Polivy(polatuzumab wedotyny)

Działanie leku i ulotka

Polatuzumab wedotyny to substancja aktywna leku Polivy, immunochemioterapeutyku stosowanego w leczeniu chłoniaka rozlanego z dużych komórek B(DLBCL). Ten rodzaj chłoniaka jest najczęściej spotykanym w różnych grupach wiekowych. Charakteryzuje się bardzo agresywnym przebiegiem choroby.

Polatuzumab wedotyny składa się z przeciwciała monoklonalnego związanego z chemioterapeutykiem – monometyloaurystatyną E(MMAE). Przeciwciało posiada zdolność wiązania się z komórkami B chłoniaka, po czym zostaje uwolniona do komórki nowotworu toksyna(MMAE), która powoduje zahamowanie wzrostu i zapoczątkowanie programowanej śmierci komórki(komórka unicestwia samą siebie). Więcej na temat mechanizmu działania polatuzumabu wedotyny tutaj: https://hematoonkologia.pl.

Na podstawie najnowszych danych Europejska Agencja Leków(EMA) rozszerzyła rejestrację dla pięciu terapii onkologicznych, w tym dotyczącą leczenia chłoniaka rozlanego z dużych komórek B(DLBCL) polatuzumabem wedotyny. Więcej na ten temat tutaj: Europejska-Agencja-Lekow-rozszerzyla-rejestracje-dla-pieciu-terapii-onkologicznych,46441.html.

Lek jest podawany w leczeniu „chłoniaka rozlanego z dużych komórek B”, w przypadku nawrotu choroby lub braku poprawy po przynajmniej jednym wcześniej zastosowanym leczeniu oraz gdy pacjent nie może otrzymać przeszczepu komórek macierzystych.
Chłoniak rozlany z dużych komórek B jest nowotworem rozwijającym się z komórek krwi tzw. „limfocytów B” zwanych też komórkami B.
Uczulenie na polatuzumab wedotyny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Nie przeprowadzono badań u ludzi, oceniających interakcje polatuzumabu wedotyny z innymi lekami.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Polivy, należy porozmawiać z lekarzem jeżeli którakolwiek z poniższych sytuacji odnosi się do pacjenta (lub jeśli pacjent nie jest pewien): jeśli kiedykolwiek występowały zaburzenia mózgu lub układu nerwowego(zaburzenia pamięci, trudności z poruszaniem się lub odczuwaniem bodźców takich jak uczucie mrowienia i kłucia, pieczenia, bólu i dyskomfortu nawet przy lekkim dotyku, problemy ze wzrokiem); jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowała choroba wątroby; jeśli pacjent uważa, że może u niego występować zakażenie lub występuje u niego długotrwałe zakażenie, bądź zakażenia nawracające takie jak opryszczka; jeśli pacjent ma zostać zaszczepiony lub wie, że może być szczepiony w najbliższej przyszłości.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy podawać leku w czasie ciąży, ponieważ istnieją przypuszczenia, że lek może wpływać na uszkodzenie płodu.

Podczas leczenia oraz przez okres co najmniej 3 m-cy po zakończeniu leczenia nie należy karmić piersią.

Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku oraz przez okres co najmniej 9 m-cy po zakończeniu przyjmowania leku powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

Mężczyźni, których partnerki są w wieku rozrodczym podczas leczenia oraz przez okres co najmniej 6 m-cy powinni stosować skuteczną antykoncepcję.

Na podstawie badania na zwierzętach wykazano toksyczny wpływ polatuzumabu wedotyny na jądra i może on zaburzać funkcje reprodukcyjne oraz płodność u mężczyzn. Przed rozpoczęciem leczenia zalecane jest pobranie próbek nasienia.

Lek Polivy musi być podawany wyłącznie pod nadzorem lekarza posiadającego doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu pacjentów z chorobami nowotworowymi. Lek jest podawany dożylnie we wlewie (kroplówce) przez 90 minut. Pacjent otrzyma 6 cykli leczenia lekiem w skojarzeniu z dwoma innymi lekami, rytuksymabem i bendamustyną. Każdy cykl trwa 21 dni.
Jedna fiolka z proszkiem do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji zawierająca 30 mg około 9 713,84 zł; fiolka z proszkiem do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji zawierająca 140 mg – został ujęty w projekcie leków refundowanych.
Fiolka z proszkiem do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji zawiera 30 mg lub 140 mg polatuzumabu wedotyny plus składniki uzupełniające.
Działania niepożądane
Bardzo często i często występujące: ciężkie zakażenia, gorączka, kaszel, wymioty, zapalenie (zakażenie) płuc, biegunka lub zaparcie, nudności, ból brzucha, uczucie zmęczenia (niedokrwistość), brak łaknienia, zmniejszenie masy ciała, reakcje związane z wlewem, przeziębienie, zawroty głowy, nietypowe odczucia, dreszcze, zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem opryszczki, problemy z chodzeniem, zapalenie płuc, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, ból stawów, świąd.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Polivy(polatuzumab a alkohol

Polivy(polatuzumab u osób starszych(65 lat i więcej)
Polivy(polatuzumab dla dzieci(do 18 lat)
Polivy(polatuzumab w ciąży
Polivy(polatuzumab a karmienie piersią
Polivy(polatuzumab a prowadzenie pojazdów
Polivy(polatuzumab refundacja

Polivy(polatuzumab cena i opakowania

Polivy(polatuzumab Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania