Reblozyl(luspatercept)

Działanie leku i ulotka

Reblozyl jest lekiem stosowanym w leczeniu chorych z zespołem niedokrwistości mielodysplastycznej, z obecnością pierścieniowatych syderoblastów. Komórki krwi tworzone są w komórkach macierzystych szpiku kostnego. Niedokrwistość mielodysplastyczna spowodowana jest niewłaściwym wytwarzaniem erytroblastów, czyli komórek krwi, z których powstają erytrocyty. Na skutek choroby erytroblasty są przedwcześnie niszczone, bądź wytworzone z nich nieprawidłowe erytrocyty wykazują krótki okres przeżycia. Niedokrwistość syderoblastyczna jest rezultatem nieprawidłowej produkcji hemu, składnika hemoglobiny, co powoduje powstawanie nieprawidłowych krwinek czerwonych w szpiku kostnym, czyli syderoblastów pierścieniowatych. Polega to na tym, że we wnętrzu niedojrzałej krwinki czerwonej(wokół jej jądra) powstają ułożone w formie pierścienia ziarnistości wypełnione żelazem. Związane to jest z koniecznością przeprowadzania regularnych przetoczeń krwi, obciążenia organizmu pacjenta żelazem, którego nadmiar trzeba eliminować z organizmu oraz ryzykiem zakażenia pacjenta. Luspatercept, substancja aktywna leku Reblozyl pobudza proces namnażania erytrocytów w szpiku kostnym, a dokładniej reguluje końcowy etap ich dojrzewania. Przyjmowanie leku dla wielu pacjentów może ograniczyć liczbę transfuzji, lub jak wynika z przeprowadzonych badań, nawet całkowicie je wyeliminować.

Reblozyl jest wskazany do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów, z niedokrwistością zależną od transfuzji z powodu zespołów mielodysplastycznych (ang. myelodysplastic syndromes, MDS) o ryzyku bardzo niskim, niskim i średnim z obecnością pierścieniowatych syderoblastów, u których wystąpiła niedostateczna odpowiedź na leczenie erytropoetyną, lub którzy nie kwalifikują się do takiego leczenia.
Lek wskazany jest również do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z niedokrwistością zależną od transfuzji związaną z beta-talasemią.
Uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych preparatu.
Nie przeprowadzono oficjalnych badań dotyczących interakcji. Jednoczesne stosowanie środków chelatujących żelazo nie miało wpływu na farmakokinetykę luspaterceptu.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w czasie przyjmowania leku oraz przez okres conajmniej 3 m-cy po przyjęciu ostatniej dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać test ciążowy.

Nie należy przyjmować leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję.

Nie jest znany wpływ leku na płodność u ludzi. Na podstawie obserwacji u zwierząt luspatercept może powodować upośledzenie płodności kobiet.

Leczenie lekiem Reblozyl powinien rozpoczynać lekarz doświadczony w leczeniu chorób hematologicznych.
Opakowanie 25 mg, około 2 169,00 euro.
Reblozyl 25 mg proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań oraz 75 mg prosze k do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Po rekonstytucji każdy ml roztworu zawiera 50 mg luspaterceptu plus substancje uzupełniające. Luspatercept jest wytwarzany w komórkach jajnika chomika chińskiegoza pomocą technologii rekombinacji DNA.
Działania niepożądane
Ciężkie działania niepożądane. Jeżeli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub powiadomić pogotowie ratunkowe: trudności w chodzeniu lub mówieniu, zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji; zdrętwienie lub porażenie twarzy, nogi lub ramienia (często po jednej stronie ciała), niewyraźne widzenie. Mogą one być objawami udaru mózgu; zakrzepy krwi; obrzęk okolicy wokół oczu, twarzy, warg, ust, języka lub gardła; reakcje alergiczne; wysypki.
Bardzo często i często występujące pozostałe działania niepożądane: zakażenie wewnątrz klatki piersiowej; trudności w oddychaniu lub duszność; zakażenie dróg moczowych; zawroty głowy, ból głowy; biegunka, mdłości; ból pleców, stawów lub kości; uczucie zmęczenia lub osłabienie; objawy grypy; omdlenie, uczucie wirowania; wysokie ciśnienie krwi związane z brakiem objawów lub z bólem głowy; zaczerwienienie, pieczenie i ból w miejscu wstrzyknięcia (reakcje w miejscu wstrzyknięcia); wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi (widoczny w badaniach).

Dowiedz się więcej o składzie: .

Reblozyl(luspatercept) a alkohol

Reblozyl(luspatercept) u osób starszych(65 lat i więcej)
Reblozyl(luspatercept) dla dzieci(do 18 lat)
Reblozyl(luspatercept) w ciąży
Reblozyl(luspatercept) a karmienie piersią
Reblozyl(luspatercept) a prowadzenie pojazdów
Reblozyl(luspatercept) refundacja

Reblozyl(luspatercept) cena i opakowania

Reblozyl(luspatercept) Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania