Sal Ems factitium

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Sal Ems factitium bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

W skład preparatu wchodzą związki o charakterze soli, których wzajemna kombinacja wpływa na alkalizacje, upłynnienie i wydalenie zalegającego w oskrzelach śluzu. Z tego względu Sal Ems Factitium może być stosowany w mokrym kaszlu, stanach zapalnych dróg oddechowych ale też pomocniczo w objawach astmy oskrzelowej.

Astma oskrzelowa jest to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych. Jej istota polega na napadowym skurczu oskrzeli, obrzęku błony śluzowej i nadprodukcji śluzu. Czynniki te połączone razem w znacznym stopniu utrudniają oddychanie i powodują duszności. Sól emska poprzez alkalizację pozwala upłynnić zalegającą wydzielinę, ułatwia jej odkrztuszanie i usuwanie, dodatkowo ma działanie rozkurczające.

Podobnie w mokrym kaszlu- rozrzedzenie, upłynnienie i ułatwione wydalanie zalegającej wydzieliny łagodzą kaszel.
Do nadprodukcji śluzu dochodzi także w stanach zapalnych jamy ustnej czy chrypce. Zmniejszenie stanu zapalnego łagodzi związany z nim ból.

Stan zapalny może być wywołany bakteriami. Większość szczepów bakterii jest wrażliwa na sól, która uszkadza ich strukturę i w konsekwencji je niszczy. Należy jednak pamiętać, że stan zapalny może być również wywołany wirusem lub szczepem bakterii, który na sól nie reaguje.

Głównym składnikiem soli emskiej jest wodorowęglan potasowy- odpowiada on za jej właściwości alkalizujące.

Pomocnicze leczenie stanów zapalnych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej, mokrego kaszlu, bólu gardła.
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, nadciśnienie tętnicze, skłonność do obrzęków, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, gruźlica, krztusiec, zapalenie opłucnej.
Nadmierne wydzielanie kwasu solnego może zwiększyć działanie drażniące NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. aspiryna, ibuprom) na błonę śluzową żołądka. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar kwasu solnego wpływa uszkadzająco na błonę śluzową, która jest bardziej podatna na uszkodzenia przy stosowaniu NLPZ. NLPZ zmniejszają przepływ krwi przez błonę, zmniejszają wydzielanie zobojętniającego wodorowęglanu i produkcję ochronnego śluzu.
Wskutek alkalizacji moczu może dochodzić do zwiększonego wydalania leków o charakterze kwasowym, co skutkuje skróceniem czasu i siły ich działania, np. salicylany, fenylbutazon, pochodne kwasu barbiturowego.
Jednocześnie lek zmniejsza wydalanie leków o charakterze zasadowym wydłużając czas ich działania, np. kodeina, imipramina.
Zaleca się stosować 1- 2 tabletek 3 razy dziennie. Tabletkę rozpuścić w połowie lub szklance przegotowanej, ciepłej wodzie/ wodzie z mlekiem/ mleku. Pić po posiłku. Nie należy przyjmować leku na noc.
od 5,84 zł
1 tabletka musująca (450 mg) zawiera:
wodorowęglan sodu: 318,150 mg
chlorek sodu: 121,500 mg
siarczan potasu: 6,030 mg
bezwodny siarczan sodu: 4,050 mg
bromek sodu: 0,045 mg
bezwodny fosforan sodu: 0,225 mg
substancje pomocnicze: sacharoza (38 mg), kwas winowy
Produkt zawiera cukier- ostrożnie u chorych na cukrzycę. Produkt zawiera sód- ostrożnie u chorych na nadciśnienie.
Działania niepożądane
Problemy dyspeptyczne (trawienne), podrażnienie błony śluzowej żołądka, ból brzucha, zgaga, wzdęcia, ryzyko tworzenie się kamieni nerkowych i zakażeń dróg moczowych przy długotrwałym stosowaniu.

Sal a alkohol

Sal u osób starszych(65 lat i więcej)
Sal dla dzieci(do 18 lat)
Sal w ciąży
Sal a karmienie piersią
Sal a prowadzenie pojazdów
Sal refundacja

Sal cena i opakowania

Sal Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Sal Ems factitium uzyskał ocenę 4.7 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.7/5 (2 opinie pacjentów)1 opinia o Sal Ems factitium

 1. Anonim

  Jestem 29 letnią kobietą chorującą na oskrzela przy astmie. Sal Ems factitium dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 7 dni w dawce: 1 tabletek. Lek dobry na oskrzela przy astmie. Lek jest stosowany jako pomoc w leczeniu dodatek do innych preparatów, ale pomocny, nie jest drogi. Warto. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Sal Ems factitium w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania