Leki Novartis

Famvir

Jest to lek o działaniu przeciwwirusowym (prolek penciklowiru). Stosowany jest w zakażeniach wirusowych skóry i błon śluzowych.

Norprolac

Jest to lek stosowany w celu zahamowania patologicznej laktacji występującej u osób z zaburzeniami hormonalnymi.

Lescol

Lek z grupy statyn. Silnie hamuje wytwarzanie cholesterolu (zwłaszcza „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów) w wątrobie na drodze wybiórczego hamowania jednego z enzymów (reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A – HMG-CoA); podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL.

Lotensin tabletki

Hamuje powstawanie w organizmie angiotensyny II – substancji odpowiedzialnej za zwężenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego oraz przerost mięśnia sercowego – lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (IKA) o długotrwałym działaniu.

Comtan

Nasila i wydłuża działanie lewodopy (levodopa) poprzez zahamowanie jej przemiany w ośrodkowym układzie nerwowym; tym samym powoduje zwiększenie stężenia lewodopy i dopaminy w mózgu.

Hygroton

Bardzo długotrwałe (do 72 godz.), średnio silne moczopędne; przeciwobrzękowe, obniżające ciśnienie tętnicze – lek z grupy zbliżonej do tiazydowych leków moczopędnych (tiazydopodobnych).

Diovan tabletki

Hamujące działanie angiotensyny II przez wpływ na swoiste receptory, co powoduje długotrwałe (trwające co najmniej 24 godz.) rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszenie przerostu mięśnia sercowego, a także ochronę nerek u chorych na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Pełny rozwój działania leku występuje zazwyczaj po 2-3 tyg. systematycznego stosowania. Leki z tej grupy często […]

Visken

Jest to lek beta-adrenolityczny blokujący część współczulną układu nerwowego. Ma przez to wiele różnych działań na organizm człowieka, zwłaszcza na układ krążenia. W mniejszym stopniu niż inne leki beta-adrenolityczne (np. propranolol, nadolol) zaburza czynność serca. Znajduje zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz niektórych zaburzeń rytmu serca.

Lotensin HCT tabletki

Wynika z działania dwóch składników obniżających ciśnienie tętnicze krwi o różnym mechanizmie uchwytu: inhibitora konwertazy angiotensyny (grupa ACE) – benazeprylu (patrz LOTENSIN) i leku moczopędnego (diuretyku) – hydrochlorotiazydu (patrz DISALUNIL).

Co-Diovan

Wynika z działania dwóch składników obniżających ciśnienie tętnicze krwi o różnym mechanizmie uchwytu: antagonisty receptorów dla angiotensyny II (grupa „sartanów”) – walsartanu (patrz DIOVAN) i leku moczopędnego (diuretyku) – hydrochlorotiazydu (patrz DISALUNIL). Skojarzenie obu składników wykorzystuje zjawisko synergizmu, czyli wzajemnego wzmacniania działania i skuteczności, co sprawia, iż łączny efekt leczniczy jest większy od sumy efektów […]

Trileptal

Jest to lek przeciwdrgawkowy nowej generacji, stosowany w leczeniu różnych typów padaczki u dzieci i dorosłych.

Foradil

Silne, szybkie (początek działania po 1- 3 minut) i długotrwałe (12 godzin) rozszerzające oskrzela, także przeciwuczuleniowe (antyhistaminowe) i przeciwzapalne.

Nitroderm TTS

Patrz: NITROGLYCERINUM 0,5. W porównaniu z tabletkami podjęzykowymi i aerozolem działa nieco wolniej (po kilku minut) lecz dłużej – działanie utrzymuje się przez cały czas, kiedy plaster jest przyklejony do skóry.

Starlix

Jest to lek przeciwcukrzycowy o szybkim początku i krótkim czasie działania, należący do nowej grupy związków, skuteczny w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej. Działa przede wszystkim przez zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustkowych, czyli podobnie do pochodnych sulfonylomocznika (ale ma rzadziej powodować nadmierne obniżenie cukru we krwi). Jest stosowany, jeśli nie są wystarczające niefarmakologiczne metody leczenia cukrzycy: dieta i zmniejszenie masy ciała oraz wysiłek fizyczny. Może być łączony z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Riamet

Lek stosowany w leczeniu malarii. Zawiera dwie substancje działające hamująco na rozwój zarodźca malarii.