Ranloc

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Pantoprazol jest pochodną imidazolu, stosowaną w przypadku wystąpienia wrzodów żołądka ze współtowarzyszącym refluksem i w celu leczenia zespołu Zollingera-Ellisona; jako inhibitor pompy protonowej blokuje wydzielanie kwasu solnego, przez co daje żołądkowi czas na częściową regenerację. Metabolizowany jest przez izoenzymy cytochromu P450 w wątrobie: metabolizm obejmuje głównie demetylację wskutek aktywności CYP2C19 oraz oksydację przez CYP3A4, dlatego podczas stosowania preparatu nie wolno przyjmować inhibitorów enzymatycznych pokroju soku z grejpfruta lub ketokonazolu.

Preparat polecany w cho­robie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zakażeniach Helicobacter pylori, zapaleniu przełyku wywołanym refluksem, w zespole Zollingera-Ellisona.
Nowotwory żołądka, dyspepsja na tle nerwowym, ciąża, hipowitaminoza B12, hipomagnezemia, wiek poniżej 5 lat.
Atazanawir, kobicistat, emtrycytabina, nelfinawir, tenofowir, rylpiwiryna; inne leki hamujące pompę protonową mogą nasilać działanie preparatu.
Raz na dobę rano. Choroba wrzodowa żołądka: raz na dobę po 40 mg przez 4 tygodnie, w przypadku niedostatecznego efektu leczenie należy przedłużyć o następne 4 tygodnie; choroba wrzodowa dwunastnicy: raz na dobę po 40 mg przez 2 tygodnie, jeśli okres ten okaże się niewystarczający, leczenie należy kontynuować przez następne 2 tygodnie; refluks żołądkowo-przełykowy: raz na dobę po 20-40 mg, przeciętny czas leczenia wynosi 2 tygodnie i może być przedłużony do 8 tygodni; zapobieganie: raz na dobę po 20 mg; zapobieganie owrzodzeniom przewodu pokarmowego związanym z długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych: raz na dobę po 20 mg; zespół Zollingera i Ellisona: leczenie długotrwałe; dawkę i długość dobiera się indywidualnie w zależności od wydzielania soku żołądkowego; zazwyczaj:1-2 razy na dobę po 80 mg (możliwe dawkowanie do 160 mg na dobę i więcej).
Lek refundowany – sprawdź cenę poniżej.
1 tabletka zawiera 20 mg pantoprazolu.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć możliwość nowotworu.
Działania niepożądane
Podczas stosowania pantoprazolu mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból brzucha, zamazany widok, suchość ust i/lub skóry, zwiększone łaknienie, pragnienie oraz oddawanie moczu, nudności, wymioty, pocenie, problemy z oddychaniem, utrata wagi, ślepota, krwiomocz, czarne stolce, hipowitaminoza B12, hipomagnezemia, zaburzenia widzenia, problemy z mową, przełykaniem, zawroty głowy, szybkie bicie serca, ból głowy, utrata słuchu, gorączka, zaczerwienienie skóry, ból stawów, utrata apetytu, chwiejność nastrojów, bladość powłok skórnych, podrażnione, zaczerwienione oczy oraz drżenie mięśni.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Ranloc a alkohol

Ranloc u osób starszych(65 lat i więcej)
Ranloc dla dzieci(do 18 lat)
Ranloc w ciąży
Ranloc a karmienie piersią
Ranloc a prowadzenie pojazdów
Ranloc a grejpfrut
Ranloc refundacja

Ranloc cena i opakowania

Ranloc Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania