Ridlip

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

W preparacie Ridlip znajduje się należąca do grupy statyn rosuwastatyna. Mechanizm działania tej grupy leków polega na zmniejszeniu syntezy cholesterolu w wątrobie, a w konsekwencji zmniejszeniu jego stężenia we krwi i obniżeniu ryzyka zawału serca, czy miażdżycy tętnic.
Cholesterol, który znajduje się w organizmie jest głównie syntetyzowany w wątrobie i jelitach (2/3), reszta jest przyjmowana z pokarmami (1/3). Statyny blokują enzym odpowiedzialny za syntezę cholesterolu (HMG-CoA). W wyniku zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi komórki zwiększają liczbę receptorów dla LDL, czyli nośników cholesterolu transportującego go we krwi (z wątroby do tkanek obwodowych). Receptory wychwytują LDL dzięki czemu zmniejsza się jego ilość we krwi, a to właśnie LDL, tzw. „zły” cholesterol, odpowiada za zmiany miażdżycowe i w konsekwencji niedokrwienie serca, czyli zawał. Oprócz zmniejszenia ilości LDL dochodzi do zwiększenia liczby HDL- nośników cholesterolu odpowiedzialnych za jego transport z obwodu do wątroby. HDL są uważane za „dobry” cholesterol, gdyż transportują jego nadmiar do wątroby, gdzie zostaje zmagazynowany lub przekształcony.
Statyny, w tym rosuwastatyna, zmniejszają także nieznacznie ilość triglicerydów- związków (estrów) glicerolu z kwasami tłuszczowymi.
Podsumowując, rosuwastatyna zmniejsza ilość cholesterolu we krwi poprzez obniżenie poziomu szkodliwych LDL , trójglicerydów i podwyższenie poziomu HDL.

Zbyt wysokie stężenie cholesterolu u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, prewencja pierwotna i wtórna zawału, zabiegów na naczyniach sercowych (wieńcowych).
Nadwrażliwość lub uczulenie na rosuwastatynę lub inne składniki preparatu, w tym laktozę. Ciężkie choroby wątroby lub nerek, częste dolegliwości i bóle mięśni, zwłaszcza niewiadomego pochodzenia.
Nie należy łączyć preparatu z:

  • innymi lekami obniżającymi poziom cholesterolu: fibratami i kwasem nikotynowym
  • erytromycyną, kwasem fusydowym (antybiotyki)
  • ketokonazolem, flukonazolem, itrakonazolem (leki przeciwgrzybicze)
  • ritonawirem i innymi lekami przeciwwirusowymi stosowanymi w terapii AIDS
  • cyklosporyną (lek stosowany przy infekcjach i zabiegach operacyjnych)
  • kumarynami (leki przeciwzakrzepowe)
  • lekami przeciw nadkwaśności
  • dronedaronem (lek przeciwarytmiczny)
  • eltrombopagiem (lek zwiększający liczbę płytek krwi)

Preparat występuje w czterech dawkach (5, 10, 20, 40 mg), które lekarz dobiera w zależności od intensywności choroby.
Należy przyjmować 1 tabletkę 1x dziennie o stałej porze, najlepiej przed snem (synteza cholesterolu jest szczególnie nasilona w nocy). Tabletkę należy połknąć w całości popijając wodą
brak danych
1 tabletka zawiera 5, 10, 20, lub 40 mg rosuwastatyny w postaci soli sodowej.
W przypadku bólu i osłabienia mięśni oraz pojawienia się brązowego moczu należy zgłosić się do lekarza.
Działania niepożądane
Mogą pojawić się zaburzenia ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, zaparcia, nudności), bóle i zawroty głowy, osłabienie, bóle mięśni i inne rzadko występujące dolegliwości, w tym uszkodzenia wątroby i mięśni, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II

Dowiedz się więcej o składzie: .

Ridlip a alkohol

Ridlip u osób starszych(65 lat i więcej)
Ridlip dla dzieci(do 18 lat)
Ridlip w ciąży
Ridlip a karmienie piersią
Ridlip a prowadzenie pojazdów
Ridlip a grejpfrut
Ridlip a antykoncepcja
Ridlip refundacja

Ridlip cena i opakowania

Ridlip Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania