Nazwa łacińska
AcenocoumarolumDziałanie
przeciwzakrzepoweProducent
POLFA PABIANICEKategoria
Krew i układ krwiotwórczyPostać
Specjalności
Opis leku:
Działanie leku i ulotka
Doustny lek przeciwzakrzepowy, antagonista witaminy K.
Czytaj też opis: Acenocoumarol oraz Sintrom.
Stosowany zapobiegawczo i leczniczo u osób z ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych np. po zawale mięśnia sercowego, po wszczepieniu sztucznych zastawek serca, w zakrzepowym zapaleniu żył, po wszczepieniu protez naczyniowych.
Skazy krwotoczne, ciąża i okres karmienia piersią, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie, cukrzyca, uszkodzenie wątroby, nerek, padaczka, ostre zapalenie trzustki, krwiomocz.
Działanie leku nasilają m.in. NLPZ, niektóre antybiotyki i wiele innych leków, zmniejszenie aktywności może nastąpić przez przyspieszenie ich metabolizmu przez np. barbiturany, doustne środki antykoncepcyjne i inne.
INTERAKCJE Z ŻYWNOŚCIĄ
- Produkty bogate w witaminę K mogą osłabić działanie leku, a co się z tym wiąże – wzrost ryzyka powstawania zakrzepów. Do produktów bogatych w witaminę K należą zielone warzywa takie jak: szpinak, brokuły, brukselka, kapusta, sałata, zielony groszek a także wątróbka.
- Należy ograniczać spożywanie alkoholu, który nasila działanie leku.
brak danych
- Lek można zażywać niezależnie od posiłku
- Podczas przyjmowania leku nie należy nagle zmieniać swojej diety, tzn. znacznie zwiększać lub zmniejszać ilości spożywanych warzyw a także odchudzać się.
- Lek musi być zażywany regularnie, najlepiej o takiej samej porze i odległości od posiłku oraz w żadnym wypadku nie wolno przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. W trakcie leczenia należy kontrolować INR oraz czas protrombinowy.
60 tabletek, 1 tabletka zawiera 4 mg acenokumarolu.
Uwaga! Powrót do wartości prawidłowych czasu krzepnięcia krwi następuje po kilku dniach od podania ostatniej dawki teku.
Zagrożenie krwawienia z nosa, dziąseł, krwiomocz, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne reakcje alergiczne.
Dowiedz się więcej o składzie: acenokumarol.
Dodaj opinię