Działanie leku i ulotka
Solutio iodi Cum Glycerini Coel, zwyczajowo Płyn Lugola to płyn do stosowania na skórę w celu jej odkażenia. Produkt leczniczy to wodny roztwór jodu w jodku potasu, którego recepturę w 1829 roku opracował francuski lekarz Jean Lugol. Ze względu na zawartość jodu, preparat działa bakteriobójczo, również wykazuje aktywność wobec pierwotniaków, wirusów i grzybów. Jod i związki jodu niszczą wszystkie formy drobnoustrojów oraz ich formy przetrwalnikowe. Należy chronić lek od światła, produkt leczniczy może barwić skórę(żółte zabarwienie).
Miejscowe
odkażanie nieuszkodzonej skóry, otarć naskórka, zadrapań skóry i brzegów ran.
Nie stosować nierozcieńczonego produktu bezpośrednio na rany i
oparzenia. Nie używać w przypadku nadczynności tarczycy, gruźlicy płuc, niewydolności nerek oraz nadwrażliwości na jod. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u noworodków i niemowląt.
Nie stosować preparatu równocześnie ze związkami rtęci. Nie stosować płynu przed i w czasie leczenia nadczynności tarczycy(z lekami tyreostatycznymi).
Stosować zewnętrznie. Do odkażania skóry nieuszkodzonej używać roztwór nierozcieńczony. Pędzlować lub przemywać jałowym kompresem nasączonym w roztworze chorobowo zmienione miejsce.
Około 8 zł.
Jeden gram płynu zawiera 10mg jodu, 20mg jodku potasu oraz substancje pomocnicze(glicerynę i wodę oczyszczoną).
Przewlekłe stosowanie preparatów zawierających jod może zaburzać wyniki badań czynnościowych tarczycy.
Nadmiar jodu osłabia, natomiast niedobór jodu nasila wrażliwość na leczenie nadczynności tarczycy lekami tyreostatycznymi.
Działania niepożądaneU osób nadwrażliwych na substancje czynne preparatu może pojawić się miejscowe
podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła,
zapalenie skóry z towarzyszącymi pęcherzami, wrzodziejącymi nadżerkami i świądem. Rzadko mogą wystąpić objawy uogólnione tj.
gorączka,
wysypka,
obrzęk węzłów chłonnych,
wstrząs anafilaktyczny. Długotrwałe stosowanie preparatów z jodem może spowodować
nadczynność tarczycy,
trądzik jodowy oporny na leczenie, alergię miejscową lub uogólnioną. U osób z wolem endemicznym przyjmujących duże dawki jodu może wystąpić tyreotoksykoza.
Dowiedz się więcej o składzie: .