Kiedy pacjent apteki wie lepiej?

Są takie osoby, które przychodzą do apteki już z gotowym rozpoznaniem i wizją leczenia. Pół biedy, kiedy ta ich koncepcja jest w miarę sensowna; często jednak opiera się na autorytecie… sąsiadki!

Obsługiwałam ostatnio jednego pana, który uskarżał się na dolegliwości żołądkowe.

Poproszę coś na niestrawność – powiedział. – Może Ranigast?

Ranigast to środek, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku – odpowiedziałam. Przy problemach z trawieniem może wręcz pogorszyć objawy! Ale proszę powiedzieć, jakie ma Pan objawy, to na pewno coś dobierzemy!

I tak od słowa do słowa dowiedziałam się, że stojący przede mną człowiek ma nudności, ale nie wymiotuje; nie ma też biegunki, ale czuje jakieś takie dziwne skurcze żołądka. Żadnych schorzeń przewlekłych nie posiada, leków na co dzień nie łyka. Dało mi to wolną rękę w doborze dostępnych bez recepty środków.

Radzę Panu wziąć sobie Smectę – odpowiedziałam po namyśle. – Jest to zawiesina do picia, która otuli Pański żołądek swego rodzaju kołderką; nie będzie on tak wrażliwy na podrażnienia, więc nudności powinny minąć. Dodatkowo wchłonie ona w siebie różne drobne „śmieci”, przez które czuje się Pan struty, i nie pozwoli im wniknąć w głąb organizmu. Proszę ją pić małymi łyczkami. A do tego proponuję No-spę, która zadziała rozkurczająco na żołądek, dzięki czemu nie będzie bolało. To lepsza wersja niż np. tabletki przeciwbólowe, które mogłyby go dodatkowo podrażnić.

No-spę mam – odrzekł mężczyzna. Wyglądał na zniecierpliwionego moim wywodem. – Poproszę Stoperan.

Stoperan też się w Pana przypadku nie sprawdzi. To lek na biegunkę, zwalnia ruchy perystaltyczne jelit. A Pan, jak dobrze pamiętam, na rozwolnienie się nie uskarża?

Mimo wszystko wezmę Stoperan – zadecydował pacjent. – Sąsiadce pomógł! -Po czym dodał z dziką satysfakcją – I Ranigast!

Innym razem kolega obsługiwał kobietę z dolegliwościami dróg moczowych. Zaczął zgłębiać temat, pytając między innymi o poziom nasilenia objawów, obecność krwi w moczu (wymaga bezwzględnej kontroli lekarskiej), ewentualną cukrzycę, ciążę (wtedy tym bardziej musi zainterweniować lekarz) i alergię na salicylany (wykluczyłoby to stosowanie Urosalu, leku działającego przeciwzapalnie i wypłukującego bakterie z dróg moczowych). Kobieta zrobiła się prawie purpurowa.

Ja jestem prawniczką! – zagrzmiała. – Co Pan sobie wyobraża, zadając mi takie pytania! Może to ja Pana zaraz wezmę na przesłuchanie!

Widzicie, ja osobiście zupełnie nie znam się na kosiarkach spalinowych. Gdybym więc zapragnęła nabyć kosiarkę, poszłabym do miejsca, gdzie pracują fachowcy od tego rodzaju sprzętu, i zdała się na ich opinię. Oczekiwałabym przy tym wręcz, że postawią mi jak najwięcej pytań – jak duża jest moja działka, jakie mam na niej zasilanie, i mnóstwo innych pytań, które nawet nie przychodzą mi do głowy, lub zabrzmiałyby dla mnie niedorzecznie. Gdybym wybrała zupełnie inną kosiarkę, niż doradza mi specjalista, lub obruszała się za „godzące w moją prywatność” pytania, nie byłoby to zbyt mądre 😉 Pomijając już fakt, że sprzęt mógłby mi się do niczego nie przydać!

Każdy z nas jest – lub stara się być – fachowcem we własnej branży. Nikt za to nie jest alfą i omegą. Warto więc czasem zejść z piedestału i pozwolić sobie pomóc 🙂

A jak Ty uważasz? Przychodzisz do apteki po poradę, czy po konkretny produkt? Czego oczekujesz od farmaceuty? Wypowiedz się!

Kiedy Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)3 komentarze Kiedy pacjent apteki wie lepiej?

 1. Kasia

  Magiku, faktycznie ktoś zachował się bardzo niestosownie. Jak w każdym zawodzie są niestety ludzie o większej i mniejszej kulturze osobistej… Życzę jak najmniej tego typu doświadczeń 🙂

  Odpowiedz
 2. Magik

  Wiesz Kasiu, to działa w obie strony. Jakiś czas temu wpadłem do apteki kupić Penigrę. W kolejce do trzech okienek stało kilkanaście osób, głównie kobiety. Poprosiłem ściszonym głosem o ów specyfik na co obsługująca mnie pani z plakietką „technik farmacji” rozdarła się na całą aptekę: „Pani Zosiu! Gdzie jest Penigra?”, na co rzeczona pani Zosia odwrzasnęła z zaplecza: „na regale po lewej, tam gdzie wszystkie dla impotentów”. Kolejka gruchnęła śmiechem, jakiś babon syknął coś o „facetach którzy pieniądze na głupoty wydają”. No szlag mnie trafił po prostu!
  Zażądałem rozmowy z kierowniczką apteki, okazała się nią być rzeczona „pani Zosia z zaplecza” która stwierdziła, że: „tu jest apteka i tu nie ma tajemnic a jak się nie podoba to można w internecie kupować”.
  Zagłosowałem portfelem – przestałem tam kupować. Niesmak pozostał.

  Odpowiedz
 3. Piotr

  Droga Kasiu 😉 chciałbym zauważyć, że byłoby miło jakbyś zamieszczała więcej tłumaczeń do trudnych słów. Jako, że portal nosi nazwę leki po ludzku co sugeruje mi, że aby zrozumieć co będzie tutaj wypisywane nie potrzebna mi żadna wiedza medyczna 😉 a to już kolejny artykuł z trudnymi słowami które odciągają mnie od lektury i wymuszają precyzowanie słownictwa.;)
  Dzisiejszym trudnym słowem jest : demencyjnych – (Otępienie (demencja; łac. dementia) – spowodowane uszkodzeniem mózgu znaczne obniżenie się sprawności umysłowej. Istnieje wiele definicji i kryteriów otępienia, ponieważ istnieją spory, kiedy obniżenie sprawności umysłowej staje się już otępieniem. Wbrew niektórym potocznym opiniom, otępienie nie jest normalnym objawem procesów starzenia się)
  Nie prościej by było (…są przyczyną chorób powodujących otępienie)??:)

  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania