Panpiryna od bólu głowy

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Działanie leku i ulotka

Jest to preparat łączący przeciwbólowe i przeciwgorączkowe działanie paracetamolu, poszerzone o działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego oraz aktywizujące i poprawiające samopoczucie działanie kofeiny. Patrz również: NEOPYRIN-ASA.

Preparat jest stosowany jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w przeziębieniach oraz doraźnie w bólach głowy, mięśni i stawów, bólach miesiączkowych i reumatycznych.
Uczulenie na paracetamol, kwas acetylosalicylowy i jego pochodne, skazy krwotocz­ne i zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężkie upośledzenie czynności nerek lub wątroby, nadciśnienie dużego stopnia, niedokrwistość, czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a (charakteryzującego się zaburzeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego oraz ostrym stłuszczeniem wątroby) nie zaleca się stosowa­nia leku u dzieci i młodzieży w przebiegu ospy wietrznej i grypy, a w przypadku innych chorób gorączkowych wskazania do podania kwasu acetylosalicylowego oraz dawkowanie muszą być ustalone przez lekarza. Ze względu na zawartość kofeiny lek jest przeciwwskazany w przypadku istniejącego nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca oraz choroby niedokrwiennej serca. Ostrożnie należy stosować u osób z polipem nosa, chorych na astmę i cukrzycę. Podczas stosowania leku nie wolno pić alkoholu, gdyż zwiększa to możliwość wystąpienia poważnych działań niepożądanych.
Kwas acetylosalicylowy nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, potęgując działanie zmniejszające stężenie cukru we krwi – u osób chorych na cukrzycę może wywołać stany hipoglikemii. Nasila działanie przeciwzakrzepowe leków z grupy pochodnych kumaryny.Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny pamiętać, iż kwas acetylosalicylowy wywiera również działanie hamujące na procesy krzepnięcia. Skojarzone działanie obu leków może prowadzić do groźnych dla życia krwawień. Picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego i ryzyko wystąpienia krwawień.
Dorośli doraźnie w razie bólu 1-2 tabl. Lek należy przyjmować, popijając dużą ilością wody. W przypadku dłużej utrzymujących się dolegliwości (przeciwbólowo i przeciwgorączkowo) 1-2 tabl. co 6 h, jednak nie więcej niż 8 tabl. na dobę.
Cena do 5 zł.
250 mg kwasu acetylosalicylowego + 200 mg paracetamolu + 50 mg kofeiny.
Nie przekraczać zaleconego dawkowania. Jeśli objawy choroby utrzymują się ponad 3 dni, należy się skontaktować z lekarzem.
Działania niepożądane
Może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, pieczenia w żołądku, zaostrzenia (nawrotu) choroby wrzodowej, smolistych stolców. Ponadto powoduje zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia równowagi, nadmierne pocenie się, zmiany skórne (pokrzywka, świąd lub zaczerwienienie skóry), zaburzenia krzepliwości krwi, krwawienia z nosa, zwiększone krwawienia miesiączkowe. Hamuje wydalanie kwasu moczowego – może wywołać napad dny moczanowej. Lek stosowany długotrwale w dużych dawkach może powodować zatrucie charakteryzujące się: dusznością, kołataniem serca, żółtym zabarwieniem skóry i białkówki oczu, uszkodzeniem nerek, stanami zamroczenia, omamami, drgawkami (zwłaszcza u dzieci), krwawie­niem z nosa i dziąseł. W przypadku wystąpienia wymienionych dolegliwości należy przerwać leczenie i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.Ze względu na zawartość kofeiny dodatkowo mogą wystąpić: bóle głowy, bezsenność, niemożność skupienia uwagi, przyspieszenie czynności oraz kołatanie serca.

Dowiedz się więcej o składzie: , , .

Panpiryna a alkohol

Panpiryna u osób starszych(65 lat i więcej)
Panpiryna dla dzieci(do 18 lat)
Panpiryna w ciąży
Panpiryna a karmienie piersią
Panpiryna a prowadzenie pojazdów
Panpiryna refundacja

Panpiryna cena i opakowania

Panpiryna Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania