Parabeny w kosmetykach – zło konieczne?

Na opakowaniu wielu kosmetyków można znaleźć informację „bez parabenów”. Czy są to szkodliwe substancje?

Parabeny, zwane także nipaginami, to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego używane w produkcji wielu kosmetyków, zwłaszcza dezodorantów, szamponów, kremów, balsamów i mleczek do pielęgnacji skóry jako środki konserwujące. Ich dodatek ma przedłużyć trwałość produktów poprzez zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów. Wśród tej grupy związków, najczęściej spotykane są: metyloparaben (methylparaben), etyloparaben (ethylparaben), propyloparaben (propylparaben), butyloparaben (butylparaben) oraz izobutyloparaben (isobutylparaben).

U osób o szczególnie wrażliwej skórze parabeny mogą być przyczyną wystąpienia alergii kontaktowej typu pokrzywki i zapalenia skóry, objawiających się wypryskiem, rumieniem i świądem. Ponadto kosmetyki zawierające metyloparaben stosowane na skórę mogą reagować z UVB, prowadząc do przyspieszenia starzenia się skóry i uszkodzenia DNA.

Wykazano, że parabeny wchłaniają się ze skóry do krwi i limfy, wywołując efekty ogólne. Działają estrogennie, to znaczy pobudzają wydzielanie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, co może powodować niekontrolowany przyrost tkanki budującej piersi. Na mężczyzn mogą działać feminizująco. Istnieje przypuszczenie, że parabeny mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych, dlatego należy unikać ich w czasie ciąży i laktacji.

Szczególnie niebezpieczne jest występowanie parabenów w dezodorantach. Wykazano bowiem, że nowotworowe guzy piersi zawierały u niektórych pacjentek parabeny, a  60% wszystkich guzów nowotworowych piersi znajduje się w zaledwie jednej piątej piersi – w górnym zewnętrznym kwadrancie, w bliskiej okolicy pach. Według niektórych badaczy istnieje korelacja pomiędzy higieną pach, a częstotliwością zapadania na raka piersi. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że parabeny są czynnikiem kancerogennym, ale mogą być związane z ogólnym wzrostem przypadków raka piersi i są sygnałem, iż takie substancje mogą być szkodliwe. Długoterminowe skutki zdrowotne, wynikające z narażenia na parabeny są wciąż nieznane. Niestety, jedyną drogą unikania parabenów jest uważne czytanie etykiet na kosmetykach, które stosujemy.

Parabeny Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania