Ovulastan

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Doustna antykoncepcja hormonalna, jak każde inne sposoby antykoncepcyjne, zapobiega połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem, czyli zapłodnieniu. W odróżnieniu od innych metod tutaj celuje się w obniżenie poziomu dwóch hormonów płciowych: LH (hormon luteinizujący) i FSH (hormon folikulotropowy). Po podaniu preparatu dochodzi do zmian w organizmie kobiecym, które znacząco ograniczają możliwość zajścia w ciążę. Według klasyfikacji skuteczności metod zapobiegania ciąży antykoncepcja hormonalna jest uważana za najskuteczniejszą.
Preprat jest zaliczany do grupy środków jednofazowych typu kombinowanego. Oznacza to, że w w tabletkach znajduje się kombinacja dwóch substancji aktywnych i w czasie przyjmowania antykoncepcji nie zmienia się ilość zawartych substancji czynnych (jednofazowość). W preparacie znajdują się etinyloestradiol (syntetyczny estrogen) i dezogestrel (syntetyczny progestagen).
Estrogeny, np. etinyloestradiol, działają poprzez hamowanie wydzielania hormonu FSH przez przysadkę mózgową. W konsekwencji dochodzi do hamowania owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika.
Progestageny, np. dezogestrel, także hamują proces owulacji (ale poprzez hamowanie wydzielania hormonu LH), a dodatkowo wpływają na błonę śluzową macicy (utrudnienie zagnieżdżenia się zarodka) i zmieniają skład śluzu szyjki macicy, który utrudnia wędrówkę plemników do wnętrza macicy.
Połączenie estrogenu i progestagenu zwiększa skuteczność antykoncepcji i ogranicza działania niepożądane. W związku z tym obecnie w tabletkach antykoncepcyjnych znajdują się najczęściej kombinacje przedstawicieli obu tych grup. Niezależnie od nazwy i producenta ich działanie będzie jednakowe.

Antykoncepcja hormonalna.
Nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatu.
Stany zakrzepowe, historia i obecne nowotwory hormonozależne, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie wątroby, hiperlipidemie o nieznanej przyczynie.
Zmniejszenie skuteczności środków rozrzedzających krew.
Pochodne kwasu barbiturowego, leki przeciwpadaczkowe, rifampicyna, wyciągi z dziurawca hamują aktywność doustnych środków antykoncepcyjnych.
Przyjmowanie należy rozpocząć od 5 dnia cyklu (licząc od początku krwawienia miesięcznego), następnie przyjmować 1 tabletkę dziennie (najlepiej wieczorem) przez 21 dni. Potem następuje 7 dni przerwy (zwykle po 3 dniach pojawia się miesiączka trwająca ok. 4 dni).
brak danych
1 tabletka zawiera:
Ovulastan: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etinyloestradiolu
Ovulastan fotre: 0,15 mg dezogestrelu i 0,03 mg etinyloestradiolu
Działania niepożądane
Rzadko mogą pojawić się zatory naczyniowe, zakrzepowe zapalenia żył, a także: zwiększenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi, nudności, zaburzenia owulacji, napięcie przedmiesiączkowe, bóle głowy, zwiększenie masy ciała.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Ovulastan a alkohol

Ovulastan u osób starszych(65 lat i więcej)
Ovulastan dla dzieci(do 18 lat)
Ovulastan w ciąży
Ovulastan a karmienie piersią
Ovulastan a prowadzenie pojazdów
Ovulastan refundacja

Ovulastan cena i opakowania

Ovulastan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania