Nimotop S

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Nimotop S jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek z grupy antagonistów kanału wapniowego, działający przeciwskurczowo na naczynia mózgowe. Stosowany jest w profilaktyce i leczeniu niedokrwiennych ubytków neurologicznych. Rozkurczowe i rozszerzające drobne naczynia tętnicze mózgu, zwłaszcza tętnicze. Tym samym lek zwiększa przepływ mózgowy krwi i poprawia ukrwienie mózgu. Nimodypina zaliczana jest do II generacji leków blokujących kanały wapniowe, pochodnych dihydropirydyny (hamuje napływ jonów wapnia, głównie do wnętrza naczyń tętniczych, zwłaszcza naczyń mózgu. Obniżony poziom wapnia wewnątrz komórek powoduje rozkurczenie naczyń mózgowych, a także innych naczyń poza ośrodkowym układem nerwowym; następstwem tego zjawiska jest ułatwiony przepływ krwi, lepsze ukrwienie mózgu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego).

Krwotok podpajęczynówkowy -jako kontynuacja leczenia dożylnym preparatem nimodypiny (Nimotop S – zastrzyki) w celu zapobieżenia pokrwotocznemu skurczowi naczyń mózgowych. Zapobieganie naczyniowym bólom głowy, m.in. migrenom i klasterowym bólom głowy (napady bardzo silnego jednostronnego bólu głowy, obejmującego oczodół i jego okolice oraz skroń, trwające od 15 minut do 3 godzin, występujące z częstością od 1-8 dziennie, z towarzyszącymi objawami ze strony oczu i nosa).
(także uczulenie na inne pochodne dihydropirydyny). Wzmożone ciśnienie śródczaszkowe; uogólniony obrzęk mózgu; zaburzenia przewodnictwa w obrębie serca (m.in. blok przedsionkowo-komorowy, choroba węzła zatokowego), nie zabezpieczone wszczepieniem rozrusznika serca; niewydolność serca. Stosować ostrożnie w ciężkim uszkodzeniu (zwłaszcza marskości) wątroby lub niewydolności nerek.
Nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze. Nie stosować jednocześnie (lub stosować z dużą ostrożnością) łącznie z innymi antagonistami wapnia, beta-blokerami, metyldopą (methyldopa). Nie stosować łącznie z rifampicyną (rifampicine). Nimodypina nasila uszkodzenie nerek (nefrotoksyczność) związane ze stosowaniem antybiotyków z grupy amino-glikozydów (m.in. gentamicine, netilmicine, tobramicine). Cymetydyna (cimetidine) i ranitydyna (ranitidine) nasilają działanie nimodypiny. Podczas leczenia nie należy pić soku grejpfrutowego, który nasila działanie leku.
W krwotoku podpajęczynówkowym (jako kontynuacja leczenia dożylnego, po 7-14 dniach od krwotoku): 6 x na dobę po 2 tabletki w odstępach 4-godzinnych.
Cena powyżej 200 zł.
20 tabletek, 50 tabletka lub 100 tabletka powlekanych, 1 tabl. zawiera 30 mg nimodipiny.
Uwaga! Sok grejpfrutowy powoduje zwiększenie leku we krwi. Podejmowane są próby stosowania nimodypiny w leczeniu padaczki, depresji oraz uzależnień od środków opioidowych (morfina, heroina) i alkoholu.
Działania niepożądane
Najczęściej obserwuje się: nudności, biegunki i kurczowe bóle brzucha. Do bardzo rzadkich powikłań leczenia należą: spadki ciśnienia z zawrotami głowy i zasłabnięciami, szybkie i nieregularne bicie serca, łagodne bóle mięśniowe, żółte zabarwienie skóry i oczu.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Nimotop a alkohol

Nimotop u osób starszych(65 lat i więcej)
Nimotop dla dzieci(do 18 lat)
Nimotop w ciąży
Nimotop a karmienie piersią
Nimotop a prowadzenie pojazdów
Nimotop refundacja

Nimotop cena i opakowania

Nimotop Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania