Quamatel tabletki

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Działanie leku i ulotka

Długotrwale hamuje wydzielanie w żołądku soku żołądkowego i enzymu trawiennego – pepsyny; lek z grupy antagonistów receptora histaminowego H2 drugiej generacji o działaniu dłuższym i silniejszym od cymetydyny (cimetidine).


leczenie i zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz chorobie refluksowej przełyku wywołanej zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku; nadkwaśny nieżyt żołądka. Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy związanej ze zwiększonym wydzielaniem soku żołądkowego (nadkwaśność). Zespół Zollingera i Ellisona (choroba charakteryzująca się nadmiernym wydzielaniem hormonu – gastryny, co z kolei powoduje nadmierne, nieprawidłowe wydzielanie soku żołądkowego, wywołujące liczne owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, a niekiedy nawet jelita cienkiego).
także uczulenie na inne leki z grupy antagonistów receptora H2. Ostrożnie w uszkodzeniu nerek.
leki zobojętniające sok żołądkowy mogą w niewielkim stopniu hamować wchłanianie famotydyny z przewodu pokarmowego – należy zachować co najmniej dwugodzinny odstęp. Famotydyna zmniejsza wchłanianie ketokonazolu (ketoconazole) z przewodu pokarmowego, osłabiając jego działanie.
czynna choroba wrzodowa – leczniczo: raz na dobę przed snem 40 mg przez 4-8 tygodni; zapobieganie nawrotom: raz na dobę 20 mg przed snem. Zespól Zollingera i Ellisona: ściśle indywidualnie, 4 razy na dobę po 20-40 mg, w razie konieczności dawka może zostać zwiększona do 4 razy na dobę po 80-160 mg. W niewydolności nerek dawkę dobową leku należy zmniejszyć.
20 mg, cena od 10 do 20 zł; 40 mg, cena od 5 do 10 zł.
28 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 20 mg famotidyny; 14 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 40 mg famotidyny.

UWAGI: przed rozpoczęciem leczenia preparatami z grupy antagonistów receptora H2 należy wykluczyć inne schorzenia, powodujące dolegliwości podobne do choroby wrzodowej (m.in. nowotwory żołądka i przełyku); w tym celu wskazane jest wykonanie badania endoskopowego (gastrofiberoskopii). Palenie papierosów znacznie osłabia skuteczność leczenia.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Quamatel a alkohol

Quamatel u osób starszych(65 lat i więcej)
Quamatel dla dzieci(do 18 lat)
Quamatel w ciąży
Quamatel a karmienie piersią
Quamatel a prowadzenie pojazdów
Quamatel refundacja

Quamatel cena i opakowania

Quamatel Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania