Nazwa łacińska
Acidum acetylsalicylicumAcidum ascorbicumDziałanie
przeciwbóloweprzeciwgorączkoweprzeciwzapalneProducent
POLPHARMA OTCKategoria
Ośrodkowy układ nerwowyProdukty podobne
Alka-SeltzerApap Przeziębienie FAST (Apap C Plus)
Ascalcin
Febrisan
Fervex
Polopiryna S
Solpadeine
Theraflu ExtraGRIP
Upsarin C
Scorbolamid
Rutinoscorbin
Alka-Prim
Ascalcin Plus
Aspirin C
Gripex HotActiv Forte
Choligrip
Coldrex MaxGrip
Postać
Przechowywanie
Specjalności
Czy Polopiryna C tabletki musujące bez recepty?
Inne nazwy
Opis leku:
Działanie leku i ulotka
W dawkach do 3 g na 24 h działa przeciwbólowo, w dawkach powyżej 4 g na 24 h – przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Mechanizm działania kwasu acetylosalicylowego polega na nieodwracalnym hamowaniu cyklooksygenazy I (tzw. konstytutywna), co prowadzi do zahamowania biosyntezy prostaglandyn. Hamuje agregację trombocytów w surowicy, co jest powodem stosowania leku również w zakrzepicy naczyń krwionośnych i profilaktyce zawału m. sercowego. W dawkach powyżej 6 g na 24 h hamuje syntezę protrombiny i może wydłużać czas protrombinowy. Kwas acetylosalicylowy hamuje żołądkową prostaglandynę E (hormon działający miejscowo niezbędny w cytoprotekcji błony śluzowej), co może doprowadzić do powstawania ubytków błony śluzowej. Częstość krwawień jest większa, jeśli jednocześnie stosuje się kortykosteroidy, a także u alkoholików i osób po 60 roku życia. Kwas acetylosalicylowy wpływa na metabolizm kwasu askorbinowego, zmniejszając jego stężenie w leukocytach i surowicy. Uważa się, że na skutek hamowania syntezy prostaglandyn przedłuża okres ciąży i czas trwania porodu. Jest słabo rozpuszczalny w wodzie. Łatwo i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Szybkość wchłaniania zależy od pH treści żołądkowej, jego sole zaś wchłaniają się także z jelit, ulegając w 90% hydrolizie we krwi. Jeśli stężenie we krwi jest małe, wiąże się z białkami osocza mw. w 90%, jeśli duże – mw. w 80%. Okres półtrwania wynosi 0,2-3 h, jeśli podaje się często duże dawki – 15-20 h. Przenika szybko do tkanek, przez barierę łożyskową i do mleka matki. Metabolizowany przede wszystkim w wątrobie. Głównym metabolitem jest kwas salicylowy. Jest wydalany z moczem, gł. w postaci metabolitów, w ilości zależnej od pH moczu.Do podawania pozajelitowego stosuje się acetylosalicylan lizyny, który jest rozpuszczalną w wodzie pochodną kwasu acetylosalicylowego.Patrz: ASPIRIN C.
furosemidu; inhibitorów ACE i innych leków hipotensyjnych. Podawany łącznie z sulfonamidami skraca okres ich działania. Może zmniejszać działanie niektórych NLPZ (np. indometacyny) oraz leków powodujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Dawka do 3 g hamuje wydalanie kwasu moczowego, co zwiększa jego stężenie w surowicy. Dawka powyżej 4 g wzmaga wydalanie kwasu moczowego. Leki zwiotczające mięśnie wspomagają przeciwbólowe działanie kwasu acetylosalicylowego. Jednoczesne podawanie wodorowęglanu sodowego znacznie przyspiesza wydalanie salicylanu.
lek zapobiegający agregacji trombocytów zwykle pierwszego dnia 150 mg, następnie 30-150 mg dz.Acetylosalicylan lizyny . Dożylnie (wstrzykując powoli) lub domięśniowo głęboko dorosłym średnio 900 mg jednorazowo (po rozpuszczeniu subst. ex tempore w 5 mL wody do wstrzyknięć).W razie silnych bólów i w premedykacji dożylnie 1,8 g jednorazowo, maksym. do 9 g dz. w dawkach podziel.W zatorach dożylnie 900 mg-1,8 g dz.
Jestem 22 letnią kobietą chorującą na bóle mięśniowe. Polopiryna C brałam podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 7 dni w dawce: 1 tabletek. Lek bardzo dobry na bóle mięśniowe, bóle i stany zapalane, zawiera witaminę C co daje jej lepszy efekt leczenia. Tabletki są do rozpuszczania i picia. Polecam. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Polopiryna C w mojej opinii jest łatwy w użyciu.