Pentasa

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Mesalazyna jest pochodną kwasu salicylowego o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, obecnie stosowana w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych jelita grubego.

Czopki, granulat, tabletki: Specjalna postać preparatu w tabletkach dojelitowych zapewnia uwalnianie się leku dopiero w jelicie cienkim i grubym. Wskazaniem do stosowania preparatu jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Zawiesina doodbytnicza: leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego końcowego odcinka jelita grubego, czyli części zstępującej okrężnicy, esicy i odbytnicy.
Nadwrażliwość na salicylany, astma aspirynowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niewydolność wątroby i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, dzieci do 2 rż. U osób w wieku podeszłym lek należy stosować z wielką ostrożnością, gdyż ryzyko działań niepożądanych jest większe. Patrz: ASAMAX.
patrz ASAMAX
Granulat o przedłużonym uwalnianiu: w fazie zaostrzenia (ostry rzut) wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego i Crohna: początkowo 2-4 razy na dobę po 1 saszetce, po uzyskaniu poprawy – zazwyczaj 2 razy na dobę po 1 saszetce; tabletki o przedłużonym uwalnianiu: w fazie zaostrzenia (ostry rzut) wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego i Crohna: początkowo 2 razy na dobę po 2 tabletki (maksymalnie – 2 razy na dobę po 4 tabletki); po uzyskaniu poprawy dawka jest zmniejszana do 2-3 razy na dobę po 1 tabletce (leczenie podtrzymujące remisję, czyli ustąpienie objawów choroby). Dzieci powyżej 2. roku życia: 20-30 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Czopki: raz na dobę 1 czopek po wypróżnieniu bezpośrednio przed snem. Wlewka doodbytnicza: raz na dobę 1 wlewka po wypróżnieniu bezpośrednio przed snem.
Granulat o przedłużonym uwalnianiu po 1000 mg (czyli 1 g), cena powyżej 200 zł; tabletki o przedłużonym uwalnianiu po 500 mg, cena od 100 do 200 zł, Rf; czopki po 1000 mg (czyli 1 g), cena od 30 do 50 zł, Rf; zawiesina doodbytnicza: butelki: w 100 ml (1 wlewka): 1000 mg (czyli 1 g), cena od 100 do 200 zł, Rf.
100 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, 1 tabletka zawiera 500 mg mesalazyny; 28 czopków, 1 czopek zawiera 1 g mesalazyny; 50 saszetek z granulatem, 1 saszetka zawiera 1 g mesalazyny; 7 wlewek z 100 ml zawiesiny doodbytniczej, 1 wlewka zawiera 1 g mesalazyny.
Działania niepożądane
Nudności, biegunki, bóle brzucha, objawy nadwrażliwości na lek, wysypki skórne, duszność spowodowana skurczem oskrzeli, śródmiąższowe zapalenie nerek, osierdzia i mięśnia sercowego, zapalenie pęcherzyków płucnych, zapalenie trzustki, upośledzenie czynności układu krwiotwórczego.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Pentasa a alkohol

Pentasa u osób starszych(65 lat i więcej)
Pentasa dla dzieci(do 18 lat)
Pentasa w ciąży
Pentasa a karmienie piersią
Pentasa a prowadzenie pojazdów
Pentasa refundacja

Pentasa cena i opakowania

Pentasa Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Pentasa uzyskał ocenę 3.8 z 5 na podstawie 4 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.8/5 (4 opinie pacjentów)4 komentarze Pentasa

 1. Magda

  Brałam a raczej biorę lek Pentasa granulki przy wrzodzejącym zapaleniu jelit lek zaczął działać praktycznie już po 3 dniach stosowania, biorę już 3 miesiąc i zero objawów choroby, jedynymi minusami jest oczywiście cena i kilka przybranych kg…

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. dick

  Fatalnie się aplikuje! Salofalk wchodzi gładziutko. Jak sobie radzicie?

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. natlalk

  Lek u mnie zadziałał już w drugim dniu przyjmowania go 😉

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Anonim

  Jestem 29 letnią kobietą chorującą na wrzody odbytnicy. PENTASA (czopki) brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 92 dni w dawce: 1 czopków. Mam zmiany w odbytnicy i biorę Pentase w czopkach i czuje się dobrze. jednak lek ten działa tylko do 30 cm i przy zaostrzeniu choroby należy sprawdzić stan jelit. Tak też było ze mną.Kiedy rektoskopia wykazała że mama zajete jelito na 50 cm dostałam tabletki Pentase czuje się dobrze. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. PENTASA (czopki) w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania