Prokit

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Substancją czynną preparatu jest itopryd. Zapobiega on rozkładowi acetylocholiny oraz umożliwia jej odpowiednie uwalnianie, co jest niezbędne dla prawidłowej funkcji układu pokarmowego.
Układ pokarmowy znajduje się pod kontrolą autonomicznego układu nerwowego. Oznacza to, że jego funkcja nie podlega naszej kontroli. Nie możemy wpływać na szybkość trawienia i przechodzenia pokarmu przez jelita tak jak np. kontrolujemy szybkość i głębokość oddechu. Głównym neuroprzekaźnikiem układu autonomicznego jest acetylocholina. Zwoje nerwowe uwalniające acetylocholinę znajdują się m.in. w błonie mięśni gładkich żołądka i jelit. Zwoje te odruchowo i niezależnie od naszej woli uwalniają acetylocholinę, która pobudza mięśnie gładki do skurczu, a tym samym umożliwia przechodzenie treści pokarmowej przez kolejne odcinki układu pokarmowego.
Uwalnianie acetylocholiny jest modyfikowane także przez inne substancje, m.in. dopaminę. Dopamina na obwodzie będzie hamowała uwalnianie acetylocholiny, czego skutkiem jest hamowanie perystaltyki przewodu pokarmowego.
Lek Prokit ma podwójny mechanizm działania. Po pierwsze blokuje uwalnianie dopaminy, co automatycznie podnosi poziom niezbędnej acetylocholiny. Po drugie hamuje enzym odpowiedzialny za rozkład acetylocholiny. Takie wzajemnie uzupełniające się działanie pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu acetylocholiny i właściwe funkcjonowanie mięśni układu pokarmowego. Innymi słowy lek poprawia przechodzenie pokarmu, zapobiega jego cofaniu i uczuciu ciężkości w nadbrzuszu.
Przewagą itoprydu nad innymi lekami prokinetycznymi jest także ograniczenie działań niepożądanych. Lek nie przechodzi przez barierę krew-mózg, nie wywołuje incydentów sercowych, a także rzadko wchodzi w interakcje z innymi preparatami.

Dolegliwości związane z powolnym opróżnianiem żołądka nie spowodowane chorobą wrzodową: uczucie pełności w żołądku, ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty.
Uczulenie lub nadwrażliwość na itopryd lub inne składniki leku, w tym laktozę.
Krwawienie z przewodu pokarmowego, niedrożność lub perforacja żołądka, jelit.
Leki antycholinergiczne stosowane w terapii astmy, POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), choroby Parkinsona, biegunki mogą zmniejszać efekt działania itoprydu. Należy dostosować dawkowanie i czas trwania leczenia.
Prokit poprzez przyspieszenie perystaltyki przewodu pokarmowego może nieznacznie zmniejszyć wchłanianie innych jednocześnie stosowanych leków.
Zwykle zaleca się przyjmowanie 1 tabletki przed posiłkiem 3x dziennie.
brak danych
1 tabletka zawiera 50 mg chlorowodorku itoprydu.
Działania niepożądane
Niezbyt często mogą pojawić się bóle brzucha, biegunki, nadmierne wydzielanie śliny, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu i drażliwość.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Prokit a alkohol

Prokit u osób starszych(65 lat i więcej)
Prokit dla dzieci(do 18 lat)
Prokit w ciąży
Prokit a karmienie piersią
Prokit a prowadzenie pojazdów
Prokit refundacja

Prokit cena i opakowania

Prokit Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Prokit uzyskał ocenę 3.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.0/5 (1 opinia pacjentów)3 komentarze Prokit

 1. Andrzej

  Występują lekkie bóle brzucha prawie dziennie po zażyciu Prokitu
  Odstawić lek ?

  Odpowiedz
 2. anonim

  Na jakiej podstawie wpisują Państwo zamienniki do leków wydawanych na receptę? Po pierwsze: wszystkie wymienione pod Prokitem nie mają z nim nic wspólnego (chyba tylko tyle, że działają na układ pokarmowy) – substancje inne, działanie też. Po drugie jak to się odnosi do definicji zamienników, którą jest podana tutaj: https://leki-opinie.pl/nota-prawna-refundacja-zamienniki
  Jest to jawne wprowadzanie pacjentów w błąd. A później dochodzi do takich patologii, gdzie zamienia się leki na receptę na jakieś badziewne suplementy, a pacjent nie jest świadomy, że ktoś go w ten sposób oszukuje. Jeśli chcecie edukować pacjentów to róbcie to rzetelnie, bo w tym momencie tylko możecie komuś zaszkodzić.

  Odpowiedz
  • eliza

   Dziekuje bardzo za te opinie bo wlasnie lekarz przepisal mi ten lek i jeszcze drugi DEXILANT 30 mg /cena 80 zl/

   pierwszego tj.prokitu jeszcze nie uzylam, natomiast po jednej tabletce DEXILANTU dostalam strasznych bóli calego

   brzucha co trawalo 2 dni . Przez te dwa dni pilam tylko wode i zsiadle mleko. A cale opakowanie czyli 80zl do wyrzucenia.

   Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania