Pyrantelum Medana

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Substancją aktywną leku Pyrantelum Medana jest pyrantel. Blokuje on mięśnie pasożyta, co umożliwia jego usunięcie z przewodu pokarmowego. Lek, z dniem 01.03.2017, staje się dostępny bez recepty ułatwiając tym samym dostęp do leczenia.
Przed sięgnięciem po preparat warto poznać jego kierunek i mechanizm działania. Pyrantel stosujemy w przypadku zakażeń pasożytami obłymi. Do tej grupy zaliczają się m.in. owsiki i glista ludzka.
Owsiki są to niewielkie (od 3-12 mm długości), szarobiaławe pasożyty bytujące w obrębie jelita grubego. Są dość ruchliwe. Właśnie ten ruch i przemieszczanie się do odbytu i z powrotem w głąb jelita wywołują charakterystyczne i bardzo uporczywe swędzenie. Jest to główny objaw owsicy. Swędzenie jest zwykle najbardziej dokuczliwe w godzinach nocnych, kiedy samice wędrują w kierunku odbytu aby tam złożyć jaja. Drapanie powoduje przenoszenie jaj na bieliznę, pod paznokcie i na skórę. Stamtąd jaja mogą trafić w inne miejsca, a po jakimś czasie zostać połknięte, co powoduje kolejne zakażenia. Od momentu połknięcia jaj do pełnego rozwoju pasożyta potrzebne jest ok 3-4 tygodni, dlatego leczenie należy powtórzyć po okresie 2-4 tygodni.
Glista ludzka jest nieco większym pasożytem o długości 15-50 cm o podobnym kształcie do owsików. Bytuje głównie w jelicie cienkim człowieka. Sposób zakażenia jest bardzo podobny, natomiast jaja potrzebują więcej czasu aby osiągnąć formę inwazyjną. Zwykle dojrzewają w ziemi lub wodzie przez 30-40 dni. Połknięte trafiają do jelit skąd mogą przemieszczać się do innych organów, m.in. płuc, wątroby co czasami objawia się stanem zapalnym i krwawieniami.
W każdym zakażeniu pasożytniczym oprócz właściwego leczenia należy przestrzegać podstawowych zasad higieny aby rozprzestrzenianie się pasożyta było ograniczone.
Mechanizm działania pyrantelu polega na połączeniu się z receptorami na włóknach mięśniowych pasożyta. Takie połączenie powoduje utrzymujący się skurcz mięśni, który uniemożliwia pasożytowi poruszanie się. Następnie w wyniku naturalnych ruchów perystaltycznych jelit zostaje on wydalony na zewnątrz.
W większości przypadków należy powtórzyć kurację po kliku tygodniach, aby nie doszło do ponownego namnożenia się pasożytów. W razie wątpliwości lub pytań warto skonsultować się z farmaceutą, który pomoże przy rozpoznaniu objawów, doborze dawki i udzieli cennych wskazówek dotyczących leczenia.

Leczenie owsicy i glistnicy, a także zakażeń tęgoryjcem dwunastnicy i tęgoryjcem amerykańskim.
Uczulenie lub nadwrażliwość na pyrantel lub inne składniki leku. Stosowanie w czasie leczenia miastenii, łączne stosowanie z piperazyną.
Z teofiliną (leczenie astmy): zwiększenie stężenia teofiliny w osoczu.
Z piperazyną (lek przeciwpasożytniczy): osłabienie działania obydwu leków.
Dawkowanie zależy od masy ciała chorego:
11-16 kg: 2,5 ml
17-28 kg: 5,0 ml
29-39 kg: 7,5 ml
40-50 kg: 10,0 ml
51-62 kg: 12,5 ml
63-75 kg: 15,0 ml
dorośli powyżej 75 kg: 20,0 ml
W przypadku owsicy dawkę należy powtórzyć po 2-3 tygodniach.
brak danych
5 ml zawiesiny zawiera 250 mg pyrantelu w postaci embonianu pyrantelu.
Ostrożnie u dzieci poniżej 2 roku życia.
Działania niepożądane
Rzadko mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czy reakcje alergiczne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Pyrantelum a alkohol

Pyrantelum u osób starszych(65 lat i więcej)
Pyrantelum dla dzieci(do 18 lat)
Pyrantelum w ciąży
Pyrantelum a karmienie piersią
Pyrantelum a prowadzenie pojazdów
Pyrantelum refundacja

Pyrantelum cena i opakowania

Pyrantelum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Pyrantelum Medana uzyskał ocenę 3.3 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.3/5 (2 opinie pacjentów)3 komentarze Pyrantelum Medana

 1. Mama

  Podawałam córce 2 dawki w lipcu w odstępie 2 tygodniowym. Nie pomogło. Potem w sierpniu 2 razy. Jakiś czas był chyba spokój. Teraz w listopadzie znowu jest problem, więc mniemam że nie pomogło 🙁
  Podałam piątą dawkę (1,5 tabletki na 13 lat). ale bez większej nadziei, a tylko dlatego, że nie miałam nic innego. Poza tym oczywiście córka unikała słodyczy. Jestem zawiedziona i muszę zwrócić się do lekarza o jakiś lek na receptę…

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. daria

  szybko pomogl mi pozbyc sie owsikow – 3 tygodnie, wiec jestem zadowolona z dzialania i przede wszystkim dostepnosci – bez recepty 😉 polecam, kto ma problem z owsikami

  Odpowiedz
 3. aniołek

  bardzo skuteczny lek, żadnych efektów ubocznych, wszędzie dostępny bo bez recepty 😉

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania