Septrin

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to lek przeciwbakteryjny złożony z dwóch leków wzajemnie wzmacniających swoje działanie. Sulfametoksazol należy do grupy sulfonamidów.

Lek jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych zakażeń nerek i dróg moczowych, zakażeń narządów płciowych, rzeżączki, zakażeń przewodu pokarmowego (duru brzusznego i zakażeń salmonellą), niektórych zakażeń dróg oddechowych (szczególnie powodowanych przez pierwotniaki).
Uczulenie na składniki leku lub inne sulfonamidy. noworodki i niemowlęta poniżej 6 mż. U małych dzieci, u chorych na astmę, z niewydolnością nerek lub wątroby, osób uczulonych na inne leki oraz ze skłonnością do alergii należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest u nich większe.
Sulfametoksazol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz wielu innych preparatów. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, a w przypadku stosowania preparatu nie wolno bez wiedzy i zgody lekarza przyjmować żadnych innych leków.
Ściśle według wskazań lekarza. Lek należy przyjmować podczas jedzenia lub tuż po posiłkach, popijać dużą ilością wody.
brak danych
20 tabletek, 1 tabletka zawiera 400 mg sulfametoksazolu i 80 mg trimetoprimu.
Podczas stosowania leku należy pić dużo płynów. Nie wolno pić alkoholu. Przeciwwskazane jest opalanie się. Aby osiągnąć pełną skuteczność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią już po kilku dawkach leku.
Działania niepożądane
Dość często powoduje nudności, zaburzenia trawienia, wymioty, biegunki, bóle i zawroty głowy, obniżenie nastroju, bezsenność. Może powodować skórne reakcje alergiczne (zaczerwienienie i świąd skóry, wysypki i pokrzywki, złuszczanie się skóry, nadwrażliwość na światło). W rzadkich przypadkach może wywołać zapalenie wątroby (zażółcenie skóry i białkówek oczu, złe samopoczucie, uczucie pełności w nadbrzuszu). Wyjątkowo zmniejsza liczbę krwinek białych i czerwonych (co objawia się złym samopoczuciem, bladością, gorączką, dreszczami, zakażeniami gardła). W przypadku wystąpienia wysypki należy przerwać stosowanie leku i bezzwłocznie skontak­tować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Septrin a alkohol

Septrin u osób starszych(65 lat i więcej)
Septrin dla dzieci(do 18 lat)
Septrin w ciąży
Septrin a karmienie piersią
Septrin a prowadzenie pojazdów
Septrin refundacja

Septrin cena i opakowania

Septrin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania