Oksazepam TZF

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Oxazepam

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Oksazepam TZF jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Średnio długie (trwające 6-8 godzin) silne przeciwlękowe, słabsze uspokajająco – nasenne i obniżające napięcie mięśni – lek z grupy benzodiazepin.

Oksazepam został wprowadzony do lecznictwa w 1965r. przez firmę Wyeth. Jest pochodną 1,4-benzodiazepiny o działaniu  przeciwlękowym, nasennym i uspokajającym. Wykazuje również działanie przeciwdrgawkowe i miorelaksacyjne. Działa na układ limbiczny i podwzgórze nasilając działanie hamujące neuronów GABA-ergicznych, co jest wynikiem zwiększenia powinowactwa receptora GABA do kwasu gamma-aminomasłowego- endogennego przekaźnika hamującego.

Znoszenie lęku i niepokoju w przebiegu nerwic, zwłaszcza przebiegających z zaburzeniami snu; zaburzenia okresu przekwitania; stany nadmiernego pobudzenia i niepokoju u pacjentów w wieku podeszłym. Pomocniczo w depresjach przebiegających ze znacznym nasileniem objawów lękowych (jako uzupełnienie terapii lekami przeciwdepresyjnymi). Stosunkowo rzadko – jako lek pomocniczy w leczeniu alkoholizmu (łagodzi objawy związane z odstawieniem alkoholu).

  • nadwrażliwość na 20 tabletek lub 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg oksazepamu. lub składniki pomocnicze leku,
  • dzieci poniżej 6 roku życia,
  • kobiety w ciąży i karmiące,
  • osoby chore na jaskrę lub porfirię,
  • niewydolność oddechowa i ciężka niewydolność wątroby.

Lek wchodzi w interakcje z etanolem, lekami zwiotczającymi mięśnie a także pogłębia działanie depresyjne leków na OUN ( nie powinien być stosowany z morfiną ani jej pochodnymi, z barbituranami, lekami uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi, neuroleptykami i klonidyną). Oksazepamu nie należy również stosować z lewodopą, fenytoiną ani cisaprydem.
Zaburzenia snu: 10-20 mg bezpośrednio przed snem; pozostałe wskazania: początkowo 2-3 razy na dobę po 5-10 mg; możliwość stopniowego zwiększania dawki; zazwyczaj stosowana dawka dobowa w leczeniu poza szpitalnym wynosi 30-60 mg; maksymalna dawka dobowa: do 120 mg (wyjątkowo). Dawkowanie w wieku podeszłym: połowa dawki jw. (maksymalnie: 3-4 razy na dobę po 10 mg).
cena od 5 do 10 zł.
20 tabletek lub 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg oksazepamu.
Działania niepożądane

Dowiedz się więcej o składzie: .

Oksazepam a alkohol

Oksazepam u osób starszych(65 lat i więcej)
Oksazepam dla dzieci(do 18 lat)
Oksazepam w ciąży
Oksazepam a karmienie piersią
Oksazepam a prowadzenie pojazdów
Oksazepam refundacja

Oksazepam cena i opakowania

Oksazepam Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania