Płyn Lugola (Solutio Iodi Cum Glycerini Coel)

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Solutio iodi Cum Glycerini Coel, zwyczajowo Płyn Lugola to płyn do stosowania na skórę w celu jej odkażenia. Produkt leczniczy to wodny roztwór jodu w jodku potasu, którego recepturę w 1829 roku opracował francuski lekarz Jean Lugol. Ze względu na zawartość jodu, preparat działa bakteriobójczo, również wykazuje aktywność wobec pierwotniaków, wirusów i grzybów. Jod i związki jodu niszczą wszystkie formy drobnoustrojów oraz ich formy przetrwalnikowe. Należy chronić lek od światła, produkt leczniczy może barwić skórę(żółte zabarwienie).

Miejscowe odkażanie nieuszkodzonej skóry, otarć naskórka, zadrapań skóry i brzegów ran.
Nie stosować nierozcieńczonego produktu bezpośrednio na rany i oparzenia. Nie używać w przypadku nadczynności tarczycy, gruźlicy płuc, niewydolności nerek oraz nadwrażliwości na jod. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u noworodków i niemowląt.
Nie stosować preparatu równocześnie ze związkami rtęci. Nie stosować płynu przed i w czasie leczenia nadczynności tarczycy(z lekami tyreostatycznymi).
Stosować zewnętrznie. Do odkażania skóry nieuszkodzonej używać roztwór nierozcieńczony. Pędzlować lub przemywać jałowym kompresem nasączonym w roztworze chorobowo zmienione miejsce.
Około 8 zł.
Jeden gram płynu zawiera 10mg jodu, 20mg jodku potasu oraz substancje pomocnicze(glicerynę i wodę oczyszczoną).
Przewlekłe stosowanie preparatów zawierających jod może zaburzać wyniki badań czynnościowych tarczycy.
Nadmiar jodu osłabia, natomiast niedobór jodu nasila wrażliwość na leczenie nadczynności tarczycy lekami tyreostatycznymi.
Działania niepożądane
U osób nadwrażliwych na substancje czynne preparatu może pojawić się miejscowe podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie skóry z towarzyszącymi pęcherzami, wrzodziejącymi nadżerkami i świądem. Rzadko mogą wystąpić objawy uogólnione tj. gorączka, wysypka, obrzęk węzłów chłonnych, wstrząs anafilaktyczny. Długotrwałe stosowanie preparatów z jodem może spowodować nadczynność tarczycy, trądzik jodowy oporny na leczenie, alergię miejscową lub uogólnioną. U osób z wolem endemicznym przyjmujących duże dawki jodu może wystąpić tyreotoksykoza.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Płyn a alkohol

Płyn u osób starszych(65 lat i więcej)
Płyn dla dzieci(do 18 lat)
Płyn w ciąży
Płyn a karmienie piersią
Płyn a prowadzenie pojazdów
Płyn refundacja

Płyn cena i opakowania

Płyn Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania