Ospen

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek bakteriobójczy o stosunkowo wąskim zakresie działania, blokuje budowę ściany komórki bakteryjnej – antybiotyk z grupy beta-laktamów. Lek jest oporny na działanie soku żołądkowego, nie jest więc rozkładany w jelitach; wchłania się z przewodu pokarmowego i działa po podaniu doustnym. . Wiele szczepów bakteryjnych wykazuje oporność na ten lek, a jego zastosowanie jest ograniczone do leczenia niepowikłanych zakażeń górnych dróg oddechowych spowodowanych przez paciorkowce, np. zapalenia gardła i migdałków podniebiennych, płonicy, róży. Ospen może być również stosowany w boreliozie oraz w zapobieganiu gorączce reumatycznej i zapaleniu wsierdzia.

Niepowikłane zakażenia dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków, angina Plauta-Vincenta, bakteryjne zapalenie ucha środkowego, zatok obocznych nosa, oskrzeli i płuc), płonica (szkarlatyna), zakażenia skóry (ropnie, ropowica, czyraczność, róża, różyca); wczesny okres boreliozy; zapobieganie nawrotom choroby reumatycznej i zapalenia wsierdzia.
Uczulenie na penicyliny. U chorych na astmę oskrzelową, osób z niewydolnością nerek, z nadwrażliwością na inne leki może powodować trudne do przewidzenia działania niepożądane i należy go stosować z wielką ostrożnością. Fenoksymetylopenicyliny nie należy stosować w leczeniu rzeżączki ani zakażeń przewodu pokarmowego. Patrz również: PENICILLINUM G SODIUM SANDOZ.
Fenoksymetylopenicylina nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, zwiększając ryzyko krwawienia, oraz zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyj­nych. W czasie leczenia wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (szczególnie środki zobojętniające) zmniejszają wchłanianie fenoksymety­lopenicyliny i skuteczność terapii. Lek nasila działanie i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożąda­nych leków przeciwzapalnych. W każdym przypadku stosowania innych leków należy poinformować o tym lekarza oraz zasięgnąć jego opinii, czy można je przyjmować razem.
Stosować na pusty żołądek, 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłkach, zazwyczaj co 8 lub 12 godzin. Dorośli i dzieci powyżej 13. roku życia lub o masie ciała powyżej 40 kg. 2-3 razy na dobę po 1.500.000 j.m.; dzieci 6-12 rok życia: 2-3 razy na dobę po 500.000 j.m. Profilaktyka gorączki reumatycznej: dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg: 2 razy na dobę po 500.000 j.m.; dzieci o masie ciała poniżej 30 kg: 2 razy na dobę po 250.000 j.m.
Cena do 5 zł.
12 tabletek lub 30 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 500 000 jm., 1 000 000 jm. lub 1 500 000 jm. fenoksymetylopenicyliny; buteleczka 60 ml z zawiesiną, 5 ml zawiesiny zawiera 400 000 jm. lub 750 000 jm. fenoksymetylopenicyliny.
W zakażeniach paciorkowcowych lek powinien być stosowany przez co najmniej 10 dni, nawet jeżeli objawy ustąpią wcześniej. Nie należy stosować dawek niższych niż 25.000 j.m. na kilogram masy ciała. Nie zażywać jednocześnie z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy ani z neomycyną (leki te zaburzają wchłanianie penicyliny z przewodu pokarmowego). Jeśli podczas leczenia wystąpią takie dolegliwości, jak silne bóle brzucha, nudności, gorączka, złe samopoczucie, silna, niedająca się opanować biegunka, owrzodzenie gardła, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy stosować się do wskazań lekarza dotyczących czasu przyjmowania leku. Nie wolno samowolnie przerywać stosowania leku, nawet jeśli dolegliwości ustąpią całkowicie.
Działania niepożądane
Lek może powodować nudności, wymioty, biegunkę, skórne odczyny uczuleniowe z zaczerwienieniem skóry, świądem i wysypką, niekiedy gorączkę polekową.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Ospen a alkohol

Ospen u osób starszych(65 lat i więcej)
Ospen dla dzieci(do 18 lat)
Ospen w ciąży
Ospen a karmienie piersią
Ospen a prowadzenie pojazdów
Ospen a antykoncepcja
Ospen refundacja

Ospen cena i opakowania

Ospen Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Ospen uzyskał ocenę 3.5 z 5 na podstawie 3 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.5/5 (3 opinie pacjentów)1 opinia o Ospen

 1. Werka

  Cena przystępna, działanie już na drugi dzien. Skutki uboczne – ból żołądka

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania