Ryspolit

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek stosowany w leczeniu schizofrenii oraz innych psychoz; substancją czynną jest rysperydon, jego działanie wynika z oddziaływania na określone receptory w mózgu (serotoninowe, histaminowe, dopaminowe). W związku z blokowaniem receptorów dopaminowych lek zmniejsza objawy wytwórcze schizofrenii, natomiast zrównoważone blokowanie receptorów serotoninowych i dopaminowych zwiększa zakres działa łania terapeutycznego (objawy negatywne schizofrenii, zaburzenia afektywne). W porównaniu do neuroleptyków I generacji (chlorpromazyna, chlorprotiksen, haloperidol, sulpiryd) rysperydon wykazuje słabsze działania niepożądane takie jak zesztywnienie mięśni i hamowanie czynności ruchowych.

Leczenie schizofrenii (zmniejsza objawy depresyjne i lękowe związane ze schizofrenią), choroby afektywnej dwubiegunowej (depresja z okresami remisji). Krótkotrwałe leczenie agresji u pacjentów z chorobą alzheimera oraz dzieci i młodzieży powyżej 5. roku życia z obniżoną sprawnością intelektualną oraz upośledzonych umysłowo, u których nieskuteczne jest leczenie niefarmakologiczne. Inne wskazania: zespół Tourett’a, autyzm, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne).
Uczulenie na substancję czynną (rysperydon) lub dodatkowe składniki leku.
Rysperydon może nasilać działanie uspokajające leków przeciwdepresyjnych, niektórych leków przeciwbólowych (opioidy) oraz leków przeciwalergicznych. Należy zachować ostrożność podczas stosowania z lekimi zwalniającymi pracę serca oraz lekami stosowanymi w nadciśnieniu (ryzyko znacznego obniżenia ciśnienia krwi). Przyjmowanie leku razem z lekami moczopędnymi (furosemid) zwiększa ryzyko udaru u osób starszych. Karbamazepina, fenobarbital i ryfampicyna osłabiają działanie rysperydonu, dlatego przy równoczesnym stosowaniu wymienionych leków konieczna jest zmiana dawki przyjmowanego leku. Bezwzględnie nie można łączyć rysperydonu z alkoholem.
Dawkę leku ustala lekarz, zależy ona od konkretnych wskazań. W leczeniu schizofrenii zwykle początkowo 2mg/dobę, następnie 4-6mg/dobę , u osób starszych 0,5mg dwa razy na dobę; leczenie długo utrzymującej się agresji 0,5 mg dwa razy na dobę maksymalnie przez 6 tygodni; zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 50 kg od 0,5mg do 1,5mg raz na dobę, poniżej 50 kg 0,25mg-0,75mg raz na dobę. Lek można zażywać niezależnie od posiłku.
tabletki powlekane po: 1 mg, cena do 5 zł, Rf; 2 mg, cena do 5 zł, Rf; 3 mg, cena do 5 zł, Rf; 4 mg, cena do 5 zł, Rf.
rysperydon

Dowiedz się więcej o składzie: .

Ryspolit a alkohol

Ryspolit u osób starszych(65 lat i więcej)
Ryspolit dla dzieci(do 18 lat)
Ryspolit w ciąży
Ryspolit a karmienie piersią
Ryspolit a prowadzenie pojazdów
Ryspolit refundacja

Ryspolit cena i opakowania

Ryspolit Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania