Peyona(Nymusa)

Działanie leku i ulotka

Peyona, dawna nazwa Nymusa, zawiera substancję czynną cytrynian kofeiny. Stosowana jest w leczeniu bezdechu pierwotnego u wcześniaków, którego przyczyną jest nie w pełni rozwinięty „ośrodek oddychania” w mózgu niemowlęcia. Substancją, która wpływa na proces spowalniania neuronów w mózgu, w tym również ośrodka oddychania, jest adenozyna. Kofeina jako metyloksantyna powoduje blokowanie adenozyny, czyli spowalniania neurony i pobudza mózg do zwiększenia częstości i głębokości oddechów.

Bezdech pierwotny u wcześniaków.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Nie wolno stosować poniższych leków podczas leczenia lekiem Peyona bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem opiekującym się dzieckiem: teofilina (stosowania w leczeniu zaburzeń oddychania), doksapram (stosowany w leczeniu zaburzeń oddychania), cymetydyna (stosowana w leczeniu choroby żołądka), ketokonazol (stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych), fenobarbital (stosowana w leczeniu padaczki), fenytoina (stosowana w leczeniu padaczki).
Lek może zwiększać ryzyko poważnej choroby jelit z krwawymi stolcami (martwiczego zapalenia jelit) po podaniu jednocześnie z lekami stosowanymi w leczeniu choroby żołądka (takimi jak antyhistaminowe inhibitory receptora H2 i inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego).

Ciąża i karmienie piersią

Może być konieczne oznaczenie stężenia kofeiny w osoczu przed rozpoczęciem leczenia w związku ze zwiększonym ryzykiem toksyczności, jeśli matka dziecka spożywała duże ilości kofeiny przed porodem lub karmieniem piersią. W czasie karmienia piersią podczas leczenia nie wolno matce dziecka spożywać kawy ani żadnych produktów zawierających duże ilości kofeiny, ponieważ kofeina przenika do mleka kobiecego.

Lek należy stosować wyłącznie na oddziale intensywnej opieki noworodków, w którym znajdują się odpowiednie urządzenia do nadzoru i monitorowania pacjentów. Leczenie należy rozpoczynać pod nadzorem lekarza posiadającego doświadczenie w intensywnej opiece noworodków.
Roztw. do inf. i roztw. doustny(20 mg/ml) – 10 amp. 1 ml; 850,00 do 1010,00 zł.
Jedna ampułka o objętości 1 ml zawiera 20 mg cytrynianu kofeiny (co odpowiada 10 mg kofeiny) plus składniki uzupełniające.
Działania niepożądane
Do najczęściej występujących działań niepożądanych należy: hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi), tachykardia (szybkie bicie serca), zapalenie żył i stan zapalny w miejscu wlewu.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Peyona(Nymusa) a alkohol

Peyona(Nymusa) u osób starszych(65 lat i więcej)
Peyona(Nymusa) dla dzieci(do 18 lat)
Peyona(Nymusa) w ciąży
Peyona(Nymusa) a karmienie piersią
Peyona(Nymusa) a prowadzenie pojazdów
Peyona(Nymusa) refundacja

Peyona(Nymusa) cena i opakowania

Peyona(Nymusa) Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania