uszkodzonego naczynia płytki krwi i tak powstaje skrzep. Aby cały proces nie wymknął się z pod kontroli produkowana jest również antytrombina, która hamuje proces krzepnięcia i sprawia, że oprócz miejsca zranienia, krew może płynąć bez przeszkód.
Jak działa lek Neoparin?
Dzięki obecności enoksaparyny (heparyny drobnocząsteczkowej) lek hamuje krzepnięcie krwi, które mogłoby zagrażać życiu pacjentom z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Enoksaparyna hamuje czynnik X, a także w mniejszym stopniu potęguje działanie przeciwzakrzepowej antytrombiny. Zapobiega również tworzeniu się przyściennych zakrzepów wewnątrz naczyń.
Heparyny drobnocząsteczkowe, w tym enoksaparyna, mają lepsze właściwości lecznicze niż zwykłe heparyny, są szeroko stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób zatorowo-zakrzepowych.

Zapobieganie chorobie zatorowo-zakrzepowej, leczenie zakrzepicy żył głębokich, leczenie niestabilnej dławicy piersiowej oraz zawału serca, zapobieganie tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy.
Uczulenie lub nadwrażliwość na enoksaparynę sodową, heparynę lub jej pochodne, ostre zapalenie wsierdzia, ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi, duże krwawienia, trombocytopenia (mała liczba płytek krwi), czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, udar, zwiększone ryzyko krwotoków.
Przed rozpoczęciem leczenia należy odstawić inne substancje hamujące krzepnięcie krwi (gdy jest to niemożliwe leczenie jest często starannie monitorowane):
kwas acetylosalicylowy (aspiryna), salicylany, NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne- bardzo wiele leków bez recepty!), klopidogrel, tiklopidyna, dekstran, glikokortykosteroidy o działaniu ogólnym, inne leki antyagregacyjne.
Dawka i częstość przyjmowania leku zależą od stanu chorobowego pacjenta, są ściśle ustalane przez lekarza i należy ich przestrzegać.
brak danych
Jedna ampułko-strzykawka zawiera 20, 40, 60, 80 lub 100 mg enoksaparyny sodowej.
Heparyny drobnocząsteczkowe różnią się pomiędzy sobą właściwościami i nie należy ich stosować zamiennie: lek nie powinien być zamieniany na inny w trakcie leczenia!
Należy mieć na uwadze iż lek hamuje proces krzepnięcia krwi, więc każde zranienie, nawet drobne, może być trudne do zatrzymania.
Działania niepożądane
Krwawienia, objawy alergiczne, małopłytkowość, przy długotrwałym stosowaniu osteoporoza, hipoaldosteronizm, łysienie.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Neoparin a alkohol

Neoparin u osób starszych(65 lat i więcej)
Neoparin dla dzieci(do 18 lat)
Neoparin w ciąży
Neoparin a karmienie piersią
Neoparin a prowadzenie pojazdów
Neoparin refundacja

Neoparin cena i opakowania

Neoparin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)1 opinia o Neoparin

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania