Risperidon Vipharm

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek Risperidon Vipharm to produkt zaliczany do grupy leków przeciwpsychotycznych. Stosowany zarówno w objawowym leczeniu schizofrenii jak i w leczeniu przebiegu epizodów maniakalnych. Zaleca się stosowanie alternatywnych, niefarmakologicznych metod leczenia przed zastosowaniem preparatu Risperidon Vipharm.
Substancją czynną leku Risperidon Vipharm jest organiczny związek chemiczny – rysperydon (4 mg). Jego zadaniem jest czynne oddziaływanie na poszczególne receptory błonowe (serotoninowe, dopaminowe, adrenergiczne, histaminowe) poza wyjątkiem receptorów cholinergicznych oraz adrenergicznych. W odniesieniu do klasycznych neuroleptyków rysperydon słabiej hamuje czynności ruchowe, a także wykazuje słabsze działanie kataleptyczne.
Działając z równą siłą zarówno na błonowe receptory serotoninowe jak i błonowe receptory dopaminowe lek Risperidon Vipharm może czynnie zmniejszać zarówno ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jak i rozszerzyć pole działania terapeutycznego związanego z negatywnymi skutkami przebiegu schizofrenii.

Lek Risperidon Vipharm to produkt polecany w objawowym leczeniu zarówno schizofrenii jak i epizodów maniakalnych o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego oraz w przypadku afektywnych zaburzeń dwubiegunowych. Preparat Risperidon Vipharm może być stosowany w krótkotrwałym leczeniu agresji u dzieci (<5lat) umysłowo upośledzonych oraz młodzieży z zaburzeniami zachowania. Stosowany także w przypadku krótkotrwałego leczenia agresji u osób z otępieniem alzheimerowskim stwarzających zagrożenie dla siebie bądź otoczenia.
Lek Risperidon Vipharm nie powinien być stosowany doraźnie, jeżeli występuje wrażliwość organizmu na substancję czynną bądź jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w składzie preparatu. Wykluczone jest przekraczanie zalecanej do spożycia dziennej dawki leku Risperidon Vipharm. Pacjenci przyjmujący preparat Furosemid powinni bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Równoczesne stosowanie leku Risperidon Vipharm oraz leków przeciwnadciśnieniowych może powodować ortostatyczne spadki ciśnienia. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów zmagających się z niewydolnością krążenia, odwodnieniem, zaburzeniami krążenia mózgowego oraz pacjentów będących po zawale mięśnia sercowego.
Lek Risperidon Vipharm należy stosować ostrożnie w przypadku przyjmowania leków oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) w tym również alkoholu. Rozpoczynając terapię leczniczą substancją określaną mianem karbamazepiny lub lekami odpowiedzialnymi za pobudzanie enzymów wątrobowych dawkę rysperydonu należy ocenić i w razie potrzeby zwiększyć. Pochodne fenotiazyny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz niektóre β-adrenolityki mogą zwiększać stężenie rysperydonu w osoczu krwi, nie zmieniając stężenia frakcji o działaniu przeciwpsychotycznym. Cymetydyna oraz ranitydyna zwiększają biodostępność frakcji rysperydonu o działaniu przeciwpsychotycznym. Zaleca się szczególną ostrożność w przypadku równoczesnej terapii lekiem Risperidon Vipharm oraz substancjami takimi jak neuroleptyki, leki przeciwarytmiczne IA i III, moksifloksacyna, erytromycyna, metadon, meflokina, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, lit oraz cyzapryd.
Terapia substancją czynną – rysperydonem przebiegająca w obecności innych preparatów leczniczych powodujących zaburzenia gospodarki elektrolitowej (np. diuretyki tiazydowe) powinna być objęta szczególną uwagą. Związki te, bowiem zwiększają ryzyko wiążące się z przebiegiem niemiarowości złośliwej.
Pokarm nie wpływa na wchłanianie rysperydonu z żołądka.
Schizofrenia:
W przypadku leczenia schizofrenii osoby dorosłe powinny przyjmować 1 dawkę dobową. Początkowo 2 mg/dobę, drugiego dnia dawkę można zwiększyć do 4 mg/dobę.
U osób w podeszłym wieku początkowo 0,5 mg 2x na dobę. Dawkę można stopniowo zwiększać o 0,5 mg 2x na dobę do osiągnięcia dawki 1-2 mg 2x na dobę.
Leczenie epizodów maniakalnych:
W przypadku leczenia epizodów maniakalnych osoby dorosłe powinny przyjmować 1 dawkę dobową. Początkowo 2 mg 1x na dobę. W razie konieczności dawkę można zwiększać o 1 mg, nie częściej, niż co 24 h.
U osób w podeszłym wieku początkowo 0,5 mg 2x na dobę, w razie potrzeby dawkę można stopniowo zwiększać o 0,5 mg 2x na dobę do dawki nieprzekraczającej 1-2 mg 2x na dobę.
Odpłatność po refundacji: 3,20 zł.
1 tabletka powlekana preparatu Risperidon Vipharm zawiera 4 mg rysperydonu (Risperidonum).
Lek Risperidon Vipharm zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Risperidon a alkohol

Risperidon u osób starszych(65 lat i więcej)
Risperidon dla dzieci(do 18 lat)
Risperidon w ciąży
Risperidon a karmienie piersią
Risperidon a prowadzenie pojazdów
Risperidon refundacja

Risperidon cena i opakowania

Risperidon Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Risperidon Vipharm uzyskał ocenę 4.7 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.7/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Risperidon Vipharm

 1. Anonim

  Jestem 35 letnim mężczyzną chorującym na schizofrenia. Risperidon Vipharm brałem podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 95 dni w dawce: 2 mg(miligram). Na chwilę obecna jest mi z nim dobrze. Aktywizuje mnie, dodaje nieco wigoru, a przy tym tłumi myśli idiotyczne i tendencje do rozdrabniania rzeczy, dnia codziennego. No i refundowany. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Risperidon Vipharm w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania