Scopolan compositum

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Scopolan compositum jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Metamizol wchodzący w skład preparatu działa silnie przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz słabo rozkurczająco na mięśnie gładkie. Hioscyna powoduje rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, wywołuje działanie przeciwkolkowe. Lek może być stosowany w bólach w obrębie jamy brzusznej, szczególnie kolkowych w kamicy żółciowej, kamicy nerkowej, zapaleniu dróg moczowych, kolkach jelitowych. Ze względu na znaczną toksyczność metamizol jest przeznaczony do stosowania doraźnego, krótkotrwałego, a decyzja o stosowaniu leku może być podjęta jedynie wówczas, gdy korzyści ze stosowania leku przeważą nad jego działaniami niepożądanymi.

Bolesne skurcze (kolki) przewodu pokarmowego i dróg moczowych; kolka żółciowa; bóle towarzyszące zapaleniu dróg żółciowych i trzustki, pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Uczulenie na metamizol, uczulenie na pochodne hioscyny, pochodne pirazolonu, ostra niewydolność nerek lub wątroby, zmiany obrazu morfologicznego krwi (zmniejszona liczba krwinek białych lub czerwonych). Ponadto, ze względu na zawartość hioscyny, leku nie należy stosować u chorych z zaburzeniami rytmu serca przebiegającymi z szybką czynnością serca, chorych na jaskrę, mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego i zaburzeniami w oddawaniu moczu. Lek bezwzględnie nie może być stosowany u dzieci. U kobiet w okresie klimakterium i osób w wieku podeszłym należy zachować ostrożność, gdyż działania niepożądane mogą u nich wystąpić znacznie częściej.
Metamizol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i doustnych leków przeciwcukrzycowych – o ich przyjmowaniu należy powiadomić lekarza, tak aby odpowiednio zmienił dawkę. Bez jego zgody nie wolno przyjmować żadnych innych leków. Czytaj również: BUSCOPAN; METAMIZOL
Ściśle według wskazań lekarza. Nie stosować długotrwale. Doraźnie: na dobę 1-2 tabletki; nie stosować więcej niż 4 tabletki na dobę; maksymalna długość leczenia: 5-6 dni.
cena od 5 do 10 zł.
10 draż., 1 draż. zawiera 250 mg metamizolu, 10 mg hioscyny.
Nie stosować dłużej niż 5 dni. Po wystąpieniu takich objawów, jak gorączka, owrzodzenie gardła, zapalenie jamy ustnej, wysypka skórna, obrzęki, należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Jest to silnie działający preparat, który może upośledzać sprawność psychofizyczną. Podczas stosowania leku nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane
Często powoduje dolegliwości żołądkowe i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę), objawy uczuleniowe ze zmianami skórnymi (pokrzywka, rumień). Metamizol może być przyczyną wstrząsu, a ponadto jest toksyczny dla szpiku kostnego – już po jednorazowej dawce może powodować toksyczne uszkodzenie, przebiegające z nagłym wzrostem temperatury ciała, bólami gardła, owrzodzeniem błon śluzowych, zakażeniami. Przy dłuższym stosowaniu lub w większych dawkach może powodować uszkodzenie wątroby i nerek. Hioscyna może powodować suchość w jamie ustnej, osłabienie, senność, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia w oddawaniu moczu lub nawet zatrzymanie odpływu moczu u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Stosowany długotrwale w dużych dawkach może prowadzić do rozwinięcia się zależności lekowej.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Scopolan a alkohol

Scopolan u osób starszych(65 lat i więcej)
Scopolan dla dzieci(do 18 lat)
Scopolan w ciąży
Scopolan a karmienie piersią
Scopolan a prowadzenie pojazdów
Scopolan refundacja

Scopolan cena i opakowania

Scopolan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania