Ranking leków na ból głowy

Przeziębienie, ból zęba, głowy, stawów czy migrena na wszystko znajdzie się lekarstwo. Leczymy się sami, ale nie czytamy ulotek. Oglądamy reklamy, a tam przecież ból znika od razu i to bez żadnych działań ubocznych. Jedna z reklam sugeruje nawet, że lek działa ekspresowo i pani popija tabletkę kawą, po czym ból przechodzi. Wiemy, że przy antybiotykach nie można pić alkoholu, a przy lekach przeciwbólowych można? W związku z natłokiem wiadomości, obrazków i nazw wydaje się, że ilość istniejących leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych jest nieskończona. Prawda jednak jest całkiem inna, większość istniejących preparatów na rynku zawiera te same substancje czynne. W praktyce oznacza to, że stosując dwa różne preparaty na grypę np. saszetki i tabletki może okazać się, że przyjmujemy podwójne dawki tych samych substancji czynnych. Taka sytuacja grozi przedawkowaniem i nasilonymi działaniami niepożądanymi. Jak więc świadomie i rozważnie stosować leki, po które my Polacy sięgamy najchętniej ?

Paracetamol jest głównym składnikiem złożonych saszetek na przeziębienie i tabletek w podanych dawkach:

Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zalecane dawkowanie dla dorosłych to 500 – 1000mg co 4 – 6h. Nie należy jednak przekraczać 4000mg na dobę. Paracetamol w wysokich dawkach może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z uszkodzonymi nerkami. Podczas zażywania paracetamolu nie zaleca się spożywania alkoholu. Takie połączenie również może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Paracetamol może być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży oraz u osób z nadciśnieniem tętniczym.

NLZP

Najpopularniejsze preparaty należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zaliczamy do nich m.in.

 • Ibuprofen (Ibuprom, Ibum, Ibalgin, Metafen, Ifenin, Nurofen)
  Dawkowanie: 200mg – 600mg co 4h
 • Diklofenak (Voltaren Act Forte).
  Dawkowanie: 50mg co 8h
 • Naproksen (Naproxen, Naxii).
  Dawkowanie: 250mg – 500mg co 12h
 • Kwas acetylosalicylowy (Polopiryna S, Aspirin)
  Dawkowanie: 500mg – 1000mg co 4 – 8h (nie więcej niż 2500mg/dobę)
 • Metamizol (Pyralgina).
  Dawkowanie: 500mg co 4h

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Do działań ich niepożądanych można zaliczyć uszkodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, nadżerki przewodu pokarmowego, nudności, dyskomfort w nadbrzuszu. Nie powinny być stosowane u osób powyżej 65 roku życia, u pacjentów z niewydolnością nerek i u kobiet w ciąży. Wpływają na układ krzepnięcia krwi, mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Jednoczesne spożywanie alkoholu może nasilać działania niepożądane ze strony układu pokarmowego.

Porady odnośnie leków przeciwbólowych

Jak (nie)zażywać?

 • Leki przeciwzapalne zażywamy po posiłku, a nie na „pusty żołądek”. Popijamy dużą ilością wody w celu zmniejszenia ryzyka podrażnienia błony śluzowej żołądka.
 • Zażywanie dawek wyższych niż zalecane nie zwiększą działania przeciwbólowego. Wzrost dawki ponad maksymalną nasila jedynie działania niepożądane.
 • Nie wolno zażywać jednocześnie dwóch preparatów należących do grupy NLPZ. Można natomiast połączyć jeden preparat z grupy NLPZ z paracetamolem.
 • Preparatów z kwasem acetylosalicylowym (salicylanów) bezwzględnie nie stosujemy u dzieci poniżej 12 roku życia.
 • Jeżeli chociaż raz wystąpiła reakcja alergiczna na salicylany należy unikać ich zażywania i dokładnie czytać skład zażywanych preparatów.
 • Przed zabiegami np. wyrwaniem zęba również nie należy zażywać salicylanów – mają działanie przeciwzakrzepowe i mogą doprowadzić do nasilenia krwawień.
 • Leki z grupy NLPZ stosowane równocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi i glikokortykosterydami może doprowadzić do niebezpiecznych interakcji.

Nie wolno zażywać jednocześnie dwóch preparatów należących do grupy NLPZ. Można natomiast połączyć jeden preparat z grupy NLPZ z paracetamolem.

Czytajcie ulotki i skład leków przeciwbólowych (przeczytaj koniecznie nasz poradnik). Są to preparaty w dużej mierze dostępne bez recepty jednak zażywanie ich w wysokich dawkach lub zbyt długo mogą prowadzić do uciążliwych działań niepożądanych. Jeśli zażywasz na stałe inne leki i dokuczają Ci różnego rodzaju dolegliwości zapytaj lekarza lub farmaceuty, który z preparatów jest dla Ciebie najlepszy.

Ranking Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania