Salazopyrin EN

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek jest połączeniem sulfonamidu z kwasem aminosalicylowym. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Obecnie jest stosowany ze względu na właściwości przeciwzapalne oraz zdolność do wywołania i podtrzymania remisji we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalnym zapaleniu stawów.

leczenie zaostrzeń i opóźnianie nawrotów (wydłużanie remisji) wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i odbytnicy; leczenie zaostrzeń choroby Leśniowskiego-Crohna; leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów niereagującego na niesteroidowe leki przeciwzapalne.
także nadwrażliwość na sulfonamidy i salicylany. Niewydolność wątroby lub nerek; porfiria; niedrożność lub podejrzenie niedrożności przewodu pokarmowego; niedrożność dróg moczowych, zaburzenia układu krwiotwórczego. Nie stosować w ostatnim trymestrze ciąży i bezpośrednio po porodzie. Ostrożnie w astmie oskrzelowej i ciężkich chorobach uczuleniowych. Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
sulfasalazyna może obniżać wchłanianie z przewodu pokarmowego kwasu foliowego (folie acid), żelaza (ferrum) i digoksyny (digoxin); antybiotyki zaburzające skład flory jelitowej (m.in. ampicylina – ampicilline, amoksycylina – amoxycilline, rifampicyna – rifampicin) mogą osłabiać miejscowe działanie sulfasalazyny. Nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol) i doustnych leków przeciwcukrzycowych.
przyjmować podczas posiłków. Wrzodziejące zapaleniejelita grubego i odbytnicy; choroba Leśniowskiego-Crohna: dorośli: ostra postać choroby: 4 razy na dobę po 2-4 tabletki; po uzyskaniu poprawy (remisji): stopniowe zmniejszanie dawki do 4 razy na dobę po 1 tabletce; czas leczenia jest nieokreślony; dzieci powyżej 2. roku życia: ostra postać choroby: na dobę 40-60 mg na kg masy ciała; leczenie podtrzymujące remisję: na dobę 20-30 mg na kg masy ciała. Reumatoidalne zapalenie stawów: dorośli: przez pierwszy tydzień raz na dobę 1 tabletka, następnie stopniowe zwiększanie dawki w ciągu 4 tygodni do 2 razy na dobę po 2 tabletki. Dawka maksymalna: 3 g na  dobę (czyli 6 tabletek); należy ją podawać w 3-4 równych porcjach. Działanie leku ujawnia się po 6-10 tygodniach leczenia; leczenie powinno trwać co najmniej 6 miesięcy.
cena od 10 do 20 zł.
50 tabletek lub 100 tabletek dojelitowych, 1 tabletka zawiera 500 mg sulfasalazyny.
UWAGI: podczas długotrwałego leczenia wskazana okresowa kontrola morfologii krwi (co 4 tygodnie) i wskaźników wydolności wątroby (poziom aminotransferaz – AST, ALT i fosfatazy zasadowej) oraz podawanie kwasu foliowego (folie acid) w dawce 30 mg na dobę; należy unikać intensywnego opalania. Przy długotrwałym leczeniu możliwe przebarwienia szkieł kontaktowych. Tabletki Sulfasalazin EN pokryte są kwasooporną powłoką; uwalnianie substancji czynnej następuje dopiero w jelicie cienkim, co zmniejsza nasilenie i liczbę działań niepożądanych.
Działania niepożądane
Stosunkowo często powoduje nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunkę, bóle głowy. Rzadziej nasilenie objawów leczonej choroby, wysypkę, gorączkę, bladość skóry, zakażenia gardła, dreszcze, uszkodzenie wątroby i nerek, nadwrażliwość na światło słoneczne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Salazopyrin a alkohol

Salazopyrin u osób starszych(65 lat i więcej)
Salazopyrin dla dzieci(do 18 lat)
Salazopyrin w ciąży
Salazopyrin a karmienie piersią
Salazopyrin a prowadzenie pojazdów
Salazopyrin a słońce i solarium ☼
Salazopyrin refundacja

Salazopyrin cena i opakowania

Salazopyrin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Salazopyrin EN uzyskał ocenę 3.5 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.5/5 (2 opinie pacjentów)2 komentarze Salazopyrin EN

 1. Anonim

  Jestem 33 letnią kobietą chorującą na reumatoidalne zapalenie stawow. Salazopyrin EN brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 454 dni w dawce: 100 tabletek. W miare uplywu czasu uzywania leki nasilajace sie bole glowy swiad skory wypadanie wlosow i rzes zawroty glowy. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Salazopyrin EN w mojej opinii sprawia problemy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 36 letnim mężczyzną chorującym na wrzodziejace zapalenie jelita. Salazopyrin EN brałem podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 63 dni w dawce: 500 mg(miligram). źle go tolerowałem; bóle głowy, osłabienie, poty, przeszłem na Salofalk i jest lepiej. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałem kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Salazopyrin EN w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania