Pentasa

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Mesalazyna jest pochodną kwasu salicylowego o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, obecnie stosowana w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych jelita grubego.

Czopki, granulat, tabletki: Specjalna postać preparatu w tabletkach dojelitowych zapewnia uwalnianie się leku dopiero w jelicie cienkim i grubym. Wskazaniem do stosowania preparatu jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Zawiesina doodbytnicza: leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego końcowego odcinka jelita grubego, czyli części zstępującej okrężnicy, esicy i odbytnicy.
Nadwrażliwość na salicylany, astma aspirynowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niewydolność wątroby i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, dzieci do 2 rż. U osób w wieku podeszłym lek należy stosować z wielką ostrożnością, gdyż ryzyko działań niepożądanych jest większe. Patrz: ASAMAX.
patrz ASAMAX
Granulat o przedłużonym uwalnianiu: w fazie zaostrzenia (ostry rzut) wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego i Crohna: początkowo 2-4 razy na dobę po 1 saszetce, po uzyskaniu poprawy – zazwyczaj 2 razy na dobę po 1 saszetce; tabletki o przedłużonym uwalnianiu: w fazie zaostrzenia (ostry rzut) wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego i Crohna: początkowo 2 razy na dobę po 2 tabletki (maksymalnie – 2 razy na dobę po 4 tabletki); po uzyskaniu poprawy dawka jest zmniejszana do 2-3 razy na dobę po 1 tabletce (leczenie podtrzymujące remisję, czyli ustąpienie objawów choroby). Dzieci powyżej 2. roku życia: 20-30 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Czopki: raz na dobę 1 czopek po wypróżnieniu bezpośrednio przed snem. Wlewka doodbytnicza: raz na dobę 1 wlewka po wypróżnieniu bezpośrednio przed snem.
Granulat o przedłużonym uwalnianiu po 1000 mg (czyli 1 g), cena powyżej 200 zł; tabletki o przedłużonym uwalnianiu po 500 mg, cena od 100 do 200 zł, Rf; czopki po 1000 mg (czyli 1 g), cena od 30 do 50 zł, Rf; zawiesina doodbytnicza: butelki: w 100 ml (1 wlewka): 1000 mg (czyli 1 g), cena od 100 do 200 zł, Rf.
100 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, 1 tabletka zawiera 500 mg mesalazyny; 28 czopków, 1 czopek zawiera 1 g mesalazyny; 50 saszetek z granulatem, 1 saszetka zawiera 1 g mesalazyny; 7 wlewek z 100 ml zawiesiny doodbytniczej, 1 wlewka zawiera 1 g mesalazyny.
Działania niepożądane
Nudności, biegunki, bóle brzucha, objawy nadwrażliwości na lek, wysypki skórne, duszność spowodowana skurczem oskrzeli, śródmiąższowe zapalenie nerek, osierdzia i mięśnia sercowego, zapalenie pęcherzyków płucnych, zapalenie trzustki, upośledzenie czynności układu krwiotwórczego.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Pentasa a alkohol

Pentasa u osób starszych(65 lat i więcej)
Pentasa dla dzieci(do 18 lat)
Pentasa w ciąży
Pentasa a karmienie piersią
Pentasa a prowadzenie pojazdów
Pentasa refundacja

Pentasa cena i opakowania

Pentasa Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Pentasa uzyskał ocenę 3.6 z 5 na podstawie 3 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.6/5 (3 opinie pacjentów)3 komentarze Pentasa

 1. Anonim

  Jestem 29 letnią kobietą chorującą na wrzody odbytnicy. PENTASA (czopki) brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 92 dni w dawce: 1 czopków. Mam zmiany w odbytnicy i biorę Pentase w czopkach i czuje się dobrze. jednak lek ten działa tylko do 30 cm i przy zaostrzeniu choroby należy sprawdzić stan jelit. Tak też było ze mną.Kiedy rektoskopia wykazała że mama zajete jelito na 50 cm dostałam tabletki Pentase czuje się dobrze. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. PENTASA (czopki) w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. natlalk

  Lek u mnie zadziałał już w drugim dniu przyjmowania go 😉

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. dick

  Fatalnie się aplikuje! Salofalk wchodzi gładziutko. Jak sobie radzicie?

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania